Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

10 nej měst světa, která stojí za návštěvu

Cestování

  7:00
Nejorientálnější, nejexotičtější, nejčistší či nejošklivější … je to věc názoru. Přinášíme vám tipy na 10 měst světa, která byste měli zažít. Žebříček sestavil cestovatelský server HedvabnaStezka.cz.

Minaret Kalján, Buchara foto: Shutterstock

1. Damašek
Ummájovská mešita, Damašek

Brána do orientu, oáza v poušti. Hlavní město Sýrie má necelé 2 miliony obyvatel a je jedním z nejstarších měst světa. Aramejci tu vybudovali první vodovod, Římané postavili obrovský Jupiterův chrám a dalších 1.500 let tu stojí perla islámské architektury, Velká Ummájovská mešitazdobená byzantskou mozaikou. Pokud by člověk měl strávit v Orientu jen jeden víkend, ať zavítá do Damašku. Zahalené ženy, křik muezzinů, pohoda u čaje nebo vodní dýmky, pestrobarevné bazary a všudypřítomný ruch dobře kontrastuje s tichem zapadlých úzkých uliček i s "evropsky spořádanou" křesťanskou čtvrtí.

2. Bangkok
Bangkok: město budoucnosti

Moderní velkoměsto, které se mrakodrapy sápe k nebi, pozlacené staré paláce a buddhistické chrámy, v nichž ticho přerývá jen monotónní hlas bohoslužby, gay kluby a diskotéky, kde to "žije" až do rána. Směsice Asiatů, Evropanů i černochů všech národností, metropole nejbohatší země v regionu, kam se stěhují chudí i vzdělaní. Ti první přichází za naivní nadějí práce a končí ve slumech na okraji města, ti druzí pracují v nadnárodních společnostech a bydlí v luxusu. Totální šrumec, který nestihnete vstřebat ani za tři dny.

3. Buchara
Kalon medresa, Buchara

Uzbecká Buchara leží ve středu Hedvábné Stezky. Nemá snad tak cenné památky jako blízký Samarkand, ale urbanisticky je mnohem zajímavější a klidnější. Touláme se mezi nízkými domky. Míříme k minaretu. Ten zdobí náměstí s mešitou a medresou. Dodnes se zachovalo typické středoasijské řešení vodovodu – městem probíhá několik kamenných strouh, které ústí do velké nádrže na hlavním náměstí. Tady si můžete sednout do jedné z hospůdek a dát skvělý uzbecký lagman.

-


4. Káthmándú
Káthmándú, Nepál

Dvoumilionové hlavní město Nepálu má při dobré viditelnosti (pokud ustoupí smog) skvělý výhled na Himaláje. Pokud už jste utahaní z kličkování úzkými ulicemi a neustálého vyhýbání se kravám, motorkám a cyklistům s nákladem všeho druhu, sedněte si schody jednoho z nádherně tesaných pyramidovitých chrámů na Durbar Square a ten živoucí ruch jen pozorujte. Pod vámi se navíc budou určitě prodávat moma a grilovat kuřata, a jakmile si něco lákavě vonícího koupíte, hned vám udělá pár nepálských dětí společnost. Zásvětní atmosféra hinduistických ghátů za městem a vznešené buddhistické stúpy všude po městě (nejznámější jsou Swayambunath či Boudhanath) dávají přelidněnému městu druhou tvář.

5. Marrakéš

Divadlo světa. Tržiště Jemaa el-Fna v centru Marrákeše ožívá hlavně večer.

Marrakéšbyl odjakživa trhovým centrem berberských atlaských kmenů, které sem přijížděli prodat a utratit. Maročané mají neuvěřitelnou zálibu v různých hrátkách, ve kterých figurují sázky. Shlukují se do kroužků na nejživějším náměstí světa Djemaa El Fna. Přihlížíme nefalšovanému zápalu v soutěžích - lovení láhve s limonádou na udici, strefování míče mezi dvě kuželky, a také různým tombolám, hudebním vystoupením, fakírům, řečníkům a ženám, které malují henou. Tento karneval se děje na náměstí jaksi náhodou a od nepaměti.

Diskuze a fotogalerie

Jaká města byste doporučili vy? Diskutovat můžete na cestovatelském serveru HedvabnaStezka.cz.


6. Havana
Kuba, Havana (ilustrační foto)

Procházíme se starou čtvrtí s oprýskanými koloniálními činžáky. Havana byla od nepaměti důležitým a strategicky chráněným přístavem, najdeme tu hned dvě španělské pevnosti a bezpočet kostelů s pečlivě tesanými fasádami. Hlavní kubánské město se může pochlubit taky muzeem automobilů (tam ale chodit nemusíte – stejné exponáty vidíte každý den na ulicích), muzeem výroby doutníků a rumu. Kubánci jsou málokdy vidět při práci, většinou sedí před domem u stolečku a hrají šachy či domino. Ženy klábosí a smějí se celé hodiny na pavlačích, jinde tancují salsu přímo v ulicích. Proslulé bary a podniky, jako La Bodegita del Medio, Floridita, kabarety Tropicana či Turquino jsou dnes spíše umělou atrakcí mámíci tvrdou měnu od stovek turistů, nahnaných sem cestovními kancelářemi. Určitě ale najdete menší a neznámé podniky, kde si budete moct dát cuba libre, ochutnat plody moře a zatancovat si.

7. Iquitos
Peruánské Iquitos

Po několika dnech plavby deštným pralesem způsobí Iquitos kulturní šok. Hlavní město peruánské Amazonie hostí Brazilce, Kolumbijce, domorodé indiány i turisty. Z klubů zní salsa do rána a najdete tu skvělá muzea, mimo jiné i Etnografické muzeum Amazonie.

8. Řím
Rádi byste si zblízka prohlédli římské Koloseum? Leťte. Cesta letadlem je v porovnání s autem úspornější nejen z hlediska času, někdy i finančně.

Zapomeňte na všechny antické a renesanční památky živoucího italského hlavního města. To nejlepší na Římě je procházet se nebo jen tak posedávat a pozorovat temperament okolo. Je to jediná evropská metropole, která se krásou i atmosférou vyrovná té naší.

9. New York
Mrakodrap Empire State Building, New York

Po tragickém 11. září zůstalo místo po věžích WTA uzavřenou a bolestivou dírou v rychle pulzujícím New Yorku. Letos se však místu dostane dlouho očekávaného "Pomníku 11. září". Na šesti akrech vzniká parčík s vodopády, který obepínají jména všech obětí. Slavnostní otevření pomníku v den výročí bude událostí roku. Tu byste si neměli nechat ujít.

10. Cuzco
Cuzco, Peru

Sevřené mezi horami, je Cuzco asi nejkrásnějším městem Jižní Ameriky. Nejen na hlavním náměstí se zachovaly dřevěné koloniální domy s balkony, množství domků stojí na legendárním inckém zdivu, a dokonce i samotná katedrála Svatého Dominika vznikla na původním inckém chrámu Koricancha. Kousek nad městem u pevnostiSacsayhuamanuž jsou jen horské louky. Právě na nich jsou ve skalách, na kopcích či u pramenů roztroušené další a další chrámy. Nacpaným autobusem se vracíme zpět a vyrážíme do jedné z mnoha hospod. Na rozdíl od asijských velkoměst, v Jižní Americe se alkohol pije o sto šest. Chutnáme místní pivo a hlavně podivnou specialitu – číču.

Petra Greifová, Hedvábná Stezka

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...