Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Cihla jako umění a obří akvárium v Hradci Králové

Cestování

  6:52
Trojčíslí 290-140-65 rozhodně nevypadá na první pohled půvabně a lákavě. A přesto se díky němu stal Hradec Králové městem tak noblesním, že se mu začalo přezdívat „salon republiky“. Stačilo, aby se tohoto trojčíslí chopilo na začátku 20. století několik architektů v čele s Janem Kotěrou a Josefem Gočárem.

Monumentální a přesto neokázalá je Kotěrova nadčasová architektura Městského muzea v Hradci Králové foto: REPRO Z KNIHY BUDOVA MUZEA V HRADCI KRÁLOVÉ

Díky jejich stavbám se město na soutoku Labe a Orlice dostalo do učebnic moderní architektury. Jednoduše, elegantně, bez jakékoli okázalosti. Stačilo jen dobře využít obyčejnou cihlu, která má rozměry 290 × 140 × 65 milimetrů. Co se dá s takovou pálenou cihlou dokázat, poznáte nejrychleji, když prohlídku Hradce Králové začnete na labském nábřeží u muzea.

Tipy na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Na budově hradeckého muzea dětem názorně ukážete, jak může být cihla povýšena na umění. Dvoupatrovou budovu, jejíž fasádu zdobí výhradně režné zdivo z červených pálených cihel tu a tam přerušené úzkým pásem hladké omítky, navrhl zkraje 20. století architekt Jan Kotěra. Stavba je od roku 1912 považována za symbol nastupující české moderny. Na tmavě červeném průčelí vyniká zlatý nápis Museum a dvě sedící sochy z pálené glazované keramiky. 

Navrhl je Stanislav Sucharda a ženské postavy představují v alegorii umění a průmysl. Odtud jeďte autem k zimnímu stadionu, kde lze před procházkou městem pohodlně zaparkovat. 

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Ještě než se vydáte do historické části města, jež se vypíná na návrší nad stadionem, absolvujte malou odbočku k nedalekému mostu přes Orlici. Na jejím levém břehu stojí areál budov bývalé koželužské školy, dnes střední průmyslové školy. Tuto budovu z režných pálených cihel navrhl druhý z dvojice dvorních hradeckých architektů – Josef Gočár. V jednoduchosti je krása a dokonalost se rodí z perfektně zvládnutých řemeslných detailů, vzkazují prvorepublikové cihly do dnešní doby. 

Obří akvárium

Pokud by královéhradecká vycházka za architekturou děti nebavila, zajděte s nimi do obřího sladkovodního akvária v Baarově ulici. Návštěva akvária začíná procházkou po lávce nad jeho hladinou, která navozuje iluzi deštného pralesa. Na kmenech stromů tu roste řada orchidejí a vzduch má až 90procentní vlhkost. Samotné akvárium má pět krát osm metrů a jeho 130 tisíc litrů vody odděluje 6,5 centimetru silné sklo. Za ním plave 500 ryb.

Autor: