Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Prostor a sklo ve vile Tugendhat

Cestování

  14:19
Vilu navrhl v roce 1930 Ludwig Mies van der Rohe pro manžele Tugendhatovy, kteří ale museli dům v roce 1938 opustit. Po nich se sem nastěhovalo gestapo, pak přišli sovětští vojáci. Ti tu dokonce zřídili konírnu.

Objekt je proslulý zejména proskleným hlavním obytným prostorem se zimní zahradou. foto: Lidové noviny

Za komunistické éry se vila používala jako rehabilitační zařízení a po pádu režimu tu Václav Klaus a Vladimír Mečiar podepsali 26. srpna 1992 dohodu o rozdělení Československa. Stavba prošla kompletní rekonstrukcí, která skončila letos v únoru. S novým otevřením se obnovily také komentované prohlídky.

Dům pro dobré bydlení
O stych stranou. Zadumaných architektů, kteří zamyšleně zkoumají každý centimetr v brněnské vile Tugendhat, se nemusíte bát. Vila nepatří jim a jejich bádání, i když se tak tváří. Vila byla postavena pro život rodiny a nemůže za to, že se stala obřím exponátem světové galerie špičkové architektury. „Ten dům byl postaven pro dobré bydlení. A bylo v něm dobré bydlení!“ říká jednoznačně Daniela Hammer-Tugendhatová, dcera původních majitelů vily.

Do unikátního domu na Černopolní ulici patří život. A děti, to jsou dobré víly této dobré vily. Ať už to byly děti Grety a Fritze Tugendhatových, které v horním patře domu měly samostatný pokoj s dveřmi na velkou terasu, nebo po válce nemocné děti, které sem docházely na rehabilitační tělocvik.

Vila Tugendhat bývá označována za stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení.
Vila patří mezi jedinečné příklady meziválečné funkcionalistické architektury.

To už Tugendhatovi, kteří museli utéct před nacistickým pronásledováním Židů, žili v zahraničí. „Obdivuji rodinu Tugendhatových, že ten dům dokázala obydlet tím nejhezčím možným způsobem. Že dům byl plný živých dětí, které si tam hrály,“ říká fotograf David Židlický, který se osobně zná s potomky Tugendhatových a několik let dokumentoval rekonstrukci domu. „Moje osobní zkušenost je, že když do takové vily přijdou  na prohlídku rodiny s dětmi, tak malé děti si pěkný prostor hned spontánně zamilují a za několik vteřin ho ovládnou. A za dvě hodiny je už jen těžko budete dostávat ven,“ dodává profesor architektury Vladimír Šlapeta.

Památková obnova vily Tugendhat stála 156 milionů korun.

A toto je recept na prohlídku vily přímo od Daniely Hammer-Tugendhatové: „Je potřeba volně procházet tím prostorem, prožít si ho. Všímat si jednoduchosti použitých materiálů. To je nejdůležitější vzkaz toho domu: jednoduchost, perfekcionistické provedení a kombinace použitých materiálů. Obzvláště v dnešní době, kdy žijeme v éře plastu a lidé ztrácejí cit pro materiály.“

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!