Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Slavonice, trojmezní kámen a mařížská keramika

Cestování

  7:00
Dvě stě metrů jižně od silnice ze Slavonic do Stálkova jsou na kraji lesa odkryté základy zaniklé moravské vesnice Pfaffenschlag. Této středověké osadě se také říkalo Bobovec nebo Vesnice farářova, protože ji na místě zaniklé slovanské osady založil jako novou kolonizační ves farář z nedalekých Slavonic.

Protože Slavonice nebyly nakloněny husitům, byla vesnice za husitských válek vypálena a život se do ní už nikdy nevrátil. Její základy

Maříž už není na obtíž
Ještě před třiceti lety měla tahle vesnice za humny Slavonic namále. Obehnána plotem byla určena k totální likvidaci. Obyvatelé za to nemohli, protože v prázdných staveních nikdo nežil. Jediným hříchem této malé vesničky bylo, že stojí příliš blízko hranic s Rakouskem. Do konce druhé světové války s tím problém nebyl, pak už ano. Komunisté obehnali západní hranici ostnatým drátem a Maříž k tomu přibalili taky. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den. 

Rakousko bylo na dohled a Maříž byla na obtíž. Železná opona spadla ještě včas, z někdejšího barokního zámku jsou sice už jen ruiny, ale některá stavení se podařilo zachránit a do vesnice se vrátil život. Naštěstí ne ten tvrdě kolonizátorský, jak ho známe z poválečných Sudet, ale umělecký. Kryštof Trubáček a Jan Boháč si na břehu zdejšího rybníka postavili vojenský stan a lidem nabídli k omalování první bílé hrnky. 

Nastartovali tak zábavu, jejíž věhlas proslavil Maříž po celé republice. Časem se plány obou zakladatelů rozešly a keramická dílna se rozdvojila. Jenže zájem o originální suvenýry byl takový, že jak Jan Boháč, tak Markéta Trubáčková, která dílnu po svém zesnulém manželovi převzala, zřídili další dílny i v blízkých Slavonicích. Můžete se tedy rozhodnout, zda si svůj hrnek vyrobíte u Trubáčků, či u Boháčů, ale i zda to bude v dílně mařížské, nebo slavonické.

Tak či tak dostanete po zaplacení přibližně 200 korun nový keramický hrnek poprášený bílým glazovacím práškem. S ním usednete v dílně k jednomu z „hnízd“, což jsou větší pracovní stoly s kelímky s barvou, jež se na bílý hrnek nanáší štětcem. Dospělí i děti obvykle na ozdobení hrnku potřebují přibližně hodinu. Namalovaný hrnek pak odevzdáte v dílně a za dva dny si ho můžete vyzvednout vypálený 

Trojmezní kámen

Dva kilometry západním směrem od Maříže se nachází takzvané trojmezí – místo, kde se setkávají hranice tří historických zemí, Čech, Moravy a Rakouska. Průsečík zemských hranic je vyznačen bílým trojmezním kamenem. V jeho blízkosti jsou ještě další historické kameny panství.

Starý hraniční kámen je asi pět kilometru před Slavonicemi

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!