Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kam raději nejezdit. 5 nejnebezpečnější ostrovů světa

Cestování

  7:00
Hurikán, chrlící sopka nebo třeba jedovatí hadi. To všechno vám může zničit dovolenou. Přinášíme vám pět míst, kterým byste se raději měli vyhnout. Žebříček nejnebezpečnějších ostrovů sestavil britský server The Daily Telegraph.
Žralok (ilustrační foto)

Žralok (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ilha da Queimada, Brazílie

Křovinář ostnitý.

Tento ostrov je často přezdívaný Hadí ostrov. Leží u pobřeží Brazílie a je domovem jednoho z nejhezčích, ale také nejjedovatějších hadů Jižní Ameriky - Křovináře ostnitého. Podle místní legendy je jich na ostrově až pět kousků na metr čtvereční. Po celá léta byli jedinými obyvateli ostova strážci majáku. Brazilské námořnictvo ale zakázalo vstup všem civilistům a ostrov je tedy lidem nepřístupný.  

Miyake-jima, Japonsko

Sopka Mount Oyama.

Ostrov leží kousek od pobřeží Japonska. Jeho hlavní dominantou je sopka Mount Oyama, která je také největší hrozbou. V minulosti vybuchla už několikrát. Od poslední exploze v roce 2005 je obyvatelům ostrova doporučeno, aby při sobě neustále nosili plynovou masku. Když množství oxidu siřičitého stoupne na nebezpečnou úroveň, po ostrově se rozezní sirény, masky rychle nasadí.

Saba, Nizozemské Antily

Karibský ostrov Saba.

Nejmenší a také prý nejkrásnější z šesti karibských ostrovů, které spadají pod Nizozemsko. Bohužel má jednu nevýhodu. Podle internetové stránky monitorující hurikány v oblasti Karibiku byl zasažen za posledních 150 let právě nejvíce tento malý ostrůvek. Také tropické bouře tu nejsou výjimkou.

Atol Bikini, Marshallovy ostrovy

Atol Bikini.

Ostrov, který je zapsán na seznam UNESCO, je nebezpečný ze dvou důvodů: radiace a žraloci. V roce 1946 se zde totiž testovali jaderné zbraně. I když byl ostrov v roce 1997 prohlášen za bezpečný, jeho obyvatelé se sem odmítli vrátit. Možná i proto, že všechny plodiny, které zde vyrostou se tu kvůli hrozbě radiace nedoporučují konzumovat. Jelikož tu byl pozastaven rybolov, hemží se v moři řada ryb - včetně žraloků, kteří přitahují ročně stovky potapěčů.

Ostrov Gruinard, Skotsko

Ostrov Gruinard přezdívaný také antraxový.

Tento malý ostrov v severním Skotsku sloužil britské vládě k testování biologických zbraní. Během druhé světové války tu testovali účinky bakterie antrax. Ta tehdy zabila stovky ovcí a ostrov zůstal po dlouhou dobu odříznut. V roce 1980 byl dekontaminován, ovšem pomocí stovek tun formaldehydu, takže jisté zdravotní riziko zde pořád zůstává.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!