Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Abú Simbel, nejkrásnější chrám jižního Egypta

Cestování

  7:00
Abú Simbel je archeologická lokalita v jižním Egyptě, ležící asi 40 km od hranic se Súdánem. Jsou zde starověké egyptské chrámy vytesané do skalního masivu staré přes 3.300 let, což bylo v době vlády třetího panovníka 19. dynastie Ramesse II. Ve své době bylo toto místo určeno nejen k provozování kultu významných egyptských bohů, ale i samotného krále a jeho oblíbené manželky a královny Nefertari.

Chrám je orientován přesně k východu foto: Alexandr Bílek

Chrám je orientován přesně k východu a byl postaven tak, že dvakrát do roka, o jarní rovnodennosti, ozáří vycházející slunce sochy tří božstev vytesané v západní stěně nejzazší kaple, ležící 65 metrů hluboko.

Přemístění chrámu

Chrám Ramsese II. v Abu Simbelu spolu se svatyní bohyně Isis ve Fílai, které byly zachráněny před zaplavením vodami Asuánské přehrady díky mezinárodní kampani vyhlášené organizací UNESCO v letech 1960 – 1980, patří mezi nejlepší památky v Egyptě. Odborníci rozřezali tento chrám na více než 1.000 kvádrů o váze kolem 30 tun a znovu ho složili o 180 metrů dále v původním směru. Byl to prý doposud největší archeologicko-inženýrský projekt v historii.

ČTĚTE TAKÉ:

Z pohledu turisty mohu říci, že tato památka na nás udělala asi největší dojem a to díky samotné architektuře, nádherným hrobkám, které jsou velice šikovně osvětlené ale i díky poloze u Nilu a téměř nulové koncentraci turistů, což bylo pravděpodobně spíše štěstí než pravidlo. Samotná skutečnost, že byla tato stavba přesunuta o 180 metrů výše, z tohoto skvostu egyptské architektury dělá tento fakt něco ještě více než „jen“ znovuobjevený chrám z písku.

Pouštní silnice

Pokud se chce individuální turista dostat svým autem z Asuánu do 300 km vzdáleného Abú Simbelu, musí se podrobit nesmyslnému policejnímu doprovodu. Při troše štěstí a snahy se dá této eskortě ujet, jako se to podařilo nám a pak už nezbývá nic jiného, než si naplno užívat krásnou a prvotřídní pouštní silnici.

Pokud se chce individuální turista dostat svým autem z Asuánu do 300 km vzdáleného Abú Simbelu, musí se podrobit nesmyslnému policejnímu doprovodu

Celá trasa vede pouští, je zde spousta skalních výběžků, na které se dá vyšplhat a odměnou tak je neskutečný pohled na pustinu všude kolem vás. Teploty zde dosahují kolem 70°C, a proto se dá použít naší luxusní gastronomické vychytávky. Na trhu jsme si koupili ryby a brambory, přidali nějaké koření a olivový olej a zabalili do alobalu. Takto připravená večeře se zaklapne pod kapotu auta a nechá se vlastnímu osudu. Po dvou hodinách je vše upečené a připravené na super večeři v poušti. Rybu jsme si dali na místě, kde byla zcela zavátá silnice pískem a protože se již stmívalo, přespali jsme na tomto kouzelném místě do rána.

Opuštěné památky stojí za to

Památka byla na seznam UNESCO zapsána jako součást Núbijských monumentů v roce 1979 a přestože leží na dost odlehlém místě, kouzlo, které z tohoto místa vyzařuje, je nepopsatelné. Pokud bychom si měli vybrat, kterou památku v Egyptě navštívit ještě jednou, byl by to právě Abú Simbel. Za zmínku ale stojí také další památky, které leží na místech, která jsou zcela mimo zájem turistů. Asi v polovině cesty mezi Asuánem a Abú Simbelem je odbočka na Amada nebo  Sebua Temples.

Kýčovitý pohled na jezero, památku a vycházející slunce, skrz které prolétává hejno ptáků

Pokud dostanete odvahu se tímto směrem vydat, čekají vás fata morgány v poušti, zrcadlící se pouštní plochy a hlavně opuštěné ale dobře zachovalé památky, které lze procházet bez přítomnosti dalších turistů. Narazili jsme zde na hlídače památek Mustafu, který zde bydlí. Je to ale velký bojovník, který zná tradiční tanec se sukovicí, jež jsme si také vyzkoušeli. Protože si hrozně přál, abychom u něho spali, nakonec jsme svolili. Brzo ráno jsme si vylezli na blízký kopec, kde byl až nechutně kýčovitý pohled na jezero, památku a vycházející slunce, skrz které prolétává hejno ptáků. Opravdu to stálo za to.

Autor: