Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

New York se pomalu proměňuje v město přátelské k cyklistům

Cestování

  9:34
NEW YORK - Největší americké město New York se pomalu stává městem přátelským cyklistům, jichž tak v jeho ulicích neustále přibývá. Musejí se ale potýkat s řidiči aut, kteří na takové účastníky silničního provozu stále nejsou příliš zvyklí, i s tím, že New York stejně jako i ostatní velká americká města s cyklistikou donedávna příliš nepočítal.

Pohled na New York. foto: Shutterstock

Cyklisté tak v New Yorku řeší i to, kam své kolo zaparkovat, když na svých projížďkách městem dorazí k cíli, anebo z nějakého důvodu například potřebují přesednout na metro. Město tak proto postupně obnovuje a buduje síť stojanů, včetně zatím 20 krytých stojanů, které připomínají autobusové zastávky. Informuje také o veřejných garážích, které umožňují i parkování kol.

Stojany na kola navrhuje hudebník David Byrne
V létě také radnice nechala instalovat prvních devět nových stojanů na kola, které navrhnul hudebník a vášnivý cyklista David Byrne. Jeden z umělecky ztvárněných stojanů je k vidění například před newyorským Muzeem moderního umění.

Newyorská radnice chce podle šéfky dopravního odboru Janette Sadikové-Khanové do tří let ve městě vybudovat 200 mil (asi 321 kilometrů) nových stezek. Město tak chce do roku 2012 zdvojnásobit počet kol v ulicích. "Nyní se na kole uskuteční jedno procento cest po městě, zatímco například v Amsterodamu je to deset procent," podotkla Sadiková-Khanová při nedávné debatě o rozvoji cyklistiky ve městě.

Čím více cyklistů v ulicích, tím méně dopravních nehod
Cyklistika je podle ní důležitá z několika důvodů. Je samozřejmě šetrnější k životnímu prostředí než automobilová doprava. Ze statistik také vyplývá, že čím větší je počet cyklistů v ulicích, tím méně je dopravních nehod. A v neposlední řadě jízda na kole umožňuje opravdu si užít město, podotkla Sadiková-Khanová. Dodala, že přístup New Yorku k budování stezek kopírují i jiná americká města, například Filadelfie nebo Baltimore.

Cyklisté to v New Yorku přesto nemají jednoduché, i když se situace postupně zlepšuje. V bytech na Manhattanu, kde má každý prostor cenu zlata, například často není místo a na ulici zase kola často přijdou k újmě.

Podle Sadikové-Khanové se proto město snaží vyjednávat s majiteli garáží, aby tam umožňovali i parkování kol. Problémy cyklisté mají i s řidiči, kteří jsou buď agresivní, anebo s výskytem kolařů na vozovce nepočítají.

New York je pro cyklisty bezpečnější než v minulosti
Podle Byrnea, který nedávno o svých cestách na kole vydal knihu Bicyklové deníky (Bicycle Diaries), je New York pro cyklisty bezpečnější než v minulosti. "Stále ale musíte dávat pořádný pozor, když jezdíte na normálních ulicích, a ne na stezkách, jako je například u řeky Hudson," uvedl hudebník.

Byrne, který se letos na kole projel i v Česku, kde vystoupil na festivalu Colours of Ostrava, si jinak stěžuje, že americká města ke kolařům nejsou příliš přátelská. Často se podle něj z jednoho místa na druhé nelze dostat jinak než po dálnici, což pro cyklistu není úplně ideální volba. Ve městech je proto často mrtvo, protože lidé jsou dálnicemi oddělení do jednotlivých "kapes", které spolu nemůžou komunikovat, ani kdyby chtěly.

Jeho knihu, kde popisuje své zážitky, poznatky a pocity z jízd, které na svém skládacím kole, jež si všude vozí sebou, podnikl na celém světě, tak lze chápat i jako apel na to, aby se situace ve Spojených státech změnila.

Podle Byrnea by to vyřešilo řadu nejen dopravních problémů, které nyní americká města mají. A jak sám poznamenává, když začal jezdit na kole po Manhattanu, cítil se "osvobozený a nabitý energií".

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...