Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Antverpy, přístavní diamant

Cestování

  7:00
Druhý největší přístav Evropy a největší diamantová burza světa – „Rubensovo město“ má i díky židovské komunitě mnohem zajímavější atmosféru než nedaleký Brusel, odkud je to sem jen pár desítek minut vlakem. Vzdálenost Belgie od Prahy je cca 900 km.

Centrum Antverp tvoří bývalé hlavní tržiště Grote Markt. Náměstí dominují cechovní domy ze 16. a 17. století foto: Profimedia.czShutterstock

Blahobyt středověku

Metropole diamantů

Když přijdete na antverpské Hlavní náměstí, hned si uvědomíte, že zdejší přístav a město byly stejně jako nedaleké sousední Holandsko na prahu novověku nejbohatší částí tehdejšího světa. Zdejší měšťané to svými nádhernými domy, vyzdobenými desítkami soch, i skvostnou radnicí dokázali dát okolnímu světu náležitě najevo. O bohatství Antverp svědčí i obrovská, pozdně gotická katedrála, zřejmě nejkrásnější v celé Belgii. Bohatství Antverpám zajistila především řeka Šelda, díky níž mohou i dnes vplouvat do města i ty největší námořní lodě.

Rubensovo město

Rubensovo město

Na Rubense v Antverpách narazíte na mnoha místech. V domě Petra Paula Rubense je dnes muzeum s mnoha jeho vrcholnými díly. Velké bohatství umožnilo Rubensovi postavit na počátku 17. století své sídlo ve stylu italských zámeckých Rubens vedle zakázek pro antverpské měšťany vytvořil i triptych pro zdejší katedrálu, který je pokládán za jedno z jeho vrcholných děl. Díky Museum Aan de Stroom, podivuhodné stavbě u Starého přístavu, se Antverpy staly pojmem také mezi příznivci moderního umění.

ČTĚTE TAKÉ:

Metropole diamantů

Blahobyt středověku

Před návštěvou Antverp by člověk měl trochu šetřit, protože zdejší typický suvenýr není zrovna nejlevnější – jedná se o diamanty. Těm zde patří celá čtvrť, v níž je nejen největší diamantová burza na světě, ale také brusírny, kde ze surových diamantů teprve vznikají briliantové klenoty. V Antverpách je na dvanáct tisíc brusičů diamantů. Roční objem místních s diamanty dosahuje hodnoty 16 miliard dolarů. Diamanty jsou také odjakživa spjaty se zdejší výraznou židovskou komunitou, Antverpy měly přezdívku „Jeruzalém Západu“. Židé i dnes dávají městu výjimečnou atmosféru.

Nádraží jako chrám

Nádraží jako chrám

Belgie je jednička nejen v čokoládě nebo diamantech, ale také v železnici. Na velkých nádražích, jako je bruselské Severní nádraží, vypravují i několik vlaků za minutu. Díky železnici se lze z Bruselu do Antverp dostat skutečně za pár desítek minut. Na zdejším nádraží, jehož historická hala připomíná spíše velkolepý chrám, stojí vlaky ve čtyřech patrech nad sebou. Americký magazín Newsweek je vyhlásil nejkrásnějším nádražím světa. V jeho hale najdete kromě velkolepých hodin také velkou informační kancelář, kde dostanete zdarma mapu města a všechny potřebné informace k návštěvě Antverp.

Autor: