Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Austrálie, to není jenom Sydney a Uluru. Podívejte se

Cestování

  6:00
Austrálie je nejmenším světadílem naší planety, nabízí ale neuvěřitelnou rozmanitost. Představte si průzračné vody a korály Velkého bariérového útesu, bílé pláže, divoké deštné pralesy, dramatická pobřeží nebo oranžové pouště. Je to také země přátelských a pohodových lidí, surfařů, klokanů a medvídků koala. Připravte se na životní zážitek.

Australská příroda foto: Karel TopičHedvábná stezka

Austrálie leží na jižní polokouli, léto zde v některých oblastech trvá i po celý rok. Jih Austrálie je chladnější, v zimní sezóně se tady denní teplota pohybuje kolem 9 až 15 stupňů. V této části je také několik lyžařských středisek, přesto i zde panují dlouhá horká léta. Čím více se blížíme na sever, tím vyšší je průměrná teplota. Celá severní část je velmi teplá a tropická a od prosince do března zde obvykle probíhá období dešťů. Pokud chce člověk procestovat různé oblasti Autrálie, doporučuji vyrazit v říjnu, listopadu anebo také v březnu a dubnu.

Největší turistická lákadla

V Austrálii žije 20 miliónů obyvatel a nejvíce jich potkáte na východním pobřeží. Mezi největší turistická lákadla patří slavná Opera v Sydney, mystický pouštní monolit Uluru a nepochybně také Velký bariérový útes. Tyto tři symboly velmi dobře reprezentují rozmanitost Austrálie a k jejich návštěvě stačí přibližně 14 dní. Vzdálenosti v Austrálii jsou opravdu velké, a pro jejich zdolávání doporučuji letecké přesuny.

Sydney byste na vaší cestě rozhodně neměli vynechat. Žije zde necelých 5 miliónů lidí z celého světa. Rozmanitost kultur se projevuje i na místní kuchyni. V Sydney jste denně spojeni s přírodou. Město disponuje nezvykle čistou vodou a krásnými plážemi, ze kterých můžete často spatřit hejna delfínů nebo velrybu s mládětem. Zážitek umocňují papoušci v městských parcích. Sydney je možná nejhezčím přístavem světa s velkolepým mostem Harbour bridge a světově známou budovou Opery. Ne nadarmo bylo vyhlášeno za jedno z nejlepších měst pro život. Přímo za Sydney naleznete nádherný národní park.

Dvanáct apoštolů

Další národní park se nachází za Melbourne, městem postaveným kolem řeky. Nejenom proto zde panuje jiná atmosféru. V Melbourne najdete malé uličky plné kaváren, jezdí zde tramvaje a město si potrpí na svůj status centra kulturního dění. Konají se zde také sportovní akce jako Australian Open nebo závody Formule 1. Za zmínku rozhodně stojí také nedaleká scénická pobřežní cesta Great Ocean Road. Kromě úžasných výhledů sem turisty láká možnost vidět medvídky koala v přirozeném prostředí a také ikonické skalní útvary ve vlnách oceánu, 12 Apoštolů.

Domorodá kultura

Zmínil jsem rozmanitost obyvatel, ale původními obyvateli tohoto kontinentu a zároveň jednou z nejstarších kultur celého světa jsou Aboriginci. Nejvíce jich žije v centrální a severní části země. Po přílivu bělochů z Anglie téměř vymizeli, mnohé z jejich prastaré kultury je ale k vidění dodnes - úžasné jeskyní malby, pestrobarevné obrazy nebo tajuplné příběhy, které se vykládají a předávají z generace na generaci. Mezi nejposvátnější místa domorodců patří monolit Uluru.

Uluru, nebo Ayers Rock, je největším monolitem světa. Z rovinaté pouště se tyčí do výšky 348 metrů. Na jeho vrcholek lze vystoupat, domorodci to však nemají rádi, a tak se doporučuje chovat se zde s respektem. Celá oblast rudého středu je úchvatná, má magickou energii a osobně ji považuji za nejpůsobivější část Austrálie, kterou byste neměli rozhodně vynechat. V okolí najdete také skalní útvary Olgas s krásnými turistickými stezkami. S trochou štěstí zde i přes den potkáte klokany. O 350 kilometrů dále se nachází Kings Canyon. Dramatické stěny, barevné kupole nebo jezírko na dně kaňonu jsou jen střípky z jeho krás. A kdo se nenabažil, může pokračovat pouští na sever až do Darwinu, kde se rozkládají národní parky plné porostů, bažin, krokodýlů a nádherných vodopádů.

Perly východního pobřeží

Letadlem se poté můžete přenést do Cairns, městečka, které se nachází se v severní části východního pobřeží a je velmi dobře připravené na návaly turistů. Vede přes něj totiž přístup k největšímu korálovému útesu na světě, Velkému bariérovému útesu, který se táhne až 2000 km podél pobřeží. I při šnorchlování zde narazíte na pestrobarevné rybky, želvy, rejnoky a další druhy podmořské říše. Hned za městem Cairns ve vnitrozemí se rozkládá velkolepý deštný prales, který v některých místech zasahuje až na pláž. Výlet sem si můžete zpestřit návštěvou banánových či čajových plantáží, najdete zde místa plná krokodýlů anebo se můžete bezpečně osvěžit u velkolepých vodopádů v blízkém okolí.

Krokodýl
Kameny na australských plážích

Mezi perly východního pobřeží patří bezesporu také největší písečný ostrov světa Fraser Island. Celý ostrov je chráněnou rezervací a nenajdete zde žádné asfaltové silnice. Jezdí se tady výhradně v jeepech a to přímo po písečných dunách. Zarážející je zde ohromná přírodní pestrost - ve středu ostrova vyrůstají na písečných dunách deštné pralesy, o kus dále ale stojí zase jen majestátné duny. U několika sladkovodních jezer si díky jejich bílým plážím zase připadáte jako v Karibiku. Na pobřeží najdete pískovcové skály všech barev anebo třeba největší kolonii volně žijících psů dingo na světě. Za pěkného počasí můžete z pláže pozorovat bohatý mořský život, kdy kolem v sezóně proplouvají velryb.

O několik set kilometrů severně zase narazíte na vyhlášené místo pro jachtaře, Whitsundays Islands. Jedná se o soustavu asi 74 ostrůvků ležících na hraně Velkého bariérového útesu. Najdete zde dokonalý klid, spoustu nádherných a divokých pláží a skvělé podmínky pro jachtaření. Leží zde také údajně nejhezčí pláž Austrálie, Whitehaven beach.

Západ kontinentu

O pár tisíc kilometrů dále se nachází západní Austrálie. Dobrodruzi tady mají k dispozici tisíce kilometrů přírodních krás s minimální obydleností, ostatní ale raději kontinent přeletí.

Whitehaven beach

Přistání se odehraje pravděpodobně v Perthu, největším městě západního pobřeží. Toto moderní město a obchodní a společenské centrum však slouží spíše jako výchozí bod pro velké dobrodružství na západním pobřeží, než samostatný cíl. Možností kam odsud vyrazit je nespočet, počítejte však s velkými vzdálenostmi a tím pádem s daleko větší časovou náročností než na východním pobřeží.

Nacházejí se zde neskutečně krásná místa, ale bohužel často velmi odlehlá. Nejbližším turistickým místem jsou Pinnacles, údolí poseté špičatými jehlany žluté pískovcové barvy, mezi nimiž si při procházce připadáte jako v nějakém uměle vytvořeném parku.

O několik set kilometrů dále dojedete do místa Monkey Mia, kde můžete plavat s delfíny, kteří jsou zvyklí na lidi. To je jen malá příprava na největší korálový útes západního pobřeží, kde najdete pravý ráj podvodní říše. Můžete zde narazit na delfíny, rejnoky, manty anebo největší atrakci regionu, velrybího žraloka. Plavání s ním je neskutečný zážitek, protože tento býložravec má běžně délku kolem 10 metrů a vy se můžete dostat do jeho těsné blízkosti.

Velký bariérový útes

Nadneseně o kousíček dál je z mého pohledu jeden z nejpůsobivějších národních parků Austrálie, Karijini NP. Neuvěřitelně zbarvené kaňony, od oranžové, přes šedou až po rudou barvu skal dokreslují vodopády s průzračnou vodou, vodní tunely a úzké soutěsky. Fantastické místo, minimum turismu díky své odlehlosti. Má to však i stinné stránky, špatně se zde hledá ubytování a je tak dobře být na cestu vybaven po všech stránkách.

Podobně je na tom o pár tisíc kilometrů severně položený národní park Bungle Bungle, který zase patří mezi nejfotogeničtější místa Austrálie. Najdete zde obrovské oranžové homole tyčící se do dálky a to ve velkém množství, kdy každá z nich vypadá jako vrstvený včelí úl. Společně s měnícím se sluncem vytvářejí homole neuvěřitelnou hru barev. Celá oblast není úplně nejlépe přístupná a bez pořádného jeepu se sem nedostanete, což opět přidává na atraktivitě tohoto místa.

Nesmíme také zapomenout na Tasmánii. Tento ostrov je nejchladnější místo Austrálie a okouzlí vás svojí drsnou přírodou, krásnými horami, kopci, jezery, vodopády i divokými plážemi.

Bezpečnost v Austrálii

V Austrálii se nemusíte nijak zvlášť bát o svou bezpečnost, jedná se o civilizovanou zemi, ve které najdete velmi přátelské lidi. Jejich spontánnost, neustálé úsměvy a pohodový životní styl si určitě zamilujete. Žijí zde ale ta nejjedovatější a nejnebezpečnější zvířata na světě, ať už mluvíme o hadech, pavoucích, krokodýlech nebo žralocích. Při vaší krátké návštěvě se však s takovými zvířaty pravděpodobně vůbec nesetkáte, nanejvýš z bezpečné vzdálenosti z lodi na výletu. Austrálie je výjimečná země, plná přírodních kontrastů a nádherných míst, které nejsou přecpány turisty. Také já se s vámi rozloučím typickým australským pozdravem: Good day, mate!

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: