Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Azurové pobřeží

Cestování

Dovolená na Francouzské riviéře je tak trochu jiná dovolená. Možná méně pohodlná, méně luxusní, ale zato plná jedinečných zážitků gastronomických, historických i kulturních.

Moře a historie. Jihofrancouzské pobřeží láká nejen čistým mořem, ale i nesčetnými památkami. foto: Foto Profimedia.cz

Možná dáváte přednost lenošivé dovolené na lehátku u moře, v hotelovém komplexu a s „all inclusive“, možná se spokojíte s jedním výletem na naaranžované kulturní představení rádoby tradičního folkloru. Pokud nechcete jenom ležet, ale i poznávat, když místo připravených švédských stolů dáte přednost specialitám z místního trhu a místo češtiny tolik běžné v letních letoviscích chcete pro změnu pocítit skutečnou místní kulturu, jižní Francie je tím správným místem.

Francie je již od devadesátých let turisticky nejnavštěvovanější zemí na světě. Jenom v roce 2006 přivítala bezmála 80 milionů návštěvníků, a toto číslo každým rokem roste. Zatímco Paříž je v létě kvůli mrakům turistů úplně nesnesitelná, na Azurovém pobřeží nefrancouzskými cestovateli tolik obklopeni nebudete. Sem se totiž právě na léto stahují Francouzi ze všech regionů a uvolňují tak města cizím turistům. Právě to lze vnímat jako jednu z hlavních předností francouzského Středomoří: zůstává francouzské, letní byty, domky i každoroční rezervace v kempech tu má velké množství rodin ze všech koutů země.

Je to vlastně paradox, protože z letních destinací, které jsou nyní v módě, patří Francie k těm nejrozvinutějším a nejbohatším. Přesto se dovolená na Azurovém pobřeží odehrává spíše ve skromnějších podmínkách, v kempech, karavanech nebo apartmánech se dvěma až třemi hvězdičkami. Ne že by nebylo možné pobýt na francouzském jihu naprosto luxusně, ale ceny jsou v porovnání s hotelovými komplexy v Africe nebo Řecku několikanásobné.

V nabídkách cestovních kanceláří se nejčastěji objevují apartmány v oblasti Nice a Cannes a týdenní pobyt bez stravy a dopravy je nabízen za cenu okolo 6-7 tisíc Kč na osobu. Obdobně si lze objednat celý apartmán pro čtyři osoby za 24 tisíc Kč na týden. Kempování vyjde levněji, ale v létě může být velmi obtížné sehnat místo v kempu přímo na pobřeží. Oblíbeným řešením jsou karavany, které můžete zaparkovat v kempu, ale i na vyhrazených parkovištích.

Dovolená v jižní Francii tak není určena pro celotýdenní polehávání u hotelu na plážích, které jsou sice krásné, ale nijak odlišné od těch v Řecku, Itálii nebo Španělsku. Azurové pobřeží je jedinečné svou kulturou, historií i přírodní scenérií a vyžaduje od turistů, kteří ho chtějí poznat, trochu iniciativy.

Při cestě autem počítejte s mýtným
Cestovní kanceláře často nabízejí ubytování s vlastní dopravou, jiné umožňují dopravu autobusem, málokde se v nabídce objevují letecké zájezdy. Nejběžnější je na Francouzskou riviéru vyrazit autem přes Německo a Itálii, cestou ovšem počítejte s mýtným na italských dálnicích. Mýtnému se nevyhnete ani ve Francii, tedy pokud budete chtít jezdit po dálnicích. Například za úsek z hraničního Mentonu do Cannes zaplatíte zhruba 6 eur. Pokud se ale chcete kochat nádhernými scenériemi, máte dostatek času a klimatizaci, klidně od Monaka pokračujte podél pobřeží po serpentinách, které se vinou snad až ke Španělsku. Počítejte s velmi pomalou jízdou, hned za Monakem začíná totiž pobřežní pás hotelů a letovisek a povolená rychlost málokdy překročí 50 km/h, cestu navíc křižují plážoví návštěvníci, chodci i cyklisté.

Alternativním řešením je doprava na pobřeží letecky nebo autobusem a místní přeprava vypůjčeným autem nebo vlakem. Nízkonákladové společnosti na jih Francie nelétají, ČSA provozuje pravidelnou linku do Marseille, zpáteční let vyjde na 9 až 11 tisíc. Eurolines jezdí z Prahy do Toulonu přes Marseille, cesta tam i zpět vyjde bez slevy na 5 tisíc korun. Auto nebo autokar je tak nejschůdnější řešení. Umožní vám navíc pohyb na místě a máte možnost přibalit si například kola a vyrazit na výlet do Provence.

Při pohledu na mapu je jasné, kde seznamování s francouzským Středomořím začíná: v nefrancouzském Monaku. Následují samá slavná jména: Nice, Antibes, Cannes, St. Tropez. Budete-li unavení ze sítě funkcionalistických hotelů, které lemují pobřeží v Nice a Cannes, zamiřte do vnitrozemí. Kromě parfémového ráje Grasse a města tisíce kašen Aix-en-Provence, v jehož okolí budete mít možnost vidět lány s bylinkami provensálského koření, stojí za návštěvu i „papežský“ Avignon a Arles s van Goghovou katedrálou. Z přírodních krás je nejoblíbenější Grand Canyon du Verdon severně od St. Tropez, ve kterém je řeka Verdon zaříznutá do 700 metrů vysokých vápencových skal.

Za uměním se vydejte do historického městečka Antibes, v Marseille právě probíhá výstava obrazů van Gogha a Monticelliho. Od 10. do 19. července se koná v Antibes jazzový festival, avignonské ulice budou zase celý červenec zaplněné amatérskými i profesionálními divadelními spolky.

A pokud vyhrajete v loterii a stanete se milionářem, mezi jachtami v St. Tropez si jistě vyberete. Na četníkův dům ovšem raději zapomeňte. Místní vám sice poradí, jak se k omšelé a nevýrazné budově stanice naproti supermarketu dostat, pak ale zakroutí nechápavě hlavou a vrátí se k tomu, co dělají v parcích měst na Azurovém pobřeží nejraději - ke hře petanque.

Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...