Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

'Hitlerománie' v Bangkoku vytáčí turisty

Cestování

  7:00
BANGKOK - Kreslená panda, Teletubbies, Ronald McDonald. Na první pohled nevinné postavičky. Ne však v thajském Bangkoku - tady oblíbení představitelé pop-kultury sdílejí podobu s Adolfem Hitlerem, napsal zpravodajský server CNN.

Trička s motivem 'McHitlera' prý letí nejvíce.

V nejnovější vlně thajské "hitlerománie" se pandy, postavičky z Teletubbies i maskot řetězce rychlého občerstvení proměnily v kýčovitá alter ega nacistického vůdce, který v mladých Thajcích vyvolává jistou dětinskou fascinaci. A není nic neobvyklého potkat trendy mladé Thajce v tričkách s kresleným obrázkem Adolfa Hitlera, s Hitlerem prolnutým s kresleným Ronaldem McDonaldem, jenž dostal natupírovanou hřívu rezavých vlasů a přísný pohled, anebo s kreslenou pandou s nacistickou páskou na ruce. Na dalších se objevuje postavička z Teletubbies s růžovou svastikou místo anténky vytrčující pravici v nacistickém pozdravu.

Trička stojí 200 až 370 bahtů za kus (asi 130 až 230 korun) a některá se prodávají v párech v ladící klučičí a holčičí verzi. Partnerem Adolfa McDonalda tak například je transvestita s fuchsiově růžovofialovými vlasy, rtěnkou, dlouhými řasami a stydlivým úsměvem Mony Lisy. Mužnější partner pandího Adolfa naopak dostal hnědou vojenskou uniformu.

Motiv Adolfa Hitlera najdete prakticky všude.

Design s 'McHitlerem' frčí nejvíce

"Někteří cizinci jsou rozčíleni, když vidí tahle trička, přijdou dovnitř a stěžují si," připustil majitel malého krámku s textilem Seven Star v novém obchodním středisku Terminal 21 v centru Bangkoku, který je oblíbeným místem nákupních výprav turistů. Majiteli je něco přes třicet let, představil se jen přezdívkou Hut a vystudoval obor umění na místní univerzitě. Prodej jeho triček mu slušně vynáší. Design s "McHitlerem" je podle jeho slov nejoblíbenější, ale nabízí i karikatury Michaela Jacksona, Che Guevary nebo Kim Čong-ila.

Před jeho obchodem vyzývá ke vstupu velký panák v podobě Hitlera jako Ronalda s motorkem poháněnou levou paží, která se zvedá nahoru a zase klesá v nacistickém pozdravu. Thajští zákazníci se vedle ní rádi fotí. "Není to o tom, že bych měl rád Hitlera," tvrdí Hut. "Ale vypadá legračně a ta trička jsou mezi mladými hodně oblíbená."

Izrael se zlobí. Nikdo nesmí zlehčovat nacistické období

Dobře ale ví, že některým cizincům to legrační nepřipadá. Patří mezi ně i izraelský velvyslanec v Bangkoku. "Člověk nechce vidět vzpomínky na nacistické období zlehčované tímhle způsobem," říká velvyslanec Jicchak Šoham, jehož velvyslanectví stojí přímo proti Terminalu 21. "Zraňuje to city každého Žida i každého civilizovaného člověka." I další obchůdky a nejen v Bangkoku nabízejí vlastní karikatury Hitlera na tričkách, které mají své místo vedle Šmoulů, popových hvězd a postav z japonských komiksů manga. Koupit se dají i trička s upravenými fotografiemi nacistického führera včetně jedné, na níž se nahý opaluje na tropické pláži.

Nakupující, kteří shánějí nacistické vlajky, reprodukce propagandistických plakátů "třetí říše", přívěšky s kříži či orly, anebo falešné helmy SS, je mohou pořídit na víkendovém trhu Čatučak, kde se tyto předměty prodávají vedle portrétů Boba Marleyho a rastafariánských doplňků.

Thajská mládež nezná historické souvislosti

Někteří zahraniční turisté považují podobnou zálibu v nacistických reliktech jednoduše za typický rys kultury thajské mládeže. "Počítám, že by člověk mohl říct: Páni, to je hodně ignorantský dnešní svět a mládež," poznamenal Mark Goldberg z New Orleansu. "Pochybuju, že lidi, kteří letí po podobných designech, vůbec znají jejich význam," dodal.

Není daleko od pravdy. Většina mladých Thajců o nacistech a jejich zločinech neví prakticky nic, a tak je přitahuje jen vnější odraz "slávy" hitlerovského režimu s jeho halucinogenní vizuální propagandou.

Loni v září se skupina studentů objevila na sportovním dni v podomácku vyrobených nacistických uniformách a páskami se svastikou. Ulicemi je vedla teenagerka s falešným hitlerovským knírkem. Místní obyvatelé je nadšeně zdravili z chodníků, zatímco zahraniční turisté byli v šoku. V roce 2007 skupina studentů v Bangkoku uskutečnila obdobný pochod v kostýmech s nacistickou tématikou. Po kritice ze zahraničí se učitelé obou škol omluvili s tím, že neměli tušení, že se žáci hodlají převléknout za nacisty.

Hákový kříž (ilustrační foto)

V roce 2009 muzeum voskových figurín v přímořském letovisku Pattaya propagovalo svou expozici obrovským plakátem s führerem a nápisem: "Hitler není mrtvý!" Propukl nový poprask a vedení muzea rychle plakát odstranilo s tím, že rozhodně nechtělo nikoho urazit.

"Chybí jim historická souvislost," poznamenal Rumun Harry Soicher, který učí na bangkocké střední škole. "Pokud nežijete v Thajsku, pak těžko uvěříte, že tím vážně nechtějí nikomu ublížit."

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!