Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Bramborák se Kanaďanům hnusí. Kvůli mastnotě, říká Čech

Češi v cizině

  6:19
Miloslav Svátek opustil Československo v roce 1969, jak uvádí, důvodů měl hned několik. Než přistál v kanadském Montrealu, strávil nějakou dobu v Rakousku. Po příletu ho imigrační úředník odvezl do malého města, kde zůstal celý život. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Miloslav Svátek foto: Archiv

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Můj první dojem byl děs. Manželce jsem pošeptal: „Dostali nás! Jsme na Sibiři.“ Průjezd
méně prosperující čtvrti města v listopadu s bídnými ošuntělými dřevěnými domky se vůbec neslučoval s vysněnými představami nepochybně bohatého Západu. Po neklidném vyspání ale nastal slunečný den, návštěvy kamarádů a spolužáků hezký den ještě umocnily. Optimismus se dostavil po prohlídce lepších čtvrtí a okolí nedozírného jezera Ontaria s přípitky 10x dražším pivem než v budějovických Masných Krámech.
Intenzivní výuka angličtiny, absence národnostní diskriminace, finanční pomoc všem imigrantům bez rozdílu a nabytí vlastního bytu hned druhý týden...to vše byl neuvěřitelný začátek. Po 5 měsících se mi podařilo začít pracovat na základě zkoušek z mikrobiologie u Ministerstva zdravotnictví, přestože můj titul zem.Ing. byl oficiálně přeložen jako inženýr „strojník čili mašinfíra“. Později jsem se věnoval ještě několika dalším profesím.

Kdo je Miloslav Svátek?

Miloslav Svátek opustil Československo v roce 1969, jak uvádí, důvodů měl hned několik. Než přistál v kanadském Montrealu, strávil nějakou dobu v Rakousku. Po příletu ho imigrační úředník odvezl do malého města, kde zůstal celý život. Žije v Glenburnie, které je předměstím Kingstonu (provincie Ontario). Za život vystřídal několik profesí. Důchod chce prožít v českém městě Tábor.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil a jaký je český zvyk pro okolí krajně nezvyklý?
V Kanadě jsem se setkal s nepředstavitelnou neznalostí ostatních končin světa. Ba, co více, i se znalostí vlastní země a jejího uspořádání, jež je mimochodem nesmyslné s 13 provinčními vládami, které tuto zem rozdělují na 13 zemiček. Úroveň základního a středního školství byla, a stále je oproti české a evropské, velice bídná. To se samozřejmě promítá i do úrovně politiků ve vedení státu. Ještě ani dnes není zdejším obyvatelům plně známo uspořádání Evropské unie, natož jiných politických systémů. Kanaďané ani v nejvyšších vládnoucích kruzích nechápou totalitní režimy a jejich mechanismy a stále se “jenom diví”. Podání ruky se praktikuje v úřadech, při obchodních jednáních podobně jako u nás. Současně s nezbytnou “umělou” otázkou, jak se kdo má. Jinak se podávání ruky moc nenosí. Rovněž zdravení, přání dobré chuti, přezutí se na koberci v čisté místnosti, pověšení svršků na věšák, jenž i ve většině restauracích, ordinacích, a podobných institucích chybí, není nijak obecně vžito. Pohoštění českého typu zde také není moc vidět. Většinou je nabídnuta káva, mnohdy vůbec nic.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Vracím se každý rok několikrát. Vracím se domů, člověk je doma tam, kde se narodil, kde má kamarády, příbuzné, jídlo, které požíval v mládí, krajinu, kterou viděl denně v dětství a řeč, kterou umí mluvit většinou lépe, než tou další. Tu si nikdy neosvojí dokonale ani jako univerzitní profesor. O kultuře, hudbě, humoru, a jiných charakteristikách národa nemluvě. Vracet se nastálo je většinou problematické z mnoha praktických důvodů. Ty jsou daňové, důchodové, majetkové, pojišťovací, společenské... Nejschůdnější cestou je přijmutí faktu dvojího občanství v pravém slova smyslu a pobyty dělit napůl. Na pokročilé stáří bych se do Tábora, kde jsem se narodil, chtěl rozhodně vrátit. Už jen z toho důvodu, že za úroveň sociálních služeb, jež jsou k disposici v Kanadě bych musel zaplatit nějaké 4500 dolarů měsíčně, což je asi 8x tolik, než (prozatím) v Táboře. Pokud nemá důchodce našetřeno během života skutečně velké peníze, ze státního důchodu se naprosto žít nedá.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Ano, je to chléb, vepřo knedlo zelo, rozmanitost nabídky a ubrusy v restauracích. Jídlo typicky české jsem připravil jen jednou. Bramborák. Kanaďané to nemohli pozřít kvůli mastnotě.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Umí česky?
Děti mám již dospělé a tak mají vlastní děti. Mluví česky bez přízvuku. Jejich děti též. Syn má manželku francouzky mluvící a tak děti mluví s otcem pouze česky, s matkou pouze francouzky a ve škole anglicky. Nemají s tím naprosto žádný problém.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Prahu zná jako nejkrásnější město na zeměkouli hodně Kanaďanů, kde je republika ví málokdo. Téměř každý chlap a kluk považuje češky za výjimečně krásné.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Zdejší politiku sleduji. Od naší se lišit tím, že je civilizovanější na povrchu. Pod ním to je téměř stejné, politická kultura vypadá lépe. Mezinárodní politice federální, ani provinční politici ale nerozumějí vůbec.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...