Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Brána do Himaláje se dusí vlastními výpary

Asie

  16:47
Brána do Himálaje se dusí vlastními výpary: Fotograf Michal Novotný v nepálském Káthmándú, nejznečištěnějším městě Asie

BĚHEM FESTIVALU Balkumari Jatra se díky barevným pudrům celé město zbarví do oranžova. Ani ve sváteční dny se však kvalita ovzduší nezlepší. foto: Michal Novotný, Lidové noviny

Město s nejznečištěnějším ovzduším v Asii? Představíte si možná Peking zahalený do oblaků smogu i v době olympiády nebo některou z přelidněných indických megapolí s desítkami milionů lidí. Kdepak.

SPORTOVAT v centru Káthmándú rozhodně není zdravé. Obsah prachových částic ve vzduchu mnohonásobně převyšuje limity stanovené Světovou zdravotnickou organizací.

Podle studie týmu vědců podporovaných Asijskou rozvojovou bankou si nezáviděníhodnou první příčku v žebříčku zaslouží hlavní město Nepálu Káthmándú – vstupní brána pro tisíce turistů mířících do země za nedotčenou přírodou v Himálaji.

ŠLAPEJ DÁL. Kvůli hornatému terénu jsou Nepálci zvyklí přepravovat většinu nákladů na popruzích zavěšených na hlavách. (vlevo)

Podle jiné studie zaviní zvýšená koncentrace prachových částic ve vzduchu smrt více než 1600 lidí ročně.

OBCHODY PODÉL CEST mají zboží neustále špinavé a majitelé svádějí s prachem nikdy nekončící boj. Nebo rezignují...

Nízké teploty během zimního období sucha v kombinaci s vysokými horami obklopujícími káthmándské údolí jsou příčinou toho, že znečištěný vzduch nemá kam uniknout. Přestože snad každé ráno je v údolí slunečné, odpoledne se obloha pravidelně zatáhne.

KDYŽ POPOJÍŽDÍTE celé hodiny v přecpaném mikrobusu dopravní zácpou, spolucestující vám mohou roušku jen závidět.

Hlavním zdrojem znečištění je stále rostoucí počet aut, nákladních vozů i rikš popojíždějících v nekonečných zácpách v uličkách, které nejsou na takový nával dostatečně široké. Auta navíc neustále zvedají prach z ulic, které nikdo neuklízí.

NA AUTOBUS nemusíte v Nepálu čekat na zastávce, ale můžete si na něj mávnout kdekoli. Než se ho ale dočkáte, prach vás pokryje od hlavy až k patě.

Obrovské množství sazí vypouštějí kouřící komíny nespočtu cihelen, jež jsou rozesety po celém údolí a jejichž způsob výroby je stejný jako před staletími.

MÓDA. Roušky se brzy staly módním doplňkem. Prodávají se nejrůznější druhy, tvary, velikosti i barvy.

Maoistická vláda, která vede zemi poslední rok od desíti k pěti, není schopna zajistit dodávky elektrické energie po celý den. Lidé se rychle přizpůsobili aměsto zaplavily generátory na benzin, které běží každý den po dlouhé hodiny a již tak znečištěnému ovzduší zasadily další ránu. A tak Nepálci navlékli na tváře roušky, jimiž se snaží filtrovat nedýchatelný vzduch. Staly se módním hitem. Narazíte na specializované obchody prodávající nespočet druhů, barev a vzorů.

BĚHEM FESTIVALU Balkumari Jatra se díky barevným pudrům celé město zbarví do oranžova. Ani ve sváteční dny se však kvalita ovzduší nezlepší.

Během čtvrt roku stráveného s přestávkami v Káthmándú jsem měl pocit, že lidí s rouškami stále přibývá. Obával jsem se, že přijde den, kdy v nich budou chodit všichni. Místo toho se ale na údolí snesl první silný liják roku a vzduch se zázračně pročistil. Roušek ubylo a lidem se na pár měsíců, co trvá období dešťů, uleví. Potom údolí opět zakryjí mračna smogu – horší než kdy předtím. A lidí s rouškami zase přibude.

Autoři: ,

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč