Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Brusel je město mušlí, komiksů a Magritta

Cestování

  9:00
Brusel má tak trochu smůlu. Většina lidí ho má zapsaný jako město eurokratů, maximálně si ještě vzpomenou na pěkné náměstí. Je to ale také místo, kde vznikl slavný komiks o Tintinovi nebo třeba Šmoulové, a tvořil tu jeden z největších surrealistů - malíř René Magritte.

Grand Place v Bruselu. foto: Profimedia.cz

Po stopách surrealismu
Pánové s buřinkou, postavy se zakrytým obličejem, krásné ženy a blankytně modrá obloha. To jsou některé motivy obrazů belgického surrealistického malíře Reného Magritta (1898-1967). Začátkem června bylo v Bruselu na Place Royal otevřeno muzeum, které představuje největší sbírku jeho děl na světě (www.musee-magritte-museum.be). Zajímavé je architektonické řešení muzea - jeho tvůdci záměrně zatemnili všechna okna, aby se návštěvníci mohli plně ponořit do světa Magrittovy fantazie.

Kam na belgické pivo
Prohlídku Magrittova muzea můžete zakončit ve stylové
hospůdce La Fleur en Papier Doré (Rue des Alexiens). Při pití jednoho z mnoha druhů belgických piv můžete obdivovat bohatou výzdobu lokálu - stěny pokryté obrázky, nástěnnými malbami a citáty. Právě zde se začátkem 20. století začala scházet skupina surrealistů včetně Magritta, který tu uspořádal svoji první výstavu. Podoba lokálu se od těch dob téměř nezměnila, i když před lety prošla hospoda kompletní rekonstrukcí.

Kavárna La Fleur

Mušle s bagetou a hranolky
Kdo se vydá do Bruselu, neměl by vynechat jedno z nejtypičtějších místních jídel - mušle servírované ve velkém hrnci s bílou křupavou bagetou, máslem a propečenými hranolky. Ochutnat je můžete například ve vyhlášené restauraci Chez Leon na ulici Rue des Bouchers v centru města, kde dělají i domácí pivo. A dezert?
Jedině teplá vafle se šlehačkou!

Čurající rodinka
Jeden z nejznámějších symbolů Bruselu je bezesporu Manneken Pis - bronzová soška čurajícího panáčka (roh Rue de l'Etuve a Rue des Grands Carmes). Podle jedné z legend znázorňuje chlapečka, který kdysi zachránil obléhané město tím, že se vyčural na hořící zápalnou šňůru od bomby. V roce 1987 přibyla k chlapečkovi i čurající holčička. Málokdo už ale ví o třetím členovi rodinky -soše psího křížence (Zinneke Pis) se zadní nohou typicky zvednutou na patník. Nachází se v zapadlé uličce nedaleko centra a díky jeho nenápadnému umístění na něj většina turistů narazí spíš náhodou.

Zinneke Pis

Komiksová procházka
Belgie je kolébkou jednoho z nejoblíbenějších komiksových hrdinů - reportéra dalších kreslených figurek. Můžete se na ně zajít podívat do bruselského muzea komiksů.  Je to už 20 let, co otevřelo své brány, a Brusel proto vyhlásil letošní rok rokem komiksů. Oslavy vyvrcholí v říjnu osmým ročníkem tradičního bruselského festivalu komiksů. Pokud nechcete čekat do podzimu, můžete si udělat komiksovou procházku po Bruselu. Na více než třiceti budovách a zdech jsou v ulicích města nakresleny v nadživotní velikosti komiksové příběhy od slavných autorů. Mnohé z nich se nacházejí v nenápadných zákoutích a dokonale zapadají do okolního prostředí.

Komiksová procházka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!