Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bývalý vládní bunkr u Bonnu vás přenese do dob studené války

Cestování

  7:00
BONN - Někdejší vládní bunkr u městečka Bad Neuenahr-Ahrweiler nedaleko Bonnu návštěvníky přenese do dob studené války.

Bunkr u městečka Bad Neuenahr-Ahrweiler foto: ČTK

V nejhorším případě mohl sloužit jako útočiště pro německé vládní politiky. Už pět let je ale část zařízení otevřena pro veřejnost, píše agentura DPA. Nynější muzeum ročně navštíví zhruba 80.000 lidí.

Za pronikavého troubení sirény a blikání červeného světla se otvírají téměř 30tunové pancéřové dveře. Cesta do někdejšího vládního bunkru v Bad Neuenahr-Ahrweileru je volná. Za dveřmi a pod vinicemi kolem řeky Ahr se kdysi skrýval labyrint tunelů dlouhý 17,3 kilometru. Tady se mělo v dobách studené války v případě útoku uchýlit do bezpečí 3000 významných veřejných činitelů ze 30 kilometrů vzdáleného Bonnu.

V roce 1997 byl bunkr opuštěn, většina ho byla rozebrána. Dodnes zůstala zachována jen malá část. Už pět let je ale možné tento zvláštní kus německých dějin navštívit. Komplex je svět sám pro sebe a s pohnutou historií. Základ tvoří dva tunely určené původně pro železnici. Vlaky jimi ale nikdy neprojely. Zato se tu už ve 30. letech minulého století pěstovaly žampiony. "Stali jsme se nezávislými na 'úhlavním nepříteli' Francii," poznamenala ředitelka muzea Heike Hollunderová.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 1943 tu byla na několik měsíců zřízena pobočka koncentračního tábora Buchenwald, vězni tu stavěli mobilní odpalovací rampy pro rakety V2. V posledních měsících války se tu skrývali místní obyvatelé. Roku 1952 se začalo plánovat vybudování krizového sídla pro spolkovou vládu. Tehdy panoval strach před třetí světovou válkou. "Bývalé železniční tunely rychle zmizely z map, bunkr měl zůstat utajen," říká Hollunderová. V roce 1962 začala výstavba bunkru podle návrhů bonnského inženýra Paula Waltera a jeho syna. V roce 1971 byla stavba dokončena.

Pracovalo na ní kolem 17.500 lidí, mnozí z nich jen krátce, aby o ní získali co nejméně informací. Bunkr měl 38 východů, pět sektorů bylo možné zvlášť zaopatřit elektřinou, podzemní vodou a vzduchem.

Náklady na vybudování komplexu měly činit zhruba sedm miliard marek (dnes asi 93 miliard Kč). "Pro srovnání, Volkswagen brouk tehdy stál 3400 marek," říká Hollunderová. "Každý krok tunelem odpovídá zhruba ceně rodinného domku," říká ředitelka. Po dokončení bylo v bunkru zaměstnáno 180 lidí, každý z nich měl k dispozici služební jízdní kolo nebo elektromobil. V podzemním městě se nacházelo zhruba 900 kanceláří, stejný počet ložnic a kromě toho kantýny, ošetřovny, pět velitelských centrál a dvě telefonní budky. Dnes je tu naprosté ticho, pokud zrovna není provázena exkurze.

Podzemní město mohlo být soběstačné měsíc

Poněkud to tu zapáchá ztuchlinou, cítit je i linoleum - například v dekontaminačních místnostech. V nich měli být lidé zasažení radiací postříkáni kyselou směsí. Na zdech dokonce ještě visí vysoušeče vlasů.

Kancelář spolkového prezidenta kdysi zdobila růžová křesla, jeho koupelna byla jednou z mála, které měly i vanu. Byla tu i zasedací síň a televizní studio. Jednou týdně komplex navštěvovala technická inspekce. Na místě byli k dispozici všichni možní řemeslníci od svářeče po zámečníka, a ti měli k dispozici obrovský sklad. "Za každý šroubek byl jeden náhradní, v nouzi muselo být vždy vše připraveno," řekla Hollunderová.

Některé věci se zpětně zdají být divné. Komplex měl odolat dopadu bomby o síle 20 kilotun ve vzdálenosti 800 metrů, ale Sověti už v době výstavby bunkru testovali silnější bomby. Podzemní město mohlo být soběstačné měsíc. Pro každého z 3000 obyvatel byl připraven balíček se zásobami, například s hotovými nudlovými pokrmy, sušenkami, margarínem v tubě nebo šumivými tabletami. "Plán pro to, co by následovalo od 31. dne, vypracován nebyl," připustila Hollunderová.

"Chtěli mít aspoň něco," říká k tomu Jörg Diester, jenž o bunkru napsal několik knih. Z někdejších 17,3 kilometru tunelů je dnes možné projít už jen 203 metrů. Materiál získaný rozebráním stavby se použil například pro podloží hřišť v Severním Porýní-Vestfálsku. Studená válka byla takříkajíc recyklována, uzavírá DPA.

Bunkr se nachází ve městě Bad Neuenahr-Ahrweiler

Bunkr se nachází ve městě Bad Neuenahr-Ahrweiler

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.