Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česká manželství se rozpadají rychle a často, myslí si Kambodžan

Asie

  6:37
Stejně jako kambodžský král by chtěl v Čechách sedmnáctiletý Vitudanish Dara dostudovat. V devíti letech sem přijel s matkou. Německo jim totiž nevyšlo a do Kambodžany přeplněného Rakouska matka nechtěla.

Mladý Kambodžan Vitudanish Dara. foto: Lidovky.cz

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Do Prahy jsem přijel s maminkou v  devíti letech. Poprvé jsem byl v cizině a Česko pro mě bylo velkou neznámou. Kromě blondýnek mě nejvíc překvapil napadaný sníh, který v Kambodži jen tak neuvidíte. Byl to krásný zážitek.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat na stálo? Co vás k tomu vedlo?
Bylo mi řečeno, že budu žít v Česku s maminkou a na jak dlouho jsem nemyslel. Určitě zde budu dokud nedokončím studium. I to byl cíl mé cesty sem.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Pro cizince je těžké zapadnout do nového prostředí. Jsou věci, které se musí naučit (jazyk, společenské zvyky, kulturu), aby se mohl otevřít a ději kolem sebe porozumět. Proto bych si přál, aby v Česku bylo více respektu a tolerance. Já jsem měl ale velké štěstí, většina lidí kolem mě byla milá.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
To si radši nechám pro sebe, ale jinak jsem zpozoroval, že se Češi hodně rozvádí. Na Češky si ale vůbec nemůžu stěžovat, jsou nejkrásnější a všichni to víme.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi?
Morální zásady a svoboda v Česku a Kambodži jsou rozdílné. V Kambodži a obecně v Asii je součástí života každého náboženství, a to doslova. O svátcích chodí celá vesnice, celý okres či město do klášterů. Velice často se vykonávají buddhistické obřady, ať to jsou svatby, výročí zemřelých, nastěhování se do nového domu, Nové roky, pohřební obřady, korunovace krále a tak dále. Společnost podporují mniši, starají se o sirotky, učí je číst, psát, chodí na demonstrace a jsou lidem vždy k dispozici. Jsou to věci, které jsem jako malý jsem nevnímal a považoval je za samozřejmost. Teprve v Česku jsem si uvědomil, jak je to tam a tady odlišné. Zde si cením svobody a volnosti, ale chybí mi tu víra a je škoda, že je zde od společnosti tak izolovaná. Lidé starších let v Kambodži tráví mnoho časů v pagodě nebo poblíž klášterů, kde se učí modlitby. O svátcích býváme všichni spolu a věnujeme se buddhistickým obřadům. Ale stejně jako v Česku tráví staří také hodně času s vnoučaty a vyprávějí nám různé pohádky a legendy. Máme k nim velký respekt.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Sedl vám?
V Kambodži jsem byl zvyklý dívat se večer na jeden komediální pořad. Jednou, to už jsem žil tady v Česku, jsem si na něj vzpomněl a našel si ho na internetu. V tom nastal problém - už jsem těm vtipům vůbec nerozuměl. Nakonec se tomu smála jenom máma. Zkrátka jsem si zvykl na české vtipy.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii, je něco, co vás zaujalo?
O českou historii se zajímám. Ale víc mě zajímá budoucnost Česka. Hodně času jsem strávil ve společnosti českých umělců a zdá se mi, že jsou neobjeveným pokladem. Mám rád českou kulturu. V poslední době objevuji a zároveň obdivuji hudební a básnickou tvorbu českých umělců jako byl František Gellner nebo Karel Kryl. Důvody, proč se mi líbí, je odvaha umělců v těžkých dobách a nadčasovost textů. Zajímají mě i současní umělci jako jsou Plíhal, Nohavica, Klus a Čechomor.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo je v Česku chutné, ale je pro lidi starší 18 let. Lidé tu jsou ale tak milí, že si ho můžete dát kdekoliv. Jídlo mi chutná moc, zvlášť u kamaráda v Praze (nejvíc vrabec se špenátem a bramborovými knedlíky, špagety a řízek s bramborami). České jídlo mám většinou ve škole a často není zas tak špatný, jak všichni tvrdí. Kromě čočky s párkem mi tam chutná všechno. Doma vaříme kambodžskou kuchyni. Běžnou přílohou je jasmínová rýže. Hlavních jídel je již více, např. Saraman (kambodžské hovězí kari), Amok (dušená ryba v kokosovém mléce), nebo Char kreng ko (hovězí maso s bazalkou a chilli).

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Češi v cizině – ilustrační foto.

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Česko je mým druhým domovem, ale láká mě procestovat celý svět. V Kambodži mi chybí nejvíc rodina a prostředí, ve kterém jsem vyrůstal, a samozřejmě úchvatné lesy plné starověkých chrámů v Angkoru. Moc bych chtěl vstřebat odkaz svých předků.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
O samotnou politiku se nezajímám, i když bych se správně zajímat měl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!