Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Češka v Saudské Arábii: I odhalený kotník je někdy moc

Češi v cizině

  6:00
Čtyřiadvacetiletá Barbora Koubková se do Saudské Arábie přestěhovala, když jí bylo pouhých 17 let a strávila tam dva roky. Za zkušenost z "arabského světa" je vděčná. "Žili jsme ve městě, kde si ne každá žena (včetně mě) zahalovala vlasy, a tak se párkrát stalo, že jsme si vyslechly několik nemilých vět od saudské mutawy - místní náboženské policie," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Barbora Koubková

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Modlitby, černočerné ženy a strach vzbuzující vousáči. Na rovinu, radost jsem z tohoto mého prvního saudského setkání neměla. Po celé Saudské Arábii se pětkrát denně rozléhají modlitební “písně”. A vzhledem k tomu, že jsem první rok svého pobytu měla okno pokoje naproti mešitě, musela jsem si na tuto muslimskou samozřejmost okamžitě zvyknout. Abáji – ženské černé “hábity” byly další pro čecháčka neobvyklou formou oblékání. Představte si nákupní centrum plné žen v černém. Některé z nich měly dokonce zahalenou celou tvář. Šel z nich tenkrát strach, naštěstí to dnes vidím a chápu naprosto jinak. V souvislosti s abájou mi utkvěla v paměti ta moje úplně první, kterou mi pořídíli rodiče před příletem. Byla mi krátká a odhalené kotníky vzbuzovaly pozornost. Nebo možná nevzbuzovaly, ale přišlo mi to tak. Jedete do Saudské Arábie s tím, že vám příjde, že to přece musejí se zahalováním přehánět, ale když už se mezi tuto kulturu dostanete, cítíte se jinak. Odhalený kotník je moc. K těm strach vzbuzujícím vousáčům – čím více věřící, tím kratší muslimský oblek, vyšší ponožky a delší bradka. To mi tenkrát bylo řečeno, a tak nějak tomu stále věřím. Islámská mutawa, tedy místní náboženská policie, těmito vizuálními kvalitami vždy oplývala. Věřím, že v jejich přítomnosti se necítil dobře ani nevinný muslim. Pokud se s mutawou setkáte, je lepší nebýt vidět. Pro ženu-cizinku to znamená nosit abáju a zakrýt si šátkem vlasy. My jsme žili ve městě, kde si ne každá žena (včetně mě) zahalovala vlasy, a tak se párkrát stalo, že jsme si vyslechly několik nemilých vět od saudské mutawy. Naštěstí pro nás se incident vždy vyřešil tím, že jsme se zahalily a bylo po problému.

Kdo je Barbora Koubková?

Do Saudské Arábie jsem se dostala jako  sedmnáctiletá teenagerka díky mému nevlastnímu tátovi, který zde pracoval. Otevřel mi tak úplně nový svět zkušností, kamarádů a umožnil mi naučit se pořádně anglicky. První dva měsíce byly muka, protože česky na mě mluvili jen doma, ale za tu práci to stálo. Byly to zatím dva nejlepší roky mého života. Věřím, že kdo to místo nezažil, těžko pochopí vztah, který k Saudi mám. Ale vážně, stojí za to vidět ten arabský svět i z jiné perspektivy. Nyní studuji posledním rokem ve Zlíně Marketingové komunikace a chci se podívat dál do světa.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
V Saudské Arábii to je možná tak, že skoro každý jejich zvyk je nezvyklý a s těmi našimi zvyky se člověk na veřejnosti určitě neprezentuje. Každopádně není to tak, že by se člověk nějakým způsobem neustále schovával. Cizinci většinou žijí v campusech, kde se život přibližuje tomu západnímu. Ženy nemusejí chodit zahalené a u bazénu například mohou být v bikinách. Pro mě jako studenta to znamenalo možnost chodit ven s kamarády, jako by tomu bylo v Česku. Jen jsem za nimi jezdila taxíkem a dostat se do jiných campusů vždy vyžadovalo zapsání se u vstupu, zavolání konkrétní osobě, kterou jedete navštívit, aby potvrdila, že vás čeká atd. Byly to určitě extrémně rozdílné dva roky oproti těm, které bych strávila v Česku, ale byly to zatím ty nejlepší dva roky mého života.

Lidovky.cz: Chcete se do Saudské Arábie ještě někdy vrátit?
Do Saudi se vracím pravidelně za rodiči. Každopádně bych si dokázala představit, že bych tam mohla jednou pracovat. Ženy v Saudi nezískávají práci úplně snadno, mám však přece jen s touto zemí zkušenosti, osobně preferuji teplejší destinace a práce v zemi je velice dobře platově hodnocena.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybělo? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Arabskou kuchyni jsem si velice oblíbila, tudíž se nedá říci, že by mi tam něco silně chybělo. Každopádně babiččina kachna s knedlíky nebo české tukové rohlíky, na ty jsem se vždy těšila. Ve vaření úplně neexceluji, takže se o uvaření českého jídla tenkrát postarala mamka – kamáradi a známí ochutnali řízek se salátem a také guláš a moc si to chválili.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Většinou lidé ani nevěděli, odkud to vlastně jsem. Pletou si nás s lidmi z Chille – czech/chica/chille? A podle mého tenkrát dosti tvrdého přízvuku mi někteří spolužáci tvrdili, že musím být z Ruska. Studenti i učitelé střední školy, na kterou jsem chodila, však obecně moc znalostí z oblasti geografie neměli, takže bylo naprosto normální, že mě jedna z vyučujících opravila, když jsem mluvila o České republice, a tvrdila, že se země jmenuje už pár let Czechoslovakia.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Tamní politiku určitě sleduji. Je to úplně jiný svět s vlastními pravidly, který jsem se naučila respektovat a částečně obhajovat. Jak by se všeobecně mělo vědět/ví, není všechno tak, jak nám to servírují média.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autoři: ,