Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ještěd, Terezín či Hvězdu. Co byste zapsali na UNESCO?

Cestování

  12:22aktualizováno  16:30
Český stát chce další zápisy památek na seznam světového dědictví UNESCO. Rád by tak zvrátil stagnaci, která trvá už skoro deset let. Na prestižním seznamu máme 12 zápisů. Od prvních tří letos uplynulo 20 let. Od roku 2003 žádná nová památka na seznam nepřibyla. Podívejte se, které památky by se mohly o prestižní titul ucházet.

Vrchol Ještědu z pohledu z Černého vrchu foto: Profimedia

Přestože je počet českých památek dvojnásobný, než kolik činí průměr zemí, které zápisy mají, chtěli by je Češi získávat i nadále. Aspirantů je celkem šestnáct. Památky, která každá země zamýšlí na seznam přihlásit, obsahuje takzvaný indikativní seznam. Bez toho, že by památka aspoň rok před podáním žádosti na seznamu byla, ji zapsat nelze, řekl ředitel odboru památkové péče ministerstva kultury Jiří Vajčner na konferenci pořádané u příležitosti 40. výročí podepsání Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Česká republika má takový seznam od roku 1991, naposledy na něj byla letos zanesena Hornická kulturní krajina Krušnohoří. To je také podle Vajčnera jeden ze čtyř kulturních statků, kolem nichž se dnes nejvíce děje, a tudíž by se o jejich zápis na seznam mohlo brzy požádat.

Anketa

Která česká památka by podle vás měla být zapsána na seznam světového dědictví UNESCO?

1. západočeský lázeňský trojúhelník 59
2. archeoskanzen Mikulčice-Kopčany 19
3. třeboňské rybníky 34
4. vysílač a hotel na Ještědu 323
5. pevnost Terezín 77
6. Plečnikův kostel na Jiřího z Poděbrad 31
7. Müllerova vila 21
8. Břevnovský klášter 19
9. letohrádek Hvězda 39
10. technické památky související se zpracováním chmele v Žatci 13
11. hřebčín v Kladrubech 27
12. Karlštejn x 66
13. Slavonice x 26
14. ruční papírna ve Velkých Losinách x 24
15. Braunův Betlém 34
16. industriální stavby v Ostravě 51
17. lázně v Luhačovicích 15
18. Hornická kulturní krajina Krušnohoří 19
19. skalní města Českého ráje 29

Patří k nim ještě západočeský lázeňský trojúhelník (města Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně), archeoskanzen Mikulčice-Kopčany a třeboňské rybníky. Pro výbor UNESCO je nyní při posuzování žádostí mimo jiné důležité, zda se nominace připravují ve spolupráci s další zemí - tak je tomu v případě Mikulčic, lázní i Krušnohoří.

Rozpracovanou nominační dokumentaci dále mají vysílač a hotel na Ještědu, pevnost Terezín a rozšíření historického jádra Prahy zejména o Plečnikův kostel na Vinohradech, Müllerovu vilu, Břevnovský klášter a letohrádek Hvězdu.

"Břevnovský klášter, letohrádek Hvězda a Mullerova vila jsou vedeny pod jednou položkou, a to jako rozšíření Historického jádra Prahy o významné památky v jeho okolí. Nelze je tedy počítat samostatně, ale dohromady, tedy jako jednu položku Indikativního seznamu," vysvětlil serveru Lidovky.cz Jan Vondryska z tiskového oddělení ministerstva kultury.

Ve fázi příprav je také nominace technické památky související se zpracováním chmele v Žatci a kulturní krajina spojená s hřebčínem v Kladrubech.

Naději na zapsání má i přírodní památka Skalní města Českého ráje.

Prohlédněte si všechny památky ve fotogalerii:

7. Loosova Müllerova vila

Karlštejn a Slavonice mají zřejmě smůlu

Naopak zatím "neaktivní" jsou nominace Karlštejna či Slavonic, které podle Vajčnera doplatily na velký počet předchozích zápisů za ČR; byly staženy z projednávání Výborem UNESCO. Stejně dopadla ruční papírna ve Velkých Losinách, která spadla do "tematické pasti". Pokud se doporučuje nominaci doplnit o památku podobnou, v tomto případě se to těžko hledá, uvedl.

Jak je to s Karlštějnem, Slavonicemi a papírnou ve Velkých Losinách?

"Problém s Karlštejnem, Slavonicemi a ruční papírnou ve Velkých Losinách pramení v zásadním nepochopení – u těchto tří památek byla již v minulosti předložena definitivní nominační dokumentace posuzujícím orgánům při UNESCO, ale v různých kolech mezinárodního projednávání byly tyto návrhy z naší strany staženy, protože se ukázaly jako nedostatečně vědecky vyargumentované. Česká strana dala tedy přednost jejich vzetí zpět, aby mohla požadovanou dokumentaci přepracovat a v budoucnu předložit znovu. V opačném případě bychom riskovali jejich zamítnutí, čímž by se pro ně šance uzavřela jednou pro vždy. Proto také zůstávají na Indikativním seznam (na stažené návrhy se nahlíží jako na nepředložené)," uvedl za ministerstvo kultury Jan Vondryska z tiskového oddělení.

Indikativní seznam doplňuje Braunův Betlém, industriální stavby v Ostravě a lázně v Luhačovicích.

Památky UNESCO v České republice:

  • Praha (zápis 1992)
  • Český Krumlov (zápis 1992)
  • Telč (zápis 1992)
  • Kostel svatého Jana Nepomuckého, Žďár nad Sázavou (zápis 1994)
  • Kutná Hora (zápis 1995)
  • Lednicko-Valtický areál (zápis 1996)
  • Holašovice (zápis 1998)
  • Zámek a zahrady v Kroměříži (zápis 1998)
  • Zámecký areál v Litomyšli (zápis 1999)
  • Sloup nejsvětější trojice v Olomouci (zápis 2000)
  • Vila Tugendhat v Brně (zápis 2001)
  • Židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči (zápis 2003)

Oficiální vezi Indikativního seznamu pro Českou republiku najdete na stránkách UNESCO.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!