Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Českými hity jsou Egypt a Kuba

Cestování

Češi jsou vášniví cestovatelé – potkávají se na poušti, v džungli i na ledovcích. Nejvíce jich ale přece jen dává přednost pohodlí u moře. Rekordní oblibu zažívá Egypt, kam loni zavítalo 200 tisíc Čechů.

Na dovolenou v Egyptě by manželé 'Zelení' nejraději zapomněli foto: Profimedia.cz

Cestovní kanceláře si letos znovu mnou ruce. Zájem o exotické destinace předčil jejich očekávání už v zimních měsících. Za teplem a krásou vycestovalo v zimě do vzdálených zemí přibližně 100 tisíc českých občanů, což je o 30 % více než loni.

„Létalo se především přímými charterovými leteckými spoji třeba do Mexika, Keni, Indie, na Kubu, Jamajku, Srí Lanku nebo do Thajska či Brazílie,“ vypočítává Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří a agentur. Pro zimní dovolenou u moře jsou nejvhodnější lokality na jižní polokouli – Austrálie, Nový Zéland, Chile, Argentina nebo Patagonie.

„I díky silné koruně zájem o exotickou dovolenou každým rokem roste. Dnes již Čechům není vlastně žádná destinace nedostupná a nabídka zájezdů je stejná jako v západní Evropě. Kvalitní klientela z Čech je možná dokonce náročnější než ta západní, protože naši klienti jsou mnohem aktivnější, chtějí toho během své dovolené vidět i zažít mnohem víc,“ prozrazuje Jan Papež z cestovní kanceláře Marco Polo.

Pokud se týče návštěvnosti, rekordy láme jednoznačně Egypt, nejbližší destinace, jež by se mohla zvát exotickou. V loňském roce sem poprvé v historii přijelo více než 200 tisíc Čechů a průměrně si zde pobyli 11 dní.

Uvozovky dolníLetošní novinkou jsou zájezdy do Senegalu a Mali. Znovu se jezdí i do Gambie.Uvozovky horní

Černým koněm v nabídkách cestovních kanceláří je již druhým rokem Kuba, která zatím vede žebříček popularity mezi vzdálenějšími exotickými destinacemi. Úplnou novinkou jsou v nabídce cestovních kanceláří zájezdy do afrických zemí Senegalu nebo Mali a do nabídky se znovu dostala Gambie.

Luxus uprostřed divočiny
„V letošní sezoně jsme připravili několik lahůdek, jako třeba individuální zájezdy na tzv. velkou migraci zvířat do Tanzanie a Keni, kdy putujeme za stády zvířat. Klienti bydlí v luxusních stanech s vlastní sprchou a toaletou, mají zázemí skvělé kuchyně a k dispozici je jim komorník. Kemp je putovní a je postaven vždy tam, kde se vyskytují zvířata,“ popisuje jednu z cest Jan Papež z CK Marco Polo.

S cestou do vzdálených destinací souvisí také různé druhy problémů – například prudká změna podnebí a obvykle i nemalý časový posun. Je proto třeba počítat s několika dny na aklimatizaci. „Časový posun nepředstavuje pro zdravého člověka žádné velké zdravotní riziko, většinou se cítí jen trochu ospalý, ale během dvou až tří dnů se jeho organismus zcela adaptuje,“ uklidňuje Milan Kvapil, internista z nemocnice v Motole.

Závažnější mohou být rizika spojená s exotickými infekčními nemocemi. „Takzvaný cestovatelský průjem je způsoben místními bakteriemi a stačí na něj běžné léky a dostatečný přísun tekutin,“ doporučuje doktor Kvapil. Kardiaci nebo diabetici by měli cestu do exotických zemí vždy konzultovat se svým lékařem.

Další komplikace může přinést strava a nápoje. Největší nebezpečí se skrývá ve vodě. Ve většině zemí byste se měli řídit jednoduchým pravidlem – pít pouze balenou vodu a dávat pozor na to, aby plastová láhev nebo její uzávěr nebyly porušené. Pozor byste si měli dát také na ovoce a zeleninu z tržiště a na ovoce umyté jen vodou z vodovodu. „Nejlépe je jíst tepelně zpracovanou zeleninu a konzumovat jen ovoce, které se dá loupat,“ nabízí další rady internista z Motola.

Nepodceňujte očkování
Největší obavy mívají turisté z nakažlivých chorob, které se u nás nevyskytují – například z cholery nebo tropické malárie. Zatímco proti malárii se nedá očkovat a jedinou nedokonalou ochranou je takzvaná malarická profylaxe, proti většině ostatních tropických nemocí existují vakcíny.

Aby však očkování bylo účinné, je třeba s ním začít včas – většinou několik týdnů až měsíců před začátkem cesty. Nejspolehlivější informace získáte v takzvaných očkovacích centrech, kde vám doporučí také vhodný druh antimalarik. Poradit dovedou také pracovníci na hygienických stanicích.

Přestože Češi jsou coby cestovatelé neohrožení, před cestou i během ní se vyplatí sledovat politické zpravodajství z dané lokality.

„Po nedávných bombových útocích v Egyptě byli Češi snad jediným národem, který nestornoval a odjížděl na dovolenou podle plánu,“ komentuje chování českých turistů Okamura.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...