Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Cesta kolem světa stopem. Nejmilejší lidé jsou muslimové, říká cestovatel

Cestování

  6:23
Kvůli své cestě kolem světa autostopem opustil Pavel Klega práci, prodal věci a vybral spoření. Ostravský dobrodruh se na cestu chystá jen s batohem, ve kterém má nejnutnější věci. „Když jsem vyrážel, tak jsem tvrdil, že cesta potrvá tři roky. Prozatím jsem však nespěchal a za první rok jsem projel poměrně malou část světa, za to velmi důležitou. Nyní to vidím tak na pět let, takže ještě budu na čtyři roky na cestách,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Pavel Klega foto: Archiv Pavla Klegy

Lidovky.cz: Máte v plánu procestovat 170 zemí světa autostopem. Kam zamíříte nejdříve?
To je pouze odhad. Je jisté, že navštívím přes 100 zemí. Do 150 byl neměl být problém projet. Zbytek jsou vetšinou ostrovy, kam nebude jen tak jednoduché se dostat. Nyní je další země na řadě Egypt, čímž začne má Africká expedice. Cestovat budu do Jihoafrické republiky po východním pobřeží přes Sudán, Etiopii, Keňu, Tanzánii a Mozambik.

Lidovky.cz: Kvůli cestě jste odešel z práce. Jak dlouho jste na cestu šetřil?
Na cestu jsem během jednoho roku každý měsíc odkládal vetší polovinu své výplaty. Platil jsem tehdy prakticky jenom za ubytování a jídlo. Také jsem nějaké věci prodal. Dále jsem vybral stavební spoření. Nakonec se mi podařilo úspěšně dotáhnout do konce crowdfundingovou sbírku. Celkově jsem na cestu vyrážel z 200 tisíci korunami na učtu. Jestli peníze budou stačit, se teprve ukáže.

Ministerstvo zahraničí varuje před cestami na východ Ukrajiny

Lidovky.cz: Nepřipadají vám některé země nebezpečné? Chystáte se třeba do Sýrie?
Ano, určitě. Některé země jsou méně politicky stabilní, což se navíc mimo západní svět velmi často mění. Do Sýrie, což je nyní válečná zóna, nemířím. Rád bych však navštívil irácký Kurdistán, který je dlouhodobě stabilní a bezpečný, ale vlastní vstup vyhodnotím až na místě podle aktuální situace.

Lidovky.cz: Jak dlouhou plánujete cestovat?
Když jsem vyrážel, tak jsem tvrdil, že cesta potrvá tři roky. Prozatím jsem však nespěchal a za první rok jsem projel poměrně malou část světa, za to velmi důležitou. Nyní to vidím tak na pět let, takže ještě budu čtyři roky na cestách. Prakticky budu cestovat tak dlouho, jak mě to bude bavit a dávat mi to smysl.

Lidovky.cz: Před několika lety jste procestoval stopem celou Evropu. Jaké nejzajímavější zážitky se vám vybavují?
Hned jsem si vzpomněl na to, jak jsem jel stopem do Istanbulu. Měl jsem tehdy obrovské štěstí, protože z Budapešti jsem se tam dostal dvěma auty, a když jsem tam po dvou dnech přijel, tak jsem tomu nemohl uvěřit. Podobně jsem do tisíc kilometrů vzdáleného Minsku dojel za 24 hodin. Trhat takové osobní rekordy bylo vždy velmi vzrušující.

Lidovky.cz: Kde byli lidé nejvstřícnější?
Říkám, že za Evropou začíná pohostinnost. Na Kavkaze jdou lidé královsky pohostinní a asi se to bude těžce věřit, ale nejvíce nápomocní jsou lidé v muslimských zemích. Když vás vidí s baťohem na zádech, tak na vás hned volají, ptají se vás, co potřebujete. Pokud vám v te chvíli nic neschází, tak si vždy minimálně dáte šálek horkého čaje.

Pavel Klega

Lidovky.cz: Kde jste byl nejdále?
Tak nejdále a rovněž i nejdéle jsem byl prozatím v Iránu - tři měsíce. Ale ta země je tak obrovská, že by se tam dalo cestovat i rok. Nicméně tu geografickou dálku moc neprožívám, protože dneska se dá letadlem dostat všude za pár hodin.

Lidovky.cz: Jaká země vám učarovala nejvíce?
Moc se mi líbilo v kouzelné Abcházii, což je autonomní oblast Gruzie. Po rozpadu Sovětského svazu se tam mezi Abcházci a Gruzinci rozpoutala válka. Válka toho hodně zpustošila. Lidi nemají práci, za to mají moře, bio zeleninu a ovoce, křišťálově čistou vodu a čistý vzduch, což pro mě je bohatství obrovské. Abcházci jsou početně malý kavkazský národ, ale zato se tam každý s každým zná.

Autor: