Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Cesta nad Manhattanem. Tudy kdysi jezdily vlaky

Cestování

  17:00
Je to dosud poměrně neznámá, v každém případě ale fascinující newyorská atrakce. Když se vydáte po Deváté avenue dolů, tedy na jih, narazíte po dvou blocích na podivně šikmou Gansevoort Street. Na ní pak objevíte schodiště vedoucí na starou nadzemní železniční dráhu The High Line.

Začátek High Line na Gansevoort Street. foto: Profimedia

V devatenáctém století vedly v těchto ulicích koleje, po nichž vozily vlaky zboží z přístavu do místních skladů a továren a přitom se proplétaly s hustou pouliční dopravou. Docházelo k tolika tragickým nehodám, že železnice najala jezdce na koních, kteří jezdili před každým vlakem a varovně mávali praporem. Říkalo se jim "Kovbojové z West Side". Moc to nepomohlo.

Nejkrásnější města - 101 tipů

Chystáte se do Paříže, Londýna, Berlína, Vídně... Toto je jen jeden ze 101 tipů, které naleznete v magazínu Lidových novin Nejkrásnější města. Zavedeme vás v něm do deseti světových metropolí, které jsou stále častějším cílem českých turistů. Nabídneme vám přitom pohled, který je přinejmenším neobvyklý. Dozvíte se, jak zapadnout mezi místní, co si v metropolích nenechat ujít, kde se dobře najíst a kam určitě zajít.

Více informací najdete ZDE

Po desetiletích debat o bezpečnosti tu město postavilo ve třicátých letech dvacátého století dvacet jedna kilometrů dlouhou železniční dráhu na ocelovém sloupoví. Vlaky po ní jezdily devět metrů nad ulicemi a křižovatkami a projížděly v tunelech skrze břicha velkých budov.

Jenže už v padesátých letech se natolik rozvinula silniční a dálniční doprava tahačů a náklaďáků, že vlaková doprava začala skomírat. I ta na High Line. V roce 1980, ráno na Den díkůvzdání, tudy projel poslední vlak. Od té doby dráha pustla, zarůstala vegetací a po několika desetiletích se z ní stal zvláštní táhlý ostrov divočiny nad městem. Koncem devadesátých let se začalo vážně řešit její zbourání, starosta Rudy Giuliani už dokonce podepsal demoliční příkaz. Zachránilo ji pár aktivistů z okolí, kteří nejdříve přitáhli zájem místních obyvatel, pak newyorských umělců a osobností a nakonec i nového starosty Bloomberga.

High Line

V létě 2009 se otevřela veřejnému užívání první, přes dva kilometry dlouhá část dráhy, přebudovaná na nadzemní park. Je to skvělá a pořád málo známá cesta jak projít pěšky hezký kus Manhattanu a být doslova nad věcí. Bez čekání na přechodech a s výhledem. Okolo vás stojí dlouhé bloky robustních budov z cihel a litiny, starých fabrik a skladišť a mrazíren masa, teprve nedávno přestavěných v drahé designérské a módní ateliéry nebo luxusní obchody.

Speciální magazín LN Nejkrásnější města - 101 tipů, které v průvodcích nenajdete.

Z High Line je také dobrý výhled na vzdálené mrakodrapy v Downtownu i v Midtownu, za pozornost stojí i pohled nové sídlo internetové společnosti IAC, které dráha míjí v pohodlné blízkosti, když přechází nad 18. ulicí. Stříbrná budova byla postavená v roce 2007 podle návrhu Franka Gehryho a časopis Vanity Fair se nechal slyšet, že jde o nejpřitažlivější kancelářskou budovu světa. Hned za ní stojí zbrusu nová dvacetipatrová luxusní obytná věž od Jeana Nouvella s mozaikovitou fasádou z 1647 skleněných tabulí.

Nahlédněte do magazínu:

Od dubna do října, každé úterý večer, se také na dráze pořádá pozorování oblohy z velkých hvězdářských dalekohledů. Alespoň když není průtrž mračen.

Objednejte si magazín Nejkrásnější města přes SMS

Pokud speciál Nejkrásnější města nenajdete ve své trafice, stačí poslat SMS ve tvaru LN 101NMB JMENO PRIJMENI ULICE CISLO PSC MESTO (vzor: LN 101NMB jan novak jindrisska 16 11000 praha 1) na císlo 902 11 a magazín vám doručíme do 14 dnů na uvedenou adresu.

Cena odeslané SMS je podle bežného tarifu vašeho operátora, konečná cena za speciál je hrazena příchozí zpoplatněnou SMS ve výši 60 Kč vč. DPH. Službu technicky provozuje ATS, infolinka 776 999 199 (po–pá, 9.00–16.00), www.platmobilem.cz

Autor: