Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čeští rybáři milují Norsko a nově i exotické země

Cestování

  7:00
Nové destinace, jako je Karibik, Thajsko, Kanada, Kamčatka nebo Španělsko, si v posledních letech oblíbili čeští rybáři. Přesto zůstává zahraniční jedničkou tuzemských lovců ryb Norsko, které je láká krásnou přírodou, příznivými cenami pobytu a hojností ryb.
Rybaření v Norsku - ilustrační foto.

Rybaření v Norsku - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Čeští rybáři se podle odborníků řadí všeobecně k ohleduplným lovcům, kteří v počtech úlovků porážejí své kolegy z jiných evropských zemí.

"Cesty do zahraničí jsou pěkným oživením rybářské sezony a v současnosti na ně vyjíždí kolem 25 tisíc Čechů," odhaduje počty našinců vyrážejících s rybářským nádobíčkem za hranice republiky rybář Pavel Tomi, nyní majitel rybářského kempu ve Španělsku. Většina z nich - přibližně 70 až 80 procent - míří do Skandinávie, především do Norska.

Češi si zarybaří a úlovky si dovezou domů
Severské království jim nabízí cenově dostupný výlet s nepřebernou nabídkou míst, kde si mohou v krásném prostředí pobřežních fjordů dobře zachytat. Češi také počítají s tím, že si domů přivezou velkou zásobu rybího masa. "Dovezou si třeba dvacet kilogramů filetů v ceně tisíců korun," popisuje další, tentokráte velmi prozaický důvod obliby Norska Tomi.

Treska - ilustrační foto

I toto množství masa je ale méně, než bylo obvyklé v 90. letech. Tehdy dost českých rybářů využívalo možnosti, že tamní úřady množství vyvezených ryb nehlídali, jak je tomu dnes, a z cest do Norska si udělali doslova "byznys". "Nazpátek vozili plné kamiony ryb, které rozprodávali po restauracích," připomněl Martin Urban, dlouholetý rybář se zkušenostmi ze zahraničí a šéf specializované rybářské cestovní agentury Worldfishing.

Rybaření na moři je zážitek
V Norsku mnoho Čechů zažívá svůj rybářský křest. Relativně snadné rybaření s velkou šancí na bohatý úlovek přivedlo k tomuto koníčku hodně lidí, kteří do té doby nikdy neměli prut v ruce a jen se připojili ke kamarádům, zkušenějším rybářům, jejichž party do Norska míří. "Ryby na moři berou a to každého začne bavit. Za zásobu dovezených ryb je navíc pochválí i manželka," popisuje Tomi způsob, jakým mnoho Čechů objevilo kouzlo rybaření.

Rybaření na moři - ilustrační foto

Z moře vytahují hlavně různé druhy tresek o průměrné velikosti asi 80 centimetrů. Ostatní skandinávské země nabízí především sladkovodní ryby. Jejich lov je náročnější a vhodný spíše pro ostřílené rybáře. Mnoho Čechů ale dává přednost teplejšímu počasí, a volí proto Itálii, Španělsko nebo jih Francie. "Velkou výhodou těchto zemí je možnost celoročního lovu," upozornil Tomi, podle nějž do Španělska vyráží každým rokem přibližně pět tisíc Čechů, kteří míří například na několik desítek kilometrů dlouhé přehrady na řece Ebro v severní části Pyrenejského poloostrova. Vytáhnout, ale většinou obratem vrátit zpátky do vody, z nich lze candáty, okouny, kapry nebo parmy, ale především obří, až stokilové sumce.

Nový trend: za rybami do Thajska
Novým trendem posledních let jsou cesty za rybami do vzdálených zemí, jako je Thajsko, Maledivy, Kamčatka, Karibik, Kanada nebo Mongolsko. "Thajsko nabízí největší druhové zastoupení sladkovodních ryb na světě a Mongolsko zcela nedotčenou přírodu a přátelské lidi," popisuje Tomi. Vyrazit za rybami na druhý konec světa a utratit za mimořádné zážitky třeba sto tisíc korun za týden si samozřejmě mohou dovolit spíše movitější rybáři.

Rybářský člun, Vienam

Příkladem netradičního místa lovu jsou Maledivy, které podle Urbana představují perfektní spojení dovolené plné koupání na krásných plážích a šnorchlování s možností rybaření. Do vod v okolí tropického souostroví v Indickém oceánu vyjíždí Češi většinou mezi listopadem a březnem. Za týden na luxusní lodi pro 14 lidí, kde mají její dočasní obyvatelé k dispozici kuchyň, sprchy a obytné kajuty, zaplatí v průměru 80.000 korun. Na okolní moře vyjíždí v menších loďkách, z nichž loví nejčastěji mečouny, plachetníky, makrely, tuňáky, žraloky nebo murény. "Největší úlovek našich rybářů byl plachetník o délce dva a půl metru a váze kolem osmdesáti kilogramů," prozradil Urban, podle nějž si na slunné Maledivy zaletí zarybařit ročně kolem třicítky Čechů.

Lákavá je i Kanada
Vysoká úroveň služeb, kvalitní ubytování, ale především lososi a jeseteři lákají rybáře do Kanady. Zdejší destinace jsou z nabídky vzdálenějších zemí mezi Čechy nejpopulárnější, uvedl Urban. Přitažlivá je pro ně například řeka Fraser, protékající západní částí země, která je dobře dostupná z Vancouveru. Musejí však počítat s tím, že za podobný transatlantický výlet zaplatí kolem 70 tisíc korun na osobu a týden.

Rybáři - ilustrační foto.

Zkušení rybáři a cestovatelé s dobrodružnou povahou, kteří nevyžadují mnoho komfortu, volí ruskou Kamčatku. Čekají tu na ně čtyři tichomořské formy lososů, ubytování ve stanech a srubech v panenské přírodě, létání ve vrtulnících většinou ještě sovětské výroby a plavby na raftech po řekách, na jejichž březích nocují v tábořištích. Cenu určuje výběr řeky a zda je nutné použít helikoptéru. Týden na vzdáleném východním okraji Ruska může zájemce vyjít na 80 až na 150 tisíc korun. Rybáři, kteří tam jednou zkusí lovit, se prý ale na Sibiř rádi vrací.

Chválu si podle odborníků zaslouží chování českých lovců ryb v cizině. "Češi jsou jedni z nejlepších rybářů v Evropě, kteří oproti jiným národům udržují na místech lovu pořádek a čistotu," shrnuje Tomi. Příkladně se prý chovají k přírodě i Němci, Angličané a Francouzi. "My jsme však v porovnání s nimi navíc i lepší rybáři s většími úlovky," dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!