Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

CESTOVÁNÍ PO ČESKU: Do Kanady nejen na jahody

Cestování

  6:34
Že v Česku máme svět, který se dá obejít za pár hodin, je známá věc; samozřejmě myslíme rybník Svět u Třeboně. Máme ale také Londýn a Paris, Mexiko nebo Kanadu. Ze všech českých Kanad je patrně nejznámější Česká Kanada, přírodní park na Jindřichohradecku. Právě sem, do Nové Bystřice, vás zveme na Jahodové slavnosti.

Na jahodové slavnosti do Nové Bystřice můžete dojet po trati; vede tam úzkokolejka z Jindřichova Hradce, která letos slaví 120 let od svého vzniku foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nová Bystřice není jediným místem, kde se slavnosti červených voňavých plodů pořádají. Dnes možná ještě stihnete Jahodové slavnosti na litoměřickém výstavišti, zítra se koná Jahodobraní na barokním statku Benice a příští týden v pátek a v sobotu 23. a 24. června nabídne jahodové dobroty Nová Bystřice. Co vás čeká? Třeba soutěž v pojídání jahodových knedlíků, divadelní představení, výstava historických vozidel a motocyklů, taneční zábava a další radovánky.

Rady před cestou

  • S jindřichohradeckými úzkokolejkami se seznámíte v Regionálním úzkokolejném muzeu na vlakovém nádraží v Nové Bystřici. Vstupné činí 50/20 Kč, bližší informace a jízdní řády obyčejných i parních vlaků najdete na www.jhmd.cz.
  • Muzeum veteránů v Nové Bystřici sídlí v budově staré textilky. Vstup je 130/80 Kč. www.muzeumveteranu.cz
  • Muzeum československého opevnění Klášter tvoří celkem osm objektů lehkého opevnění, otevřeno je v červnu a září o víkendech a svátcích, během letních prázdnin denně. www.bunkry-jh.cz
  • Hrad Landštejn je otevřen o prázdninách denně. www.hrad-landstejn.eu

Na jahody vlakem

Na Jahodobraní můžete přijet vlakem z Jindřichova Hradce po úzkokolejce, což je unikátní technická památka, která letos na podzim oslaví 120 let od uvedení do provozu. Motoráčky po ní jezdí celý rok, ale od května do září vyjíždějí na trať parní vlaky – jako třeba právě ten, kterým se můžete vypravit v sobotu na jahodové slavnosti. Z Hradce vyjíždí v 10.44, zpět z Nové Bystřice se vrací ve 14.22.

Pokud budetemít víc času, svezte se i po druhé trati, která vede z Jindřichova Hradce do Obrataně. Bystřička je starší, první vlaky na ni vyjely v roce 1897. Měří 33 km, 46 km dlouhá Obrataňka byla vybudována v letech 1905–1906. Pověstným místem na novobystřické větvi je zejména romantická lesní železniční zastávka Kaproun s pomníkem JáryCimrmana a pak místo zvané Na Radosti mezi stanicí Senotín a Hůrky. Vlak tady překonává nejvyšší bod trati v nadmořské výšce 673 metrů a říká se, že největší radost mívá topič, který už nemusí přikládat pod kotel lokomotivy, protože do Nové Bystřice je to vlastně už jen kousek a pořád z kopce.

Výhled U Jakuba

České Kanadě dlouho chyběla vyhlídková věž, napravila to až rozhledna U Jakuba poblíž Valtínova. Do nejvyššího patra je nutné vyšlapat 180 schodů, odměnou vám však bude krásný kruhový rozhled do širokého okolí. Pod rozhlednou se rozkládá lesopark se spoustou lákadel pro malé i velké; najdete tu přírodní bludiště s perníkovou chaloupkou, repliku slovanského opevnění se strážními věžemi a spoustou herních prvků, pro odvážné děti je určena podzemní tajná chodba s kostlivcem. K dispozici jsou také stoly s lavicemi a pódium, kde v sezoně pravidelně probíhají koncerty a různá vystoupení. www.ceskakanadazvysky.cz

Pokud vám bude přát počasí, zajeďte si do Albeře k rybníku Osika; vláčkem je to jediná zastávka, navíc trať kuriózně vede přímo kempem. Rybník, vyhlášený čistou vodou a písčitou pláží, založili v 16. století mniši z blízkého kláštera paulánů.

Při toulkách kolem Nové Bystřice a v lesích východně od kláštera určitě narazíte na betonové bunkry z období před druhou světovou válkou, které tvoří linii původního pohraničního opevnění; několik z nich můžete navštívit.

Od řopíků vám zbývají už jen necelé čtyři kilometry k Landštejnu, mohutné pevnosti, která kdysi střežila neklidné česko-rakouské hranice a zemskou stezku do Vitorazska. Je jednou z nejzachovalejších ukázek středověkého fortifikačního systému. Hrad si budete prohlížet sami, bez průvodce. Ve vstupní bráně je k vidění sbírka nejzajímavějších archeologických nálezů, z vrcholku hlavní obranné věže se otvírá působivý výhled na okolní krajinu. V létě tu často vystupují šermíři, pořádají se tu koncerty a divadelní představení, jindy zase můžete navštívit jarmarky nebo závodit ve střelbě z kuše.

Školáci u viklanu

Název Česká Kanada vymyslel a jako první začal používat v druhé polovině 20. let 20. století Jaroslav Arnošt Trpák, rodák z Jindřichova Hradce a pražský novinář. Věřmemu, Severní Ameriku skutečně procestoval a krajina okolo Jindřichova Hradce, Kunžaku, Nové Bystřice a hradu Landštejn se spoustou lesů, rybníků a zvláštních kamenných útvarů mu zkrátka musela zaoceánskou divočinu něčím připomínat.

Zastávka Kaproun s pomníkem Járy Cimrmana

Mezi nejoblíbenější místa patří zdejší kamenné útvary, například viklan Trkal na vrchu Kníže, který najdete asi půl kilometru jihovýchodně od obce SuchdoluKunžaku. Pověsti viklany často spojovaly s řáděním čertů, ovšem u Trkalu sehrály roli ďáblů děti. Školní výlet v roce 1910 prý rozkolébal kámen natolik, že se vychýlil z přirozeného těžiště a navždy se tak zastavil. Dovede vás k němu modrá turistická značka mířící ze Suchdolu do Mostů.

K ďáblovu pozadí
Legendou a zároveň jedním z nejkurióznějších balvanů České Kanady je Ďáblova prdel, žulový balvan s charakteristickým tvarem jižně od Valtínova. Dlouho k němu trefili jen znalci, dnes už sem vede naučná stezka; jako orientační bod vám poslouží blízká rozhledna U Jakuba.

Tajemný stůl
K řadě kamenných útvarů České Kanady značky nevedou – například ke kamennému stolu mezi Kunějovem a Kunějovskými samotami, který zatím přehlížejí i turistické mapy. Stojí v místech, kde lišky dávají dobrou noc (GPS 49.079715N 15.105668E), a o jeho původu se neví téměř nic; podle některých zdrojů jde o přírodní útvar, podle jiných o megalit, opracovaný kamenný památník z dávných časů. Stůl ale dobře znají milovníci kuriozit a už jej stihli obalit spoustou legend; například se tu prý zastavil a posvačil Jan Žižka v čele husitských vojsk, když táhl dobývat hrad Landštejn.

Landštejn v létě
Od 2. do 8. července se na hradním nádvoří Landštejna bude čtyřikrát denně konat humorné vystoupení skupiny historického šermu Bravus. V sobotu 15. července zaplní Landštejn 25. střelecké slavnosti Táborských střelců, letos doplněné historickým programem. Tip odjinud Dávné tradice královského horního města Kutná Hora si můžete připomenout na akci nazvané Královské stříbření (24. a 25. 6.).

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...