Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Umění, retro a dinosauři. Vydejte se v červnu do Chebu

Cestování

  6:57
Rádi prozkoumáváte neprobádaná místa? Zapadlé dvorky, uličky a městská zákoutí? Pak si v červnu přijdete na své, protože kromě Víkendu otevřených zahrad se pořádají také Chebské dvorky, umělecký festival v historickém centru Chebu. Podobný jinde nezažijete!

Na jednom z Chebských dvorků v uplynulých letech vytvářely děti „nekonečnou louku“ foto: MARTIN STOLAŘMAFRA

Od středy 14. do soboty 17. června už popatnácté zaplní dvorky, úzké uličky, náměstíčka a další zákoutí v centru Chebu umění všeho druhu. Zdi, ploty i zábradlí ozdobí obrazy, plastiky a fotografie, pořádají se filmová a divadelní představení, koncerty, módní přehlídky a tvůrčí dílny.

Rady před cestou

  • Muzeum Cheb v Pachelbelově domě na hlavním náměstí je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, základní vstupné do všech expozic stojí 70/35 Kč. www.muzeumcheb.cz
  • Retromuseum je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, vstupenka stojí 80/50 Kč. Vstupné zahrnuje návštěvu všech stálých expozic a výstav jak v Retromuseu, tak v galerii výtvarného umění v sousední budově. Smaženku a „turka“ si dejte v Retrobufetu. www.retromuseum.cz, www.gavu.cz
  • Chebský hrad je otevřen celoročně, přes léto od 10 do 18 hodin, vstupné 80/40 Kč. www.hrad-cheb.cz Bismarckova rozhledna je volně přístupná od dubna do října.

To jsou Chebské dvorky, open air festival uměleckých projektů s mezinárodní účastí, který pořádá chebská Galerie 4. Sídlí v barokním špejcharu na Františkánském náměstí a během akce se promění ve festivalové informační centrum; právě tady seženete program a plán dvorků, abyste si všechno užili a nic důležitého vám neuteklo. Jedním z míst, kam vás letošní Chebské dvorky pozvou, bude také Kramářská ulička – místo, které byste při výletu do Chebu rozhodně neměli minout.

Špalíček a retro styl

Kramářská ulička patří k nejkratším a nejkurióznějším v Česku; protíná totiž známý chebský Špalíček, pitoreskní slepenec jedenácti hrázděných kupeckých domů přímo uprostřed hlavního náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Chebští na něj jsou náležitě hrdí, vedle hradu jde o jeden z hlavních symbolů chebské architektury. Základy má Špalíček letité, odhaduje se, že první domky vyrostly už ve 13. století a podle nejstaršího zobrazení z roku 1472 se během následujících staletí jeho tvar už příliš nezměnil. I když Chebské dvorky nestihnete, užijte procházku uzoučkou Kramářskou uličkou, která od zdi ke zdi měří jen 60 cm.

Osvěžení ve vodě
Málokteré město má v blízkém okolí takové možnosti rekreace jako Cheb. Za pěkného počasí lákají ke koupání dvě přehrady – Jesenice a Skalka. Pokud vás přírodní koupání neláká anebo nebude právě hezky, vyzkoušejte akvapark Aquaforum ve Františkových Lázních.

Letecký den
Letiště v Chebu, založené roku 1917, slaví o víkendu 24. a 25. 6. 100. výročí existence. Čekají vás třeba ukázky letecké akrobacie, prezentace letectva Armády České republiky, lety pro veřejnost, prohlídky vybrané techniky, výstava historických automobilů. Lístky se dají koupit v areálu, a to za 250/80 Kč, děti do 6 let a senioři nad 70 let mají vstup zdarma. Z Chebu budou k letišti jezdit zdarma kyvadlové autobusy z autobusového nádraží.
Bismarckovy věže
Pomníky a věže, které spontánně vznikaly po smrti politika, kancléře a budovatele sjednoceného Německa Otty von Bismarcka, jsou ve světě rozhleden fenoménem. Kolik jich vzniklo a kolik se jich dochovalo? Pověstná německá přesnost tady nefunguje, protože kromě Německa vyrostly také v Polsku, Rusku, Česku, Francii, Dánsku a Rakousku, ba dokonce i v Chile, Papui – Nové Guineji, Tanzanii a v Kamerunu. V Německu prý dodnes stojí 146 z celkem 184 postavených věží, u nás jen tři; kromě rozhledny u Chebu jde o věž na kopci Háj u Aše a věž u Mikulášovic ve Šluknovském výběžku. Tipy odjinud Mělnická jizerská padesátka je kombinací lyží, saní, piva, recese a léta. Závodí se v sobotu 17. června v běhu na lyžích po dlažbě mělnického náměstí a kromě vítězů ve všech obvyklých kategoriích se můžete těšit i na vyhlášení pádu roku, masky roku a družstva roku a také na koncert – letos Mělníku zahraje Vladimír Mišík. www.bezky.cz V zámeckém parku Středočeského muzea v Roztokách u Prahy vystavuje třicet umělců svá sochařská díla z keramiky a porelánu. Vernisáž se koná dnes večer v rámci další populární akce – Pražské muzejní noci. Den postřižinského piva http://postriziny.cz/akce/21-den-p ostrizinskeho-piva/

Proti severnímu ústí uličky objevíte Pachelbelův dům, kde roku 1634 zavraždili Albrechta z Valdštejna a dnes v něm sídlí městské muzeum. V opačném, jižním cípu náměstí najdete Schillerův dům a v něm Retromuseum, které mapuje design a životní styl v Československu v období po výstavě Expo 58 do sametové revoluce roku 1989. Pro mnohé návštěvníky je stálá expozice návratem do dětství či mládí; projdete se tu typickým socialistickým obývákem a uvidíte špičkové i kýčovité kousky, které kdysi zdobily domácnosti, můžete po libosti otevírat zásuvky a skříně, posadit se do křesla a v televizi sledovat tehdejší program.

Dalším legendárním místem v Chebu je románský hrad, postavený kolem roku 1180 pro císaře Fridricha Barbarossu. Jde o jedinou románskou falc na území České republiky a jednu z nejzachovalejších v Evropě, která se dochovala v původní středověké podobě; k vidění je torzo kdysi honosného paláce, obranná Černá věž a především unikátní dvojitá románskogotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly. O to zvláštnější je, že se Chebský hrad teprve letos objevil mezi patnácti novými přírůstky na seznamu národních kulturních památek, nejcennějších a nejunikátnějších objektů, které kdy v Česku vznikly. Mimochodem, v sobotu a v neděli 17. a 18. června se sem můžete vypravit na hradní slavnosti pro celou rodinu, nazvané Vítej zpět, velký císaři! Hrad se na dva dny vrátí do časů vlády štaufských panovníků.

Putování za Bismarckem

Když se od hradu vydáte proti proudu Ohře a od hráze přehrady Skalka se necháte vést žlutou turistickou značkou, dovede vás kBismarckově rozhledně na Zelené hoře. Mohutná vyhlídková věž otevřená roku 1909 byla jednou z památek, postavených na počest říšského kancléře Otto von Bismarcka. Díky své poloze poblíž hranic se ve druhé polovině 20. století ocitla v pohraničním pásmu, a protože s 18 metry výšky to skutečně není žádná obryně, záhy ji zastínily stromy. Po roce 1989mnohé pamětníky překvapilo, že nebyla zbořena a bez šrámů přečkala řádění komunistů. Dnes tak opět patří k oblíbeným výletním místům kolem Chebu. Nebo se jeďte provětrat o kousek dál, do přírodní rezervace Soos. Trasu a popis výletu naleznete v dolní části stránky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!