Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Chorvatsko: Do taverny nejlépe bez cigaret

Evropa

  9:43
Zákaz kouření v restauracích, možnost dovézt si o zavařovačku víc, konec papírování kvůli „cizím“ dětem. To jsou některé z novinek, které vás čekají v Chorvatsku.

Pláže v Chorvatsku. foto: Shutterstock

Přes osm set tisíc českých turistů vloni vyrazilo na dovolenou do Chorvatska. Letos se jich tam chystá ještě víc. Pokud mezi ně patříte, co vás čeká nového?Podle nařízení, které platilo ještě loňské léto, měly děti cestující do Chorvatska bez rodičů problém. Nezletilí do 18 let, kteří přicestovali například s babičkou nebo strýcem, museli mít s sebou úředně ověřený souhlas zákonného zástupce (rodiče). Doklad bylo nutno zároveň soudně přeložit do angličtiny nebo chorvatštiny.

Co byste měli vědět

Cestovní doklady
Pro cestu do země je nutný platný cestovní pas nebo jiný identifikační doklad uznávaný mezinárodní dohodou – tím může být i občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Tu mají doklady vydané od poloviny roku 2000. Ministerstvo zahraničních věcí však varuje: „Jde o jednostranné opatření jiného státu, Česká republika proto nemůže nést odpovědnost za aplikaci tohoto opatření, popřípadě za komplikace, které by mohly vzniknout.“ Lepší je proto mít s sebou i pas.

Souhlas pro děti
Děti již nepotřebují pro vstup do Chorvatska souhlas zákonného zástupce, nová úprava platí od 1. dubna 2009.

Celní předpisy
Deklarovat na hraničním přechodu dovážené valuty není nutné u domácí měny v hodnotě do 15 000 HRK nebo zahraniční měny v hodnotě do 40 000 HRK. Kromě výše uvedeného je možné bezcelně dovézt max. 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku, 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína nebo jiného obdobného alkoholického nápoje, 50 ml parfému. Cennější profesní a technické vybavení je třeba přihlásit na hranici.

Měna, platby
Chorvatskou měnou je kuna (HRK), 1 HRK = 100 lipa. V současné době 1 kuna odpovídá 3,68 koruny. K platbám je také možné použít většinu mezinárodně používaných karet (American Express, Diners Club, Eurocard, Maestro, MasterCard, VISA).

Zdravotní pojištění
Čeští občané s Evropským průkazem zdravotního pojištění vstupují do režimu platného pro chorvatské pojištěnce, s čímž souvisí i povinnost platit spoluúčast ve stejné výši jako místní občané. Proto je výhodné zaplatit si v ČR cestovní připojištění. Pacientům v bezprostředním ohrožení života poskytují rychlou přepravu vrtulníky nebo čluny.

Důležitá telefonní čísla Mezinárodní volací číslo pro Chorvatsko je 385 Tísňová volání: záchranná služba 94, hasiči 93, policie 92. Pomoc na silnicích 987 Záchranná a pátrací služba (na moři) 9155, VHF kanály 16, 10, 74. Společné číslo pro všechny urgentní situace 112 Všeobecné informace 981 Informace o místních a meziměstských telefonních číslech 988, informace o mezinárodních telefonních číslech 902, předpověď počasí a situace na silnicích 060 520 520, Chorvatský autoklub (www.hak.hr) +385 1 4554 433 a 4612 975



Chorvatské úřady pod tlakem stížností ze všech stran opatření postupně zmírňovaly. Letos v březnu nakonec chorvatský parlament schválil změnu cizineckého zákona, čímž došlo ke zrušení povinnosti souhlasu zákonných zástupců pro vstup nezletilých osob do Chorvatska bez jejich doprovodu. Nový zákon nabyl účinnosti 1. dubna 2009, svoje děti tedy můžete nově pustit do Chorvatska i bez složitého papírování.

Obědy do foroty: povoleno!
Češi jsou v Chorvatsku dobře známí svou cestovní zálibou v zavařování jídla do sklenic od okurek. Na dovolené tak nejen neztrácejí čas vařením, ale hlavně přitom neutratí tolik peněz za jídlo. Ovšem léta to dělali vlastně nelegálně. Zákon totiž povoloval převézt přes hranice maximálně 1 kg potravin živočišného původu na osobu.

Od 20. května tohoto roku je ale možné díky nové směrnici dovézt ze zemí Evropské unie do Chorvatska až deset kilogramů potravin na osobu.

Mezi potraviny živočišného původu přitom patří prakticky veškeré běžně konzumované jídlo, ale také suroviny pro bezlepkovou dietu, jídlo pro domácí zvířata nebo speciální kojenecká výživa.

Na cigárko zapomeňte
Chorvatsko se připojilo k mnoha evropským zemím, které se rozhodly značně omezit kouření ve veřejných prostorách.

Od loňského listopadu tak v Chorvatsku platí zákaz kouření na veřejných místech – ve zdravotnických zařízeních, školách, sportovních, kulturních a uměleckých zařízeních, na nádražích, zastávkách a dalších veřejných místech.

Od letošního května nově platí také zákaz kouření v barech, restauracích, kavárnách a klubech. Kouřit je nyní možné pouze na venkovních zahrádkách a otevřených terasách. Ve vnitřních prostorách si zakouříte jedině ve vyhrazených kuřárnách, v nichž si však nelze objednat jídlo ani pití. Navzdory zálibě v nikotinu, kterou Chorvati s Čechy sdílejí, jich tu ale mnoho nenajdete. Technické požadavky na jejich výbavu (např. hermeticky uzavřený prostor) stanovuje zákon a realizace je natolik finančně náročná, že je majitelé restaurací nebudují.

Jak vypadá dodržování zákazu v praxi? „Kouřit se nesmí v uzavřených prostorách. Pokud je tedy u restaurace zahrádka, může se kouřit tam. A to platí pro většinu místních hospod,“ říká Michal Tůma, tiskový mluvčí cestovní agentury Invia. cz. „Při porušení zákazu ovšem nezaplatí pokutu jen kuřák, ale také majitel restaurace. Chorvatská policie sice nedělá vyloženě razie, ale přesto situaci hlídá a několik pokut už udělila,“ doplňuje Tůma.
Pokud si zapálíte například na chorvatské autobusové zastávce, přichystejte si rovnou 1000 kun. Taková je totiž pokuta za porušení zákazu – v korunách kolem 3700.

Český kapitánský průkaz stačí
Pokud jste milovníci jachet a chystáte výpravu do Chorvatska, týká se vás další novinka. Na základě posledních úprav chorvatského zákona o malých plavidlech a jachtách vydalo chorvatské ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury seznam uznávaných zahraničních průkazů způsobilosti k vedení malých plavidel a jachet.

Mezi uznané průkazy patří také české průkazy vydávané v souladu s platnou českou legislativou, tedy průkazy způsobilosti vydávané Námořním úřadem. Pokud jste tak podle českého úřadu velitel jachty kategorie A, B, C, velitel rekreační jachty nebo máte mezinárodní průkaz vůdce malého plavidla vydaný Státní plavební správou, další papíry už do Chorvatska potřebovat nebudete.

Rádio jako doma
Stýská se vám v Chorvatsku po češtině? Český rozhlas 1 – Radiožurnál připravuje i pro rok 2009 české vysílání u chorvatského Jadranu. České vysílání můžete naladit na regionálních stanicích HRT Radio Rijeka, Radio Split a Radio Dubrovnik. Rádio vysílá ze Splitu od 27. června do 6. září 2009 denně mezi 18.05 a 18.20.

Kromě českých a slovenských písniček na rádiu zachytíte také regionální dopravní informace či užitečné informace pro turisty. Signál pokrývá oblasti Istrie, Kvarneru, chorvatského přímoří, severní Dalmácie a jižní Dalmácie.

Autoři: