Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Číně vám pořád někdo dýchá na záda. Mačkanice v metru je fascinující, říká Čech

Češi v cizině

  8:00
Milan Kilík se do Číny přestěhoval kvůli studím na univerzitě. V Hong Kongu navštěvuje asijské mezinárodní vztahy a bezpečnost v Asijsko-pacifickém prostředí. Když bilancuje svůj dosavadní pobyt v exotické zemi, okamžitě zmíní hromadnou dopravu. "Čínská obdoba metra přepraví kolem 5 milionů cestujících za den. Vyžaduje to obrovskou disciplinovanost zdejších obyvatel, kteří se na nástupišti řadí do zvláštních pruhů, aby urychlyli nástup a výstup, čímž se snaží minimalizovat riziko zpoždění soupravy," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Milan Kilík foto: Lidovky.cz

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vzpomínám na to často a rád, jelikož ve mně první dny zanechaly nejhlubší pocity. Hong Kong je kosmopolitní, dynamické a stále rozvíjející se město, jehož podoba se mění každým dnem. Hong Kong nabízí naprosto jedinečné zážitky a nevyčerpatelné možnosti i díky mísící se západní a tradiční čínské kultuře a tím si vás získá. Musíte ho buď milovat, nebo nenávidět, žádné mezi podle mého názoru není. Překvapilo mě, kolik lidí dokáže žít na tak malém prostoru. Věděl jsem, že moc osobního prostoru ani soukromí mít nebudu, ale to, když vám neustále někdo dýchá na záda a tím narušuje vaši osobní zónu, vás dokáže vyvést z míry. Člověk ale nemá na vybranou a musí se přizpůsobit. Velmi jsem byl překvapen z perfektního fungování místní hromadné dopravy, konkrétně MTR, které je obdobou našeho pražského metra, s tím rozdílem, že přepraví kolem 5 milionů cestujících za den, což je asi 3,5 krát více. Vyžaduje to obrovskou disciplinovanost zdejších obyvatel, kteří se na nástupišti řadí do zvláštních pruhů, aby urychlili nástup a výstup, čímž se snaží minimalizovat riziko zpoždění soupravy. U každých dveří tak stojí “odborný” dozor, který dohlíží na hladký průběh výměny cestujících. Nejvíce mi ale ulpěly v paměti obrovské rozdíly mezi městskými obvody. Hong Kong je jedním z nejbohatších a nejrozvinutějších měst, jehož obyvatelé se mohou pochlubit jednou z nejvyšších životních úrovní. Na druhou stranu v jiných čtvrtích je patrná chudoba, charakteristická spíše pro rozvojové země. Díky tomu město komplexně působí velmi chaoticky, v jehož středu se paradoxně nachází řád.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
S kamarádem jsme si naplánovali snídani na desátou, ale bohužel se neukázal, v 11 se pouze omluvil, že zaspal. Je zbytečné se s někým scházet před obědem, zdá se mi, že půlka obyvatel města do desíti spí. Ranní ptáče tu moc daleko nedoskáče, zato večer je to naprosto opačné. Co se týká tradic, například o Velikonocích jsme s místními přáteli i studenty při večeři probírali různé Velikonoční zvyky a tradice. Při zmíňce o pomlázce a vyšlehávání děvčat se mnozí pozastavili. Nevěřícně se podivovali, co jsme za barbary. Dokonce mi jeden kamarád sdělil, že se mu to zdá, jako sexuální obtěžování. Pokoušel jsem se situaci zachránit klasickým českým vtipem, ale taky jsem nepochodil, myslím, že to bude tím britským imperialismem. Po zbytek večera jsem si aspoň “užíval” vařených kuřecích pařátů.

Kdo je Milan Kilík?

Narodil se v Třinci v roce 1989. V mládí se přestěhoval s rodinou do Prahy. Rok strávil na střední škole v USA, kde hrál i lední hokej. Vystudoval základy humanitních věd - Politologii na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Během studií odjel na semestr na univerzitu ve Versailles, kde se věnoval studiím mezinárodních vztahů. V současné době studuje magisterský obor bezpečnostní studia na Karlově Univerzitě, přes kterou se díky bilaterální smlouvě dostal na City University of Hong Kong. Jeho hlavní studijní náplní v Hong Kongu tvoří Asijské mezinárodní vztahy a bezpečnost v Asijsko-pacifickém prostředí. Při pobytu se zaměřil na výzkum Čínské vojenské modernizace, z části podpořený Hlávkovou nadací. Je také členem think tanku Aspen Institute Prague.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Mám v úmyslu se vrátit, především chci dostudovat. Uvidím, kam mě to potáhne po studiích, především bude záležet na pracovních nabídkách a příležitostech. Na druhou stranu jsem pyšný na svou vlast a samotné Čechy mám rád. Líbí se mi naše kultura i tradice. Také tam žije spousta mých přátel a rodina.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Rozhodně mi české jídlo chybí. Od mala jsem byl zvyklý na domácí stravu, kterou mi připravovala maminka. Její vepřo knedlo zelo je bezkonkurenční. Není ale na škodu vyzkoušet i jinou kuchyni, která zde, i díky geografické pozici Hong Kongu, skýtá nespočet možností různých cenových kategorií, ve kterých si i ten nejnáročnější gurmet dokáže vybrat to své. Dim Sum je určitě správná volba. Přátelům jsem připravil bramboráky a také česnekovou i rybí pomazánku. Velmi jim chutnalo, dokonce jsem ani nemusel mýt nádobí.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemám, ale čeština zcela určitě bude hlavním jazykem.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Překvapilo mě, kolik lidí Českou republiku zná, i když občas musím připomenout její geografickou polohu. Samozřejmě slyšeli o krásách Prahy, nebo ji dokonce navštívili. Mimo to jsou zde jména jako Václav Havel, Jaromír Jágr, Pavel Nedvěd, Tomáš Rosický či Petr Čech, která si našla cestu i do těchto koutů planety. Velice je fascinuje příběh o rozdělení Československa, možná z toho důvodu, že by rádi zažili Sametovou revoluci na vlastní kůži.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Zdejší politiku sleduji. Zajímám se celkově o dění v Číně, v němž Hong Kong zaujímá zvláštní statut jako zvláštní administrativní region. Zdejší politika je naprosto unikátní a nemá ve světě obdoby. Od naší politické kultury se zásadně liší. Zdejší vláda funguje spíše na bázi laissez faire a její zásahy jsou minimální, což se o té naší říct nedá. Měli bychom být ale rádi za to, co máme. Přesto, že je Hong Kong nejsvobodnějším místem v Číně, o svobodných volbách nemůže být řeč, poněvadž “volení” kandidáti jsou důkladně vybírání čínskou komunistickou stranou a dále voleni velmi omezeným počtem lidí. Je otázkou, co se s tímto systémem stane po roce 2047, kdy Hong Kong bude de jure pod celkovou Čínskou správou. Zatím tu není nikdo z mých přátel ochoten na toto téma diskutovat, neboť je to pro ně stále daleko.

Autor: