Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Číňané nevnímají okolí. Zažil jsem pána, co si v metru stříhal nehty, říká Čech

Češi v cizině

  7:00
Michael Blažík se do Číny přestěhoval za prací, trénuje zde florbalový klub. „Největším rozdílem je mentalita lidí. Číňanů je zkrátka moc. A to se promítá do každodenního života. Jsou zvyklí se všude protlačit, předbíhat se v řadách a celkově moc neřeší lidi kolem sebe. Sobecké jednání je na denním pořádku,“ popisuje Blažík.

Michael Blažík foto: Archiv Michaela Blažíka

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny pro příjezdu do Číny? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
První dojmy byly dva. Nejprve neskutečná vlhkost vzduchu při vystoupení z klimatizované letištní haly a potom po cestě z letiště jsem byl ohromen velikostí místní infrastruktury. Vše je obrovské, dálnice, mosty, železnice, nákladní vozy, prostě vše. O rozloze Šanghaje ani nemluvě. Bydlím v části Songjiang, která je na jihozápadě a z šanghajského mezinárodního letiště Pu Dong trvá cesta i pár hodin.

Lidovky.cz: Jaké jsou největší rozdíly? Je nějaký český zvyk, který okolí nejvíce udivil?
Rozdílů mezi Českou republikou a Čínou je spousta. Ale asi tím největším je mentalita lidí. Číňanů je zkrátka moc. A to se promítá do každodenního života. Jsou zvyklí se všude protlačit, předbíhat se v řadách a celkově moc neřeší lidi kolem sebe. Sobecké jednání je na denním pořádku a nesmíte se nechat rozhodit. Naopak se mít pořád na pozoru. Zajímavým způsobem, jak poznat Číňany, je jízda metrem. Jednak vás nenechají ani vystoupit, a už se bezhlavě cpou dovnitř, a jednak vůbec neřeší, že v metru nejsou sami. Zažil jsem tak pána, který si během jízdy stříhal nehty, které se rozlétávaly do klína ostatních spolucestujících. Bylo mu to jedno a směle pokračoval dále.

Kdo je Michael Blažík?

Michael Blažík pracuje od srpna v Šanghaji jako šéftrenér firmy, která v Číně rozšiřuje florbal a jako obchodní zástupce florbalové značky Salming. Studuje právnickou fakultu UK a k zakončení studia mu zbývá poslední státnice.

Florbal začal hrát v rodném Havířově, kde v 16 letech začal pracovat i jako trenér mládeže. Po přijetí na VŠ do Prahy začal pracovat jako trenér ve ACEMA Sparta Praha, kde byl šéftrenérem mládežnické akademie na Barrandově, hlavním trenér juniorského družstva a asistenta trenéra u superligového družstva mužů. Pracoval jako florbalový trenér ve Slovinsku, přednášel v Anglii a ve Skotsku o trénování mládeže. Trenérským vrcholem bylo vedení korejského národního týmu na mistrovství světa mužů ve Švédsku v roce 2014. O životě v Číně píše blog.

Lidovky.cz: Je nějaký český zvyk, se kterým jste narazil?
Jedním z takových zvyků je, že chodec má na přechodu přednost. Ne vždy přednost v Česku dostanete, ale tak nějak počítáte, že když už na přechod vstoupíte, tak přijíždějící auta zastaví. S tím byste v Číně nepochodili. Při přecházení cesty si člověk musí dávat obrovský pozor, a to i tam, kde jsou semafory, odbočující auta totiž vůbec nezajímá, že máte zrovna zelenou. Přednost na přechodech tak pro mě trochu vystihuje rozdíl mezi Čínou a Evropou, kdy v Evropě má chodec přednost, protože je tím zranitelnějším, za to v Číně je to naopak, protože auto je silnější.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě vrátit?
Vrátit se do Česka určitě chci, ale momentálně nevím, kdy to přesně bude. Člověk si v cizině mnohem více uvědomuje svou identitu, odkud je a jaká specifika přináší jeho kultura. Česko mám rád a vždy bude mým domovem. Chybí mi hlavně rodina a přátelé, ale také specifický český humor a příroda. Na druhou stranu jsem se zde setkal se spoustou krajanů, kteří si už po letech bydlení v Šanghaji nedokážou návrat představit. Kdo ví, jak moc se mi tu postupem času zalíbí.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
České jídlo mi ani tolik nechybí. Samozřejmě, že bych si rád dal řízek nebo třeba svíčkovou, ale musím říct, že čínská kuchyně je na tolik bohatá a zajímavá, že jsem se ještě nepřejedl. Jediné, co mi na ní asi nejvíce vadí, jsou snídaně. Většinou se neliší od jiných chodů a snídat polévku nebo rýži není úplně to, co si po ránu představuji. Sám moc nevařím, takže jsem ještě nikomu českou kuchyni neservíroval.

Lidovky.cz: Učíte se čínsky?
Pracuju jako florbalový trenér a zástupce florbalové značky Salming, takže se jedná o práci s lidmi. Proto se snažím čínštinu naučit, ale je to běh na dlouhou trať. Zatím si vystačím s angličtinou, ale být schopen se zde dorozumět v jazyce místních by mi vše velice usnadnilo.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Místní většinou Česko neznají. Sem tam někdo řekne Československo, ale to je spíše výjimka. Jeden můj kamarád dokonce zažil, že když řekl, že je z České republiky, odpověděli mu, že takovou firmu neznají. Obecně v Asii mají rádi Evropany, takže se vám obvykle dostane vřelého přijetí. Už se mi i stalo, že jsem někde dostal pití na účet podniku a podobné pocty. V Songjiangu, kde pobývám, totiž moc bělochů nepotkáte a tak vás mají místní jako určitou atrakci.

Michael Blažík

Lidovky.cz: Sledujete čínskou politiku?
Politiku zde nesleduji, ani se do tohoto tématu moc nepouštím. Zdá se, že obyčejní Číňané politiku neřeší. Jejich životní úroveň roste před očima. Možná i proto se jí tolik nezabývají. Osobně jsem se rozhodl místní režim nesoudit. Čínská vláda pravděpodobně stále výrazně zasahuje do svobody místních, ale na druhou stranu se jim za poslední desítky let podařilo dostat z chudoby stovky milionů lidí, což se ještě nikomu na světě nepodařilo. Člověk někdy žasne, co všechno zde byli schopni vytvořit v krátkém čase. Možná s přibývajícím blahobytem poroste i občanské uvědomění čínského obyvatelstva.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...