Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Destinace pro dobrodruhy. Několik rad

Cestování

  7:00
Jen tak si sbalit batoh a odjet na druhou stranu zeměkoule... stačí mít jen představu, kam a jak se chce člověk dostat. Čím exotičtější destinace, tím větší jistota, že na něj čekají neuvěřitelné zážitky a setkání, která cestovní kancelář „neumí“. Kam se vypravit, na co si dát pozor a jak si získat srdce místních, radí zkušení cestovatelé.
Cestovatelé - ilustrační foto

Cestovatelé - ilustrační foto foto: Shutterstock

NAMIBIE

Bývalá německá kolonie láká k návštěvě národních parků, které se staly domovem některých ohrožených druhů zvířat. Zároveň nabízí cestovatelům příjemný komfort, pokud jsou ochotni si za něj trochu připlatit (hotel stojí až 20 USD za noc a osobu, hostel 5-10 USD).

Poušť v Namibii

CESTOVÁNÍ: Můžete zkusit stopovat, jsou tu na to zvyklí. Chcete-li cestovat jako místní, stoupněte si někde u cesty a počkejte, až kolem pojede minibus. Když mávnete, určitě vám zastaví. Pak nezbývá než hodit zavazadla na střechu a vmáčknout se mezi ostatní cestující.

Na dálkových trasách jezdí klimatizované autokary. Nejlépe ale uděláte, když si pronajmete auto.

KUCHYNĚ: V jižní Africe obecně umí dělat báječné steaky, zkuste třeba ten z antilopy.

Výborný je i biltong -sušené a hodně kořeněné maso (existují různé druhy, od hovězího až třeba po pštrosí). Jídlo v levnějších restauracích se dá pořídit už od 2 USD.

JAK SI ZÍSKAT SRDCE MÍSTNÍCH: Přátelská a vstřícná gesta nikoho neurazí. Příjemně domorodce překvapíte, když si sednete vedle nich a přátelsky je poplácáte po zádech. Spolehlivě se s vámi dlouze zapovídají.

ČEHO SE VYVAROVAT: Silný vliv křesťanství je patrný na každém kroku, takže viditelná neúcta vůči Pánubohu vás v očích místních promění v nezdvořilou kasičku na peníze.

Čtěte také:


THAJSKO

Jedna z nejoblíbenější "baťůžkářských" destinací láká nejen jízdou na motorové tříkolce tuk tuk či zápasy v thajském boxu. Země je plná kontrastů, vedle luxusních hotelových komplexů skládky odpadků.

Špína a zápach v kombinaci s umně vytvořenými padělky světových značek. Noc v hostelu stojí 200 až 400 bahtů (1 baht = 0,60 Kč), porce jídla v pouličním stánku 30 až 60 bahtů.

Pláže v Thajsku 

CESTOVÁNÍ: Pokud chcete stihnout co nejvíc v co nejkratším čase, zarezervujte si vnitrostátní lety.

Ušetříte spousty hodin na cestách. Dopravní infrastruktura je poměrně rozvinutá, takže na delší přesuny se dá využít i vlak nebo autobus. Narazíte i na minibusy, jež fungují na kratších cestách. Příjemným dopravním prostředkem jsou lodě, které zajišťují spojení ostrovních letovisek s pevninou.

KUCHYNĚ: Thajská gastronomie si právem získala oblibu po celém světě. Základem jednoduchých a lahodných pokrmů jsou rýže a nudle. Byla by ostuda neochutnat národní jídlo pad thai - kombinace širokých rýžových nudlí, zeleniny, arašídů, vajíčka a krevet je famózní. Také kokosová polévka s kuřetem a citronovou trávou tom kha kai vás nejen nasytí, ale zároveň i pohladí na jazyku. Ochutnat bysteměli i tradiční kari, ať už zelené, červené, či žluté. A samozřejmě skoro ve všech pokrmech najdete chilli.

JAK SI ZÍSKAT SRDCE MÍSTNÍCH: Naučte se jejich způsob zdravení -sepněte ruce a maličko skloňte hlavu. A hezky se u toho usmějte.

ČEHO SE VYVAROVAT: Pamatujte na to, že je neslušné dávat si nohy nahoru. A neomlouvá vás ani několikahodinová cesta autobusemči vlakem. Pro Thajce je to ta nejnižší, špinavá část těla, která má zůstat na zemi. Nevhodné je také křičet či se hlasitě vyjadřovat. Značí to, že se neumíte ovládat.


ETIOPIE

V porovnání se zbytkem afrického kontinentu poněkud atypický stát, který postrádá pozůstatky jakékoliv koloniální nadvlády. Působí velmi syrově, evropské standardy tu proto nehledejme. Na jihu země narazíte na kmeny, jejichž tradice a zvyky se nezměnily od dob, kdy vznikly - a věřte, že to bylo velmi dávno. V Etiopii je levně, noc v místním hotýlku přijde na 5-10USD, dobře se najíte za pouhý dolar.

Bolest pro krásu. Na jihu Etiopie platí: Čím vytahanější ret, tím líp.

CESTOVÁNÍ: Výborně funguje vnitrostátní letecká doprava, takže na větší vzdálenosti se rozhodně vyplatí využít letadlo. Ve městech dejte přednost minibusům nebo jízdnímu kolu před taxi. Zajímavou alternativu nabízejí landcruisery, které jezdí mezi velkými městy. Jejich stanoviště najdete u nádraží a hotelů.

KUCHYNĚ: Zdejšímu jídelníčku kraluje indžara - nakyslá placka z obiloviny zvané teff. Podává se s různými omáčkami a náplněmi, jejichž hlavní ingredience je ostré koření berbere, chuťově podobné pálivé paprice. Pikantnost vládne celé etiopské kuchyni. Co u jídla budete zaručeně postrádat, jsou příbory - jí se pouze rukama. Rozpačitý dojem ze stolování vám zaručeně vylepší místní báječná káva. Etiopie je jedna z pravlastí kávovníků, proto se zde stále dodržuje kávový rituál.

JAKSI ZÍSKAT SRDCE MÍSTNÍCH: Naučte se pár faktů z etiopské historie a kultury. Pokud přidáte i pár slovíček amharsky, zaručeně rozbijete ledy. Děti jsou pak nejvíc nadšené z propisek, které potřebují do školy na psaní.

ČEHO SE VYVAROVAT: Poměrně nepříjemný zvyk místních je detailní pozorování turistů. Jsou totiž schopni si před vás stoupnout a sledovat každý váš pohyb i několik hodin. Nemluvě o tom, že mají enormní zájem osahat si nejen vás, ale i vaše věci. Aniž by vám cokoliv chtěli ukrást, lehce se stane, že jejich neopatrným zacházením o danou věc přijdete. Vyplatí se proto řídit se starým pořekadlem, že kdo uteče, vyhraje.

Dále čtěte:

INDONÉSIE

Tisíce ostrovů a ostrůvků, sopky, jezera, džungle, pláže s bílým pískem. A také země, kde se domorodci seznamují s turisty tak, že jim nabídnou cigaretu. S 30USD na den si budete žít na vysoké noze. Za dvoulůžkový pokoj v hotelu zaplatíte 30-50 tisíc rupií (IDR, 1000 IDR = 1,9 Kč)

Gili, Indonésie

CESTOVÁNÍ: Podobně jako v Thajsku je dopravní infrastruktura spolehlivá a pestrá. Na delších trasách lze kromě vnitrostátních letů využít cestu čistými a pohodlnými vlaky či klimatizovanými autobusy. Krátké vzdálenosti obstarávají minibusy či trajekty, v náročnějším terénu džípy. Ve městech narazíte na becaky, vozíky založené na jízdním kolu.

KUCHYNĚ: Místní strava potěší vegetariány - rýže, zelenina, sója, tofu na všemožné způsoby. Nejčastější je gado-gado - dušenou zeleninu a rýži doplňuje výborná arašídová omáčka. Stejně jako v dalších částech Asie i zdemilují pikantní dochucování pokrmů, místní zdroj je pálivá směs papriček a dalšího koření, která se jmenuje sambal. Hodně se tu pijí horké nápoje jako káva a čaj nebo ovocné šťávy obohacené o zázvorový kořen. Oběd v místní hospodě (warung) včetně nápoje stojí kolem 6-10 tisíc rupií.

JAK SI ZÍSKAT SRDCE MÍSTNÍCH: Indonéština zná množství pozdravů, jejichž použití se odvíjí od toho, jaká je zrovna část dne a zda jste žena, nebo muž. Zkuste se alespoň některé z nich naučit a přidejte ještě základní fráze typu "Jak se máš?" a "Jídlo bylo moc dobré." Domorodci z toho budou přímo nadšeni.

ČEHO SE VYVAROVAT: Pozor na projevování negativních emocí! Jakýkoliv náznak konfliktního chování si místní vyloží jako nezdvořilé gesto. Okamžitě se pak pro ně stáváte méněcennými.


PÁKISTÁN

Turisticky opomíjená země, která nabízí krásné horské masivy. Navzdory nestabilní politické situaci a častým ozbrojeným konfliktům jsou Pákistánci vyhlášeni svou pohostinností vůči zahraničním návštěvníkům. Pobyt v Pákistánu navíc vychází až neuvěřitelně levně. Se stovkou (korun, v přepočtu) na den v kapse si bohatě vystačíte. Levný hotel vyjde na 60 Kč na osobu a noc, občerstvení na ulici na pět korun.

Hlavní město Pákistánu Islamabád

CESTOVÁNÍ: Levně a rychle se na delší vzdálenosti přesunete po železnici. Pokud pojedete přes noc, včas si zarezervujte místa ke spaní. Využít můžete i autobus, ale počítejte s tím, že zde neexistují jízdní řády. Řidič vyrazí, když se vůz zaplní. Když chcete vystoupit, jednoduše to řidiči oznámíte. A je jedno kde vám zastaví. Ve městech jezdí rikši a taxíky. Můžete zkusit i stopovat.

KUCHYNĚ: Místní vám pravděpodobně dají ochutnat grilované maso (kuřecí, hovězí, skopové) a jako přílohu pšeničnou placku čapátí. Běžným jídlem je dhal, luštěnina (nejčastěji čočka) v omáčce. Všudypřítomným rituálem je pití černého čaje s mlékem a cukrem.

JAK SI ZÍSKAT SRDCE MÍSTNÍCH: Pákistánci jsou velmi pohostinní, což vyplývá z jejich víry - v koránu je zakotvena pomoc poutníkům. Bezezbytku tak činí. Pozvání na čaj či nocleh nejsou ničím neobvyklým. Navíc si rádi povídají s cizinci, proto je pro ně největší odměnou, když se rozpovídáte o tom, co děláte a odkud jste.

ČEHO SE VYVAROVAT: Jako ve většině muslimských zemí, i zde je třeba respektovat zvyky a tradice. Týká se to zejména oblečení. Ženy by neměly ukazovat kotníky, zápěstí a dekolt, takže dlouhé kalhoty a rukávy jsou nezbytností. Vyhněte se kmenovým územím na hranici s Afghánistánem, přísně si tu střeží své soukromí a cizinci zde nejsou úplně v bezpečí.

ÍRÁN

Strmé štíty hor plné zapomenutých hradů se potkávají s oázami v nekonečných pouštích. Cestovatel během několika dní zjistí, že v Íránu může strávit několik měsíců, aniž by každý den neobjevil něco nového nebo se nedostal do životu nebezpečných situací.

Hlavní město Íránu Teherán obklopují vysoké hory.

CESTOVÁNÍ: Autobusy vyjíždějí ze všech velkých měst a překonávají sta- až tisíci kilometrové vzdálenosti. Pokud je v autobuse volné místo, zastaví řidič kdekoliv podél cesty. Stopování funguje spolehlivě. Levná letecká doprava je obvykle týdny dopředu vyprodaná, takže se vyplatí ještě z Evropy zajistit letenky. Po městech jezdí levné skupinové taxíky, v Teheránu je kvalitní metro.

KUCHYNĚ: Írán má řadu regionálních specialit a na své si přijdou i vegetariáni, protože kuchyně je z velké části postavena na zelenině a rýži. Hledejte především místní chlebové placky, nejlépe čerstvé z pekárny. Restaurace jsou levné a v každé vesnici najdete obchod se základními potravinami.

JAK SI ZÍSKAT SRDCE MÍSTNÍCH: Pohostinnost Íránců je světoznámá, protože je absolutní a zároveň není vlezlá. Oblíbeným konverzačním tématem je problematika islámu a pohled Evropy a Spojených států na Írán a obráceně. Pohledy z České republiky jako dárek potěší.

ČEHO SE VYVAROVAT: Drobné přestupky pramenící z neznalosti jsou obvykle pokládány za důvod ke smíchu, ale dvakrát si rozmyslete, jestli skutečně chcete vejít do mešity v botách nebo s krátkými rukávy. Focení je obvykle vítáno (budete foceni víc, než budete fotit!), ale pozor na osamělé ženy - fotit je je považováno za neslušnost a příbuzný s pořádnou vyřídilkou nebo holí obvykle není daleko. Vyvarujte se focení vojenských instalací, včetně mostů a přístavů. Z místního anglického tisku se dozvíte, kterým oblastem je dobré se právě vyhnout.

Na co před odjezdem nezapomenout

Očkování
Ještě než se vydáte na cestu, s dostatečným předstihem se nechte očkovat. Některé státy mají určité typy vakcinací povinné, takže bez nich vám nepovolí vstup. Ideální je zajít na konzultaci do některého z očkovacích center, kde vám lékař doporučí nejen nutná očkování do konkrétní oblasti, ale poradí vám také, jak si vybavit cestovní lékárničku a jakým aktivitám se v navštívené oblasti vyhnout. V lékárničce by kromě obvazů a náplastí neměly chybět prášky proti úplavici, zácpě nebo bolesti a samozřejmě teploměr. "Když do subtropické země přiletíte letadlem, jen těžko se vyhnete aklimatizačnímu šoku z teploty a vlhkosti ovzduší. Lepší je na několik dní zůstat v hotelu a odpočívat, než se slepě hnát za svým cílem. To si pak člověk moc neužije," radí cestovatel a novinář Pavel Dobrovský. V případě vytrvalé bolesti břicha, hlavy anebo horečky je třeba každopádně vyhledat lékaře. "Spolehlivý způsob, jak se dostat ke správnému lékaři, je obrátit se na českou ambasádou nebo konzulát či zastupitelský úřad jiné země," radí Dobrovský.

Víza
Nepodceňujte ani vyřízení víz. Na stránkách ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz jsou aktuální informace o vízovém vztahu ČR s jinými zeměmi - to by měl být pro každého cestovatele startovní bod při zjišťování, jaké dokumenty potřebuje. Některé státy (např. Namibie) nemají zastoupení v Praze a je nutné si pro víza zajet do Berlína nebo do Vídně. V takovém případě se nejprve telefonicky ujistěte, že vám víza vydají. Ani po získání vytoužených víz nemusíte mít vyhráno. Cestujete-li po více státech a delší dobu, může se platnost jednotlivých víz překrývat. Řada cestovatelů proto spoléhá na to, že víza do následující země získají až na místě, v některém ze sousedních států. To ale vůbec nemusí být jisté a celá cesta se pak může nečekaně zkomplikovat. "V Súdánu mi odmítli vydat etiopská víza s tím, že jsem o ně měl žádat v Evropě," říká Dobrovský. "Ani po několikadenním naléhání jsem úředního šimla nepřesvědčil, takže jsem se vrátil do Egypta. Egyptská víza jsem ovšem v Chartúmu získal bez problémů."


 



Cestujte i po České republice

Oblíbené návštěvníky jsou i Javoříčské jeskyněCestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE