Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Do ordinace si lékař bere pacienty po deseti, popisuje Čínu Čech

Češi v cizině

  7:15
PEKING - Naprostý kulturní šok zažil Filip Kratochvíl, když se před osmi lety přestěhoval do Pekingu. Obrovské město a v něm jedno velké staveniště a kolem lidé s odlišným způsobem jednání. "Třeba do ordinace k lékaři nás šlo deset a všichni mě poslouchali," vzpomíná. Zvykl si a teď už by neměnil. Našel si i čínskou přítelkyni a vracet už se nehodlá.

Filip Kratochvíl žije v Pekingu, do Česka už se prý vrátit nechce. foto: Archiv: Filip Kratochvíl

Lidovky.cz: Jaké byly vaše první dojmy po přestěhování?
Do Pekingu jsme se přestěhovali v srpnu 2005. Byli jsme skupina kolegů a odešli jsme i s našimi rodinami. Měli jsme všichni jen základní povědomí o životě v Číně. Lepší znalost jsme měli pouze o čínské ekonomice a čínském finančním trhu. Realita života "za zdí" byla zajímavější.

Peking byl v té době především jedno gigantické staveniště. Byly tři roky před olympiádou a stavební boom byl na vrcholu. Mrakodrapy, kreativní až bizarní budovy a nové silnice rostly každý den před očima. Stavělo se několik linek metra najednou, mosty, celé nové čtvrti mrakodrapů, přesouvala se koryta řek. Daní za monstrózní výstavbu bylo v té době obrovské množství prachu a hluku všude okolo.

Kdo je Filip Kratochvíl

Do Číny se přistěhoval v 2005. Před tím pracoval v pražské bance. V Číně žil nejdříve v Pekingu, Shehzhenu, 2 roky v Singapore a v současné době je Hong Kongu. Pracuje v poradenské firmě ve finančním sektoru.

Lidovky.cz: S jakým českým či evropským zvykem jste v Asii narazil?
V businessu jsme zpočátku naráželi na odlišnou kulturu v jednání, myslím třeba zdlouhavé budování vztahu s obchodním partnerem, velmi formální postup při pracovních schůzkách, horká voda k pití místo kávy, všudypřítomný cigaretový kouř při pracovních jednáních. I zasedací pořádek u obyčejné schůzky má svá pravidla a musí být formální.

V běžném životě to byly dennodenní odlišnosti, které nás všechny často iritovaly. Tlačenice v davu na veřejných místech, hlučné projevy na veřejnosti, jiné návyky při stolování. Nejvíc mi asi osobně vadilo, když při návštěvě doktora sdílíte jeho ordinaci s deseti dalšími pacienty, kteří přišli se svými zdravotními problémy a na doktora mluví jeden přes druhého, a když mluvíte vy jako cizinec, tak vám všech deset pacientů naslouchá, na soukromí můžete zapomenout. Doktor se vůbec nenamáhá poslat ty ostatní lidi ven z ordinace a věnovat se jen vám.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka vrátit?
Nemám to v plánu. Zvykl jsem si, mám dobrou práci a moje přítelkyně je z Pekingu, takže v Číně asi zůstaneme. V současnosti žijeme střídavě v Hong Kongu a Šen-čenu. V střednědobém horizontu se asi vrátíme do Pekingu.

Lidovky.cz: Stýská se vám po českém jídle? Vaříte v cizině tradiční kuchyni?
České jídlo mi nechybí. Nikdy jsem na něj moc nebyl. Mám raději asijskou kuchyni, čínskou a japonskou. Pouze na Vánoce z nostalgie vařím rybu a bramborový salát. Přítelkyně se vždy diví, že je salát studený a má tendenci ho ohřívat. Místo kapra pečeme lososa.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jak okolí reaguje, když zjistí, že jste Čech? Jaké jsou jejich první asociace?
Mladší lidé chvíli přemýšlí, kde ta země je, pak se jim vybaví fotbal a sklo. Starší lidé si pamatují Československo a Prahu jako jedno z nejromantičtějších měst na světě a na chvíli si zasněně představují, jaká Praha asi je, ale moc jim to nejde, protože kdysi dávno stěží viděli jeden či dva obrázky Karlova mostu a Pražského hradu.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? V čem spatřujete hlavní rozdíl?
Místní politiku a ekonomiku sleduji, protože to potřebuji ke své práci. Politická kultura se samozřejmě výrazně liší, o tom asi nikdo nepochybuje. Čínská politika se také výrazně liší od hongkongské, která je symbolem stále ještě přežívající britské demokracie a svobody, byť už značně kontrolované centrální pekingskou vládou.

Komunistická strana Číny bude jedinou hlavní silou na politické scéně ještě mnoho let. Můžeme si o tom myslet cokoliv, ale je to záruka stability, a to je důležité nejen pro čínské firmy i obyčejné lidi, ale i pro světovou ekonomiku. Je to jednoduchá matematika, změnu tohoto systému si naprostá většina obyvatel nepřeje, byť samozřejmě všichni chtějí větší spravedlnost systému, tedy mobilitu, zdravotní péči, vzdělání, čistší životní prostředí. Stabilita a udržitelnost je ovšem stále na prvním místě.

Autor: