Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Egypt: levná Afrika

Cestování

  10:39
V Egyptě loni strávilo dovolenou více než 206 tisíc Čechů, což je v porovnání s předešlým rokem o 26 % více. Egypt mají Češi raději dokonce než Francii, Británii nebo Bulharsko.
Egypt - ilustrační foto.

Egypt - ilustrační foto. foto: Foto Profimedia.cz

Přestože loni Češi v Egyptě lámali v počtu turistů rekordy a letos tomu bude pravděpodobně taktéž, častěji než na našince narazíte u pyramid na Rusa. „Gavariš pa rusky,“ bude nejspíš první věta, kterou se vás budou egyptští obchodníci pokoušet oslovovat. „Pro Rusy je dovolená v Egyptě opravdu levnou záležitostí. Za cenu 700 dolarů sem může vyrazit každá holka z malé vesnice,“ popisuje delegátka Lucia Miklasová.

Stačí ovšem zmínit, že jste z Česka a ihned se dočkáte širokého úsměvu a pozdravu v perfektní češtině: „Ahoj, jak se máš?“ Je až neuvěřitelné, kolik dalších jazyků místní zvládají. „Kromě nejpočetnějších turistů z Ruska sem přijíždí též hodně lidí z Itálie nebo Anglie. Vás Čechy máme rádi, jste milí,“ lichotí nejeden z obchodníků. V Egyptě se mluví egyptským dialektem arabštiny, domluvit se zde anglicky však není problém.

Země faraonů láká turisty zejména svojí historií a možností nahlédnout do podmořského světa v Rudém moři. Tím ovšem výčet nabídky zdaleka nekončí.

Cesta letadlem do Egypta trvá něco přes čtyři hodiny a cena za dovolenou je přijatelná, proto poznat chuť Afriky zatouží každoročně stále více českých turistů. „Při nákupu dovolené last minute pro jednu osobu na dvanáct dní jsme zaplatili deset tisíc korun. V Egyptě jsme už podruhé a jsme nadšeni,“ svěřil se starší manželský pár ze Slaného.

Dovolená v jakémkoli ročním období. V létě teploty málokdy klesnou pod 35 stupňů, v zimě se dočkáte 20 až 25 stupňů.Ubytování v této zemi je na vysoké úrovni a místo hotelu se zde setkáte častěji s pojmem resort. Narozdíl od hotelu, kdy máte vše pod jednou střechou, se ocitnete v rozlehlém venkovním areálu, kde jsou vchody do jednotlivých pokojů jeden vedle druhého.

Tyto resorty jsou většinou luxusně vybavené a uprostřed nich nechybní bazén a palmy, které dodávají místu ten pravý arabský nádech. K vybavení pokoje patří standardně televize a také klimatizace, bez které by se jen těžko usínalo. Největší tepla panují v době našeho léta. „V Egyptě je celoroční teplo. Kdo sem chce vyrazit za poznáním, pro toho je nejvhodnější doba od ledna do března, na koupání je to pak doba od října do prosince,“ říká delegátka Lucia. Komu ale nevadí teploty kolem čtyřicítky, ten ať neváhá vyrazit i v létě, nesetká se alespoň s přeplněnými plážemi. Výběr místa, kam si budete chtít jít zaplavat, je bohužel zpravidla omezený na vaši hotelovou pláž, kde však máte k dispozici zdarma slunečníky a osušky.
 
Možná budete překvapení a bude vás znervózňovat množství policejních hlídek, na které narazíte při vstupu do města, hotelu, restaurace i na pláž. Někde projdete detektorem, jindy vám nahlédnou do tašky. Tito policisté jsou však naprosto neškodní a dají se s vámi většinou ochotně do řeči.

Cestovatel a faraonova pomsta
„Pozor na průjem,“ upozorňovali mě snad všichni před mým odletem do Egypta. Neváhala jsem tedy navštívit lékárnu a vybavit se příslušnými léky, přestože mě lékárník upozornil, že vzhledem k jiným bakteriím tam naše léky nebudou moc účinné. I když jsem si dávala pozor - pila pouze kupovanou vodu, nejedla neumyté ovoce, nepila jsem nic s ledem a umývala si často ruce, „cestovatel“ mě neminul. Cestovatel je název pro žaludeční potíže, které mají jednorázový průběh a je těžké se jim vyhnout, neboť postihují 90 procent turistů. Nejde o nic jiného, než o reakci těla na nové prostředí a problémy většinou do jednoho dne zmizí.

„Takzvaná ,faraonova pomsta‘ je naopak provázena nejen průjmem, ale také zvracením a bolestmi hlavy. Může trvat i několik dní,“ vysvětluje delegátka Lucia. Na střevní potíže se doporučuje koupit v místní lékárně lék Antinal, Drotazine nebo Diax - cena se pohybuje od 10 do 15 EGP.

„Ty ses nedezinfikovala vnitřně, co?“ smála se mi rodina, když jsem vyprávěla své zážitky. Dezinfekce alkoholem patří mezi častá doporučení před cestou do Egypta. Žádné očkování není při cestě do této země vyžadováno. Pouze se doporučuje mít očkování proti oběma typům žloutenky, břišnímu tyfu, meningitidě a tetanu. Cestovní pojištění je ale nutností - neexistuje zde totiž zdravotní systém pro cizince.