Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Festival barev a vítání jara. Jak v Indii slaví svátek Holi?

Cestování

  6:50
Festivalem Holi vítají v Indii příchod jara. Hinduistický svátek připadá na konec února či začátek března. Místní se tak loučí se zimou. Slavnost začíná vždy večer - staví se a zapalují hranice - což má symbolizovat zničení démona.

Lidé oslavují Holi festival (Varanasa, Indie) foto: David Těšínský

Holi se slaví především v severní Indii, jelikož v jižních částech země, zimu lidé prakticky neznají. Poté, co se večer a v noci pálí rituální ohně, nastává druhá den ráno radostnější část festivalu. 

Lidé oslavují Holi festival (Varanasa, Indie)
Lidé oslavují Holi festival (Varanasa, Indie)
Lidé oslavují Holi festival (Varanasa, Indie)
Lidé oslavují Holi festival (Varanasa, Indie)

Lidé v bílých šatech, což není dnes už pravidelem hází barevnými prášky nebo obarvenou vodou. Bílý oděv zašpiněný pouze barvami smazává rozdíl mezi kastami. V tento den proto mizí veškeré společenské a sociální konvence. Lidé v ulicích řádí a radují se jako malé děti.  Barevné prášky ale nemají pouze dekorativní účinek. 

David Těšínský

David Těšínský je fotograf na volné noze. jeho snímky si můžete prohlédnout na stránkách tesinskyphoto.com

Barvy jsou vyrobeny z přírodních materiálů jako je neem či kurkuma, mají tedy i blahodárné účinky na organismus, který je po zimě náchylnější k nemocem a nachlazení. 

Legenda o Prahladovi

Hinduistická slavnost je založena na legendě o Prahladovi. Prahlad byl stoupenec boha Vinšu, jeho vlastní otec ho chtěl zabít zabít jedem, udupat slony, uštknout jedovatými hady a nakonec ho uvrhl na hranici, kde se měla králova sestra Holika postarat, aby opravdu zemřel. Holika měla totiž od boha dar, ten ji činil imunní vůči ohni. Díky Prahladově pevné víře v boha Višnu však vyšel ze všech těchto nástrah nezraněn a naopak zlá Holika v plamenech uhořela.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: