Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hahnenkamm si můžete užít i bez sněhu

Cestování

  7:00
Vyhlášené rakouské středisko Kitzbühel si svou pověst postavilo především na zimních sportech. A může za to zdejší legendární lyžařská škola nebo nejtěžší závodní sjezdovka světa Streif. Ale až když sleze sníh a oteplí se, Tyrolsko vydá jedinečné zážitky, které jsou k mání jen v letní sezóně.

Horská salaš. foto: Katka Malá

V lednu by tu nebylo ani k hnutí, teď je však chata Seidlalm na úpatí sytě zelené sjezdovky Streif úplně prázdná. Starší majitel tak v klidu nabízí bezinkovou či meduňkovou šťávu vlastní výroby, kterou může cyklista vypít na lávce s krásným výhledem a zurčícím pramenem za hlavou. "Dělají tu i výborné polévky," radí rodilý Angličan Rob Pearce. Před několika lety se přistěhoval do Kitzbühelu, kde se živí půjčováním lyží a kol.

Jeho obchod dole ve městě vedle akvacentra nabízí i aktuální hit – elektrokola KTM. Aby nedošlo k mýlce, cyklista na nich musí šlapat pořád. Malý elektromotor mu "jen" pomáhá, a tak je námaha menší než na klasickém horském bicyklu. I sváteční jezdci tak bez větších potíží dokážou vyšlapat na kopce nad Kitzbühelem. A že jich tu je.

Všude navíc vedou asfaltové nebo šotolinové cesty, upravené stezky či příjemné polní cesty. Zdejší řidiči jsou navíc na cyklisty v provozu zvyklí.

Masiv Kaiser-gebirge a pod ním Kitzbühel.

Zatímco náruživí sportovci mohou do kopců pokrytých zbytky sněhu vyrazit každý den, klidnější povahy jistě přivítají odpočinek u mnoha zdejších jezer. Lahůdkou je třeba koupání v tmavém vřesovém Schwarzsee. Kolem vody vede promenáda, zážitek z koupání umocňují zasněžené špičky skalnatých masivů nad hladinou. Z Kitzbühelu sem vede cesta, ale je tu i vlaková zastávka, kde stojí místní spoje.

Bude se hodit:

Jelikož Kitzbühel leží blízko německých hranic, vyhýbejte se rakouským a německým státním svátkům. To je vyhlášené středisko přeplněné a navíc jsou ucpané i všechny příjezdové cesty a dálnice.¨

Nespoléhejte na předpovědi počasí. Stejně jako v zimě, tak i na jaře a v létě se tu podnebí mění každou hodinu. Ráno tak můžete vstávat do oblohy bez mraků, ale už před obědem začne pršet. Funguje to i opačně.

Pokud špatné počasí vydrží celý den, většina hotelů svým hostům nabízí i bohatý wellness. A pokud budete mít náladu i na kulinářský zážitek, je zde k mání hotel Kaiserhof a jeho kuchyně ověnčená několika michelinskými hvězdami.

Nebojte se spolehnout na místní dopravu a vlaky. Jezdí často a dovezou vás do všech důležitých míst v okolí.

Nakupovat v Kitzbühelu se nevyplatí, samotné středisko je děláno pro movitější klientelu a odpovídá tomu i skladba obchodů. Městečko St. Johann in Tirol je v tomhle ohledu normálnější.

Domácí trhanec

Ovšem nebyly by to Alpy, kdyby nebyly stvořené především k horským túrám. I nad Kitzbühelem a v jeho nejbližším okolí je možné vyrazit na hřebeny nabízející těžko popsatelné výhledy kombinující turistovo nadšení ze zdolání vysokých met. A například trek k horskému vodopádu Sintersbach navíc nabízí i požitek z divokého vodního živlu.

Cesta k přírodnímu divu vede kolem horské chalupy Wildalm postavené ve výšce 1450 metrů nad mořem. Starší manželé tu bydlí společně s kravami od jara do podzimu. A turistům kromě nepostradatelného sirupu z místního lesního ovoce nabízejí i čerstvě usmažený trhanec s domácí rybízovou marmeládou.

Do stáda!

K rodinným výšlapům je stvořena i další horská destinace nad městem kamzíků – Wildpark. Několik generací jedné rodiny tu na úpatí kopce vybudovalo rozlehlou zvířecí farmu. A návštěvníci se mohou procházet přímo ve stádu zvířat. Kromě exotických pávů nebo marockých makaků je tu několik losů, prasat, oslů, horských koz a samozřejmě i kamzíci.

Procházka se dá zakončit v tyrolské chalupě, kde kromě typického rakouského sachru pečou i vynikající jablkový a tvarohový štrúdl. A jako všude jinde i tady čepují nízkoalkoholického radlera.

Hahnenkamm

Hahnenkamm je název 1712 metrů vysoké hory tyčící se nad rakouským městem Kitzbühel. Toto označení se vžilo také pro název sjezdu, který je považován za nejtěžší na světě. Nejstrmější místo na zdejší sjezdovce Streif má sklon 85 %.

Pivo ve věži

Pokud však holdujete tradičnějším chmelovým výrobkům, stačí vyrazit jen do několik kilometrů vzdáleného městečka St. Johann in Tirol. Z Kitzbühelu sem vede cesta po rovině a historické město na křižovatce důležitých tras do Innsbrucku a Salzburku kromě útulného náměstí láká i na starobylý pivovar.

Rodinný podnik Huber Bräu najdete podle vysoké věže jen pár stovek metrů od centra města. V jejím nejnižším patře je varna, v nejvyšším poschodí pak vyhlídková hospoda s pivovarskými specialitami. V podnikové prodejně kromě mnoha druhů sklenic nabízejí i dárková balení s místním pivem. K mání je tak například šest půllitrů kalného Weissbier za 6,20 euro v památečním papírovém boxu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!