Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Havajané žijí stále jako velká rodina. Na plážích i v parcích, říká Čech

USA

  6:56
Jaromír Růžička emigroval v roce 1968. Nejdříve odjel do Dánska a poté do Spojených států amerických. Nyní žije se svou druhou manželkou na Havaji. „Odjet? Když žijete na Havaji, ani vás nenapadne uvažovat o návratu do Evropy, natož do Česka. Také se toho moc změnilo ve mě - za těch 66 let putování po planetě,“ říká.

Jaromír Růžička foto: Archiv Jaromíra Růžičky

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
V roce 1968 jsem emigroval s ženou a dvěma dcerami do Kodaně. Nezapomenutelná je laskavost a přátelská pomoc s jakou nás lidé přijali. Během dvou let jsme se stali dánskými občany, ačkoli naše dánština ještě nebyla dokonalá. V roce 1987 jsem se přestěhoval do Seattlu. Překvapila nás nepředstavitelná krása Pacific Northwes - mohutné hory, rozsáhlé lesy, obrovské stromy a čistá jezera a řeky. A také hodně deště. v roce 2007 po odchodu do penze jsem se přestěhoval se svoji druhou ženou na Havaj. Havajská kultura, barva moře, vegetace, zpěv a řada tradic spojených s rybařením. Většina ulic má havajská jména.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Je to spíš obráceně, způsob života na Havaji se liší od evropského v tom, že Havajané milují rodinný život a to ve velkém měřítku. Nemine víkend bez velkých rodinných oslav, většinou v parcích či na pláži. Postaví se stany, často obrovských rozměrů, vybavené jsou téměř jako domy. V nic se vaří, zpívá, popíjí a posedává i pospává. Hraje se volejbal, házejí podkovy, rybaří se zejména v noci. V neděli dopoledne se vše zabalí a pečlivě uklidí. V oblibě jsou také parádní průvody na hlavní ulici Honolulu či v China Town, a protože tu máme mnoho národnostních skupin, podívaná je pestrá. Jsou tu Hula tanečnice i obrovští draci.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Ač je to velká dálka, jezdím do Česka (či do Evropy) téměř jednou za rok. Nemám v Česku žádnou rodinu, ale mám dobré kamarády, kteří studují na Univerzitě Karlově a také mám kamarády v Hradci Králové na Farmaceutické fakultě. Odjet? Když žijete na Havaji, ani vás nenapadne uvažovat o návratu do Evropy, natož do Česka. Také se toho moc změnilo ve mě - za těch 66 let putování po planetě.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Vaření je můj koníček. Řízky jsou vždy velmi úspěšné a také srnci podle starého rodinného receptu (na Havaji je hodně srnek - na mnoha ostrovech). Také kachna měla veliký úspěch.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám čtyři děti. Nejmladší dceři je 13 a nejstarší 52. Mám šest vnoučat. Celá moje rodina žije v USA. Moje dvě dcery z prvního manželství mluví česky, dánsky a také anglicky - samozřejmě. Protože moje druhá manželka je z Hamburku, můj syn a dcera mluví také německy. Je to praktické, všichni máme v Německu rozsáhlou rodinu.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
V Honolulu žije mnoho lidí různých národností, jsou to lidé, kteří procestovali celý svět. Téměř každý zná Prahu a mnozí byli v Česku několikrát. A samozřejmě česká klasická hudba, literatura a Havel. A teď s tou ruskou agresí se mě téměř všichni ptají, jak to bylo v roce 1968, a jak velká je historická podobnost s rokem 1938.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Je tu demokracie, ale od té evropské se liší v úctě k právnímu systému definovanému Ústavou. Právo svobodné řeči, nošení zbraní, a úcta k soukromému majetku. Američanům je nepochopitelné, že majetek z polických důvodů (majetek sudetských Němců a českých kapitalistů a emigrantů), nebyl původním majitelům po převratu vrácen. Pakliže by kdokoli - i cizinec - koupil nemovitost v USA - i před 100 lety - patřila by mu dodnes. V domě mé první ženy v Česku dodnes žijí potomci členů ÚV KSČ a STB. Je obtížné odstranit korupci pomocí právního systému, který nefunguje. A to se projevuje v celé společnosti. Nedávno mě na „stopce“ chytil na Havaji policajt. Ani by mě nenapadlo mu nabídnout úplatek, to bych skončil v lapáku. Místo toho jsme měli příjemnou rozmluvu, a on mi napařil pěknou pokutu - právem! Mimochodem, téměř všichni policisté na Havaji jsou Havajané. Je to v pořádku, je to jejich země.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...