Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Hodinu od hranic: Německo. 17 tipů na výlet

Cestování

  7:00
V druhém dílu našeho cestovatelského cyklu pokračujeme v nahlížení do krajů ležících sice za hranicemi České republiky, ale ve snadno dosažitelné vzdálenosti. Jako inspiraci ke krátkým výletům dnes nabízíme zajímavá, a přece ne vždy dost známá místa v sousedním Německu.

Vzpomínka na pohádku. Na zámku Moritzburg se film Tři oříšky pro Popelku stále promítá. foto: Profimedia

1. Fascinace a teror v Norimberku
Relikt nacistické éry najdeme v Norimberku. Architekti Von Ludwig a Franz Ruff tu pod dohledem Alberta Speera začali se stavbou sjezdové haly pro padesát tisíc lidí. Nestihli ji dokončit, nicméně i "torzo" působí monumentálně: 40 metrů vysoký třípodlažní půlkruh o průměru přes sto metrů ze žulového masivu. Město si se stavbou po desetiletí nevědělo rady. Až koncem devadesátých let se zde rozhodlo zřídit Dokumentační centrum nacismu. V roce 1998 vyhrál radikální projekt rakouského architekta Günthera Domeniga. V severní části kongresové budovy vysekal a vyboural nové prostory. Stavba je diagonálně rozpárána skleněnou chodbou, která spojuje konec výstavy se vstupním foyer. Sídlí zde stálá expozice Fascinace a teror.

Čtěte také:

2. Kladivo na husity
V husitský tábor se každé léto promění městečko Neunburg vorm Wald, ležící 20 kilometrů jihovýchodně od Nabburgu v údolí řeky Schwarzwach. Na 150 ochotníků inscenuje na hradním nádvoří epickou velkohru upomínající na dobu, kdy husité podnikali kořistnické výpravy do německých zemí. V září 1433 se jim u Hiltersriedu postavil falckrabě Johann von Neunburg a slavně zvítězil. Získal přezdívku "husitský bič" a "husitské kladivo". (Více na http://www.neunburgvormwald.de/html/eintrittskartenbestellung.html.)
3. Walhalla
Asi deset kilometrů východně od Řezna se u městečka Donaustaf vypíná v kopci nad Dunajem neuvěřitelný zjev: antický chrám zvaný Walhalla. V letech 1830-1842 ji nechal postavit král Ludvík I. jako síň slávy, aby uctil památku velkých postav německé historie (v nordické mytologii byla Walhalla místem odpočinku, zřízeným bohem Odinem pro duše zabitých hrdinů). Uvnitř památníku je 1234 soch umělců, vojáků a dalších slavných osobností. Od řeky vede k Walhalle 358 schodů.

Božské místo odpočinku pro zabité hrdiny. Antický chrám zvaný Walhalla najdeme v Donaustaufu nedaleko Řezna.

4. Vzor Karlova mostu
Jedním z nejlépe zachovaných německých historických měst je Regensburg (Řezno) na soutoku řek Regen a Dunaj. Ve starém centru, zařazeném na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je množství středověkých románských a gotických památek. Od 7. století se odsud šířilo křesťanství do jižního Německa, ale také do Čech. Jedinečný středověký kamenný most (Steinerne Brücke) klenoucí se přes Dunaj je dlouhý 310 m a má 16 oblouků. Postaven byl v letech 1135-1146 a později sloužil jako vzor například i pro pražský Karlův most.

Jedinečný středověký kamenný most v Řezně byl inspirací pro Karlův most

5. Wagnerův Bayreuth
Letos se tu konaly už sté Wagnerovké hudební slavnosti. Na vstupenky čeká obyčejný smrtelník až deset let. Kromě všeho, co je ve městě spojeno s wagnerovským kultem (respektive diskusemi o jeho zneužití Hitlerem), stojí za pozornost pivovarnické muzeum a muzeum svobodných zednářů.

Průvodce Berlínem:

6. Jeskyně a hrady
Romantická zákoutí kroutících se potoků, bizarní skalní útvary, krasové jeskyně a zříceniny středověkých hradů charakterizují krajinu Franckého Švýcarska (Fränkische Schweiz), rozkládajícího se jihozápadně od Bayreuthu. Oblast patří k nejstarším a neoblíbenějším turistickým cílům v zemi. Objevili ji romantičtí umělci 19. století. Malebné je zejména městečko Pottenstein s hrázděnými domy a hradem na skále z 10. století. Nedaleko lze navštívit Teufelshöhle (Ďáblovu jeskyni), největší a nejdelší zdejší jeskyni. Celkem se tu nachází na 150 hradů, zámků a středověkých budov.

Malebné městečko Pottenstein s hrázděnými domy a hradem na skále z 10. století

7. Bamberg: 2300 památek

Na sedmi pahorcích historického města Bamberg se nachází 2300 památkově chráněných budov. Patrně nejzachovalejší německé barokní město leží při soutoku Mohanu s řekou Regnitz a souběžně tekoucím kanálem Mohan-Dunaj. Ve svých základech středověké jádro dostalo v 17. a 18. století nynější převážně barokní tvář. V roce 1993 bylo historické centrum Bambergu zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

8. Svítící aréna
Arénu pro 69 tisíc diváků najdete na křižovatce dálnic A9 a A99. Dělí se o ni slavný Bayern Mnichov s městským rivalem Mnichovem 1860 a rozhodně ji nepřehlédnete. Švýcarští architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron ji v roce 2005 "oblékli" do plastových polštářů podsvícených barvami. Už na dálku tak poznáte, zda hraje Bayern (stadion září červeně), Mnichov 1860 (modře), nebo německý národní tým (bíle). A kolik zde fotbal stojí? Druhou bundesligu (kterou hraje Mnichov 1860) seženete i za dvacet eur, slušné lístky na Bayern se pohybují kolem sta eur. Příští rok ale čeká stadion velký svátek - 19. května se zde utkají nejlepší kluby kontinentu ve finále Ligy mistrů. Chcete si velkolepý chrám fotbalu prohlédnout? Vstupenky pro individuální zájemce jsou k dostání každý den, kdy se nehraje, v restauraci Allianz Arena (vchod Sever a Jih) - v létě od 11 hodin, poslední exkurze začíná v půl páté. Přesně v jednu začíná každý den prohlídka v angličtině.

Impozantní světelný kotouč. Barva zářícího stadionu signalizuje, že právě hraje Bayern.

9. Koupaliště s češtinou
Ve weidenském termálním komplexu Thermenwelt bývá zejména o víkendech víc Čechů než Němců, výjimkou proto nejsou nápisy v češtině či hlášení "upozorňujeme, že na tobogánu smí jet pouze jedna osoba". Celodenní plné vstupné přijde na devět eur, děti a studenti mají slevu. Jak se ke komplexu dostanete? Po překročení hraničního přechodu Rozvadov stačí sledovat ukazatele na Weiden in der Oberpfalz, ve městě pak směrovky "Thermenwelt, Eisstadion". Za návštěvu stojí i centrum města, zejména renesanční Horní náměstí se Starou radnicí; až do konce srpna probíhají v nedalekém parku Maxe Regera letní serenády. (Více na www.weiden-oberpfalz.de či www.freizeitzentrumweiden.de.)

10. Skleněná manufaktura
Na přelomu století byla v centru Drážďan, v rohu městského parku Velká zahrada, postavena Skleněná manufaktura koncernu Volkswagen. Před očima návštěvníků se tu kompletují luxusní limuzíny této značky. Futuristický objekt (je zde 27 tisíc čtverečních metrů skleněných ploch) ohromuje designem, konají se tu dokonce koncerty klasické hudby. Prohlídky v češtině začínají v sobotu ve dvě hodiny po obědě. Od čtyř hodin následuje prohlídka zaměřená na architekturu budovy, dopoledne v deset a jedenáct je k dispozici dětská prohlídka. Návštěvu lze předem objednat na tel. 01805 89 62 68, respektive e-mailové adrese infoservice@glaesernemanufaktur. de.

Skleněná manufaktura koncernu Volkswagen

11. Kde se natáčela Popelka?
Tři oříšky pro Popelku se na přelomu let 1972 a 1973 natáčely na barokním loveckém zámku Moritzburg asi čtrnáct kilometrů severozápadně od Drážďan. Tady je slavné schodiště, kde ztratila Libuše Šafránková svůj střevíček. A zámek pohádkou dodnes žije - vždy na Štědrý den ji tu promítají v zámecké kuchyni.

12. Výtah z Guinnessovy knihy
Moderní lázně Toskana Therme v Bad Schandau jsou jen pár minut chůze od náměstí. K dispozici je tu několik bazénů, sauny a wellness centrum. Specialitou pak bazén se slanou vodou a světelnou projekcí. Vstupenka na dvě hodiny stojí dvanáct eur. Venkovní výtah, který dopravuje pasažéry z Bad Schandau do vesničky Ostrau, pochází z roku 1905. Zapsán je v Guinnessově knize rekordů. Tramvajová linka pojmenovaná Kirnitzschtalbahn vyjíždí z parku a vede osm kilometrů zalesněným údolím až k vodopádům.

Mapa Německa

13. Bauhaus ve Výmaru
V roce 1919 tu architekt Walter Gropius (jeden z manželů, a dá se říci i obětí, slavné Almy Mahlerové) založil BAUHAUS - školu umění, designu a především architektury, která měla být nadále vůdčím uměleckým oborem. Řada budov prozrazuje ve Výmaru vliv této moderní školy, avšak jen jedna tu vznikla do roku 1925, kdy zde škola sídlila. Haus am Horn je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Samotné muzeum Bauhausu stojí na Theaterplatze. Celé letošní léto ve Výmaru připomínají 200. výročí narození Franze Liszta.

14. Porcelánová Míšeň
V roce 1710 byla v Míšni založena slavná porcelánka, která dodnes vyrábí porcelán označený proslulým znakem se dvěma zkříženými meči. Lze ji navštívit. Stejně jako zdejší gotický hrad a katedrálu.

15. Kadeřnické muzeum
V Kottmansdorfu, jen kousek od Rumburka, v ulici Dortstrasse se nachází ojedinělé kadeřnické muzeum. Uchovávají tu sbírku více než čtyř tisíc předmětů mapujících historii kosmetiky, manikúry, pedikúry a samozřejmě kadeřnictví. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické kadeřnické salony z dvacátých a třicátých let 20. století. Ve všední dny mají otevřeno od deseti, o víkendu od jedné, vždy ale zavírají ve čtyři.

16. Skalní města
V celém regionu Žitavských hor je řada menších i větších skalních útvarů. Kouzlo těchto míst umocňují čedičové a znělcové kupy, které se zdvihají nad pískovcový povrch pohoří. Zajímavá je procházka Jonsdorfskými lomy, kde se dříve těžily mlýnské kameny, jež byly žádané po celé Evropě. Za návštěvu stojí skalní masiv Nonnenfelsen u Jonsdorfu, hora Töpfer se skalní branou a také skalní komplex Kelchsteine mezi Oybinem a Lückendorfem.

Nejkrásnější výlety po České republice

Dlouhé stráněCestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

17. Klášter Sankt Mariental
V Ostritzu, v oblasti Žitavských hor v údolí řeky Nisy, stojí klášter Sankt Mariental. Jeho počátky se datují do roku 1234 a řeholnice cisterciáckého řádu jej obývají bez přerušení dodnes. Zajímavá je historická vinice a klášterní krčma.

 


Autoři: