Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hodinu od hranic: Slovensko. Tipy na výlet

Cestování

  7:00
Závěrečný díl cestovatelského cyklu zasvěceného putování blízkým zahraničím se věnuje našim nejbližším sousedům, Slovákům. Vyrazíme za habány, vinaři i za divadlem.

Devín: předsunutá „hlídka“ římské říše. Významné postavení měl hrad také za dob velkomoravské říše. foto: Profimedia

1. Skalice: první hlavní město Slovenska
Málokdo už dnes ví, že toto malé město těsně u moravských hranic bylo po první světové válce prvním hlavním městem osvobozené části Slovenska, jehož velkou část drželi ještě dlouho po roce 1918 Maďaři. Ve Skalici, k níž se dá dojet i po vodě po Baťově kanálu, najdete mnoho památek, z nichž nejvýznamnější je pískovcová rotunda svatého Juraje z 12. století. Ve spolkovém domě, který zdobí plátno Mikoláše Alše zobrazující uherského krále Štěpána žehnajícího slovenským rodinám, sídlí Záhorácké muzeum. Tady se můžete blíže seznámit s touto částí Slovenska, které mnozí říkají "moravská". Ve Skalici lze jít i na dobrý hokej, zdejší tým hraje slovenskou extraligu.

2. Smrdáky: páchnoucí, ale půvabné lázně
Nepříliš lákavé jméno daly téhle malé obci se 600 obyvateli zdejší sirné prameny. Kolem nich vyrostly už v 19. století lázně, které se proslavily léčbou kožních chorob. Nejhezčí ubytování při lázeňských pobytech nabízí zdejší zámek. Lázeňské domy obklopuje krásný 16hektarový park.

3. Holíč: slovenské Stonehenge
Město na hranici s Českou republikou je jedním z nejčeštějších měst Slovenska – skoro pět procent obyvatelstva se tu hlásí k české národnosti. Hezký zámek, pod kterým se rozkládá labyrint podzemních chodeb, je obehnán vodním příkopem. Město se proslavilo v roce 1988 objevem megalitické kultovní stavby složené ze dvou kruhů kamenů vysokých až sedm metrů. Některé z nich jsou bohatě zdobeny vyrytými symboly, pro které vědci zatím marně hledají vysvětlení. V okolí Holíče byly ještě před sto lety desítky větrných mlýnů, z celého Záhoří se ale zachoval jen jediný, jehož návštěvu si nenechte ujít.

PSALI JSME TAKÉ:

4. Myjava: místo, kde vzniklo Slovensko
O Myjavě a okolí lze bez většího přehánění říct, že právě tady se zrodilo Slovensko i Slováci. V roce 1848 v domě na místě, kde dnes stojí muzeum, vznikla Slovenská národní rada, která vyhlásila požadavek autonomního Slovenska v rámci habsburské monarchie. Slováci vytvořili svoje dobrovolnické sbory, které pak bojovaly na straně císaře proti Maďarům. Shodou okolností se v Košariskách, několik kilometrů od Myjavy, narodil i Milan Rastislav Štefánik. V jeho rodném domě dnes sídlí zajímavé muzeum představující tuto důležitou osobnost první republiky.

5. Do Stupavy za habány
Hezké město v podhůří Malých Karpat se proslavilo především keramikou. V muzeu Ferdiša Kostky, proslaveného výrobce zdejší keramiky, známé po celém Slovensku i za jeho hranicemi, se můžete seznámit s historií "habánské" kultury. Ta má svůj původ v novokřtěnecké německé náboženské skupině, která se po vyhnání z Německa uchýlila na jižní Moravu a potom v 17. století na západní Slovensko. Tady její stopy na počátku 20. století mizí, originální keramika, dnes asi nejžádanější suvenýr ze Slovenska, se však vyrábí dodnes.

6. Devín: Římané na Slovensku
Místo na soutoku řeky Moravy s Dunajem byste určitě neměli minout. V mohutných zříceninách hradu najdete vedle zbytků středověké pevnosti, zničené Napoleonem, také zbytky římské kaple. Ta dokazuje, že právě tady byla předsunutá "hlídka" římské říše, jejíž opevněná hranice probíhala po druhém břehu Dunaje. Devín, pod nímž se odehrálo mnoho velkých bitev, byl klíčovým hradem už velkomoravské říše, což dokládají nalezené základy velkomoravských kostelů. V roce 1939 si Hitler vymínil, že se Devín a okolí stane součástí velkoněmecké říše.

7. Bratislava: vezměte si kolečkové brusle
Kdo nebyl v hlavním městě Slovenska posledních deset let, nejspíš ho nepozná. Bratislava má dnes krásně opravené Staré Město, jsou tu celé nové čtvrti, z nichž nejhezčí je určitě nová část nábřeží kolem nové budovy Slovenského národního divadla. V obrovských nákupních centrech, jako je například Polus, se skvěle nakupuje a na Kamzíku nad Bratislavou vás čeká na konečné autobusu nejen krásná příroda Malých Karpat a vinice, ale v zimě dokonce i sjezdovky a běžecké tratě. Z Petržalky se pak v létě na kole nebo na kolečkových bruslích můžete vydat na mnohakilometrovou vyjížďku podél Dunaje.

Bratislavský hrad

8. Svätý Jur: metropole vína
Východní svahy Malých Karpat byly už ve středověku proslavené výborným vínem, které tu pěstovali v okolí převážně německých vinařských městeček. Tuto tradici nepřerušilo ani vyhnání Němců po druhé světové válce a v minulých dvaceti letech se zdejšímu vínu vrátila jeho dávná kvalita. V pětitisícovém městě nenajdete jen sklípky s vínem, ale také pozoruhodnou architekturu, nejzachovalejší ze všech vinařských měst této oblasti. Hned za městem pak začínají příjemné turistické stezky Malých Karpat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

9. Romantický Beckov
Celé Pováží, které vždy bývalo jedním ze strategických území Slovenska, je krajem hradů. Zřejmě nejromantičtější slovenskou zříceninou je Beckov, hrad na skále vypínající se sto metrů nad řekou Váh, jehož existence je vzpomínána už v 9. století. Podle archeologických průzkumů tu ještě dříve bývalo keltské hradiště. Rozsáhlý hrad vyhořel v 18. století a zbyla jen mohutná zřícenina. Některé její části byly v posledních desetiletích opravené, rekonstrukce hradu pokračuje i v současnosti.

10. Pezinská Baba: sjezdovky na skok od Bratislavy
Když se můj syn zeptá, kde se naučil lyžovat, ukážu mu na mapě Pezinskou Babu, kam jsme v zimě jezdili z blízké Bratislavy. Třicet kilometrů od slovenského hlavního města najdete na hřebenu Malých Karpat velice slušné horské středisko s několika vleky a horskými boudami. V létě je to nejlepší výchozí bod pro túry po hřebenech Malých Karpat, například k romantické zřícenině Biely Kameň.

11. Trenčín: tady mají rádi Zikmunda, "lišku ryšavou"
Římský nápis na skále pod zdejším hradem z roku 179 našeho letopočtu je vůbec nejsevernější stopou Římanů, která se ve střední Evropě zachovala. Samotný hrad je jedním z nejhezčích na Slovensku. Při návštěvě hradu, jehož největší palác nechal vystavět Zikmund Lucemburský, se můžete přesvědčit, že tento v Česku ostouzený panovník má na Slovensku a v celých bývalých Uhrách pověst skvělého a osvíceného panovníka. Půvabné je i město pod hradem. Při procházce si určitě všimněte zdejší synagogy postavené v byzantském stylu.

Trenčínský hrad patří k nejhezčím na Slovensku. Na skále pod ním najdeme nejsevernější stopu Římanů ve střední Evropě, nápis z roku 179.

12. Trnava: malý Řím
Když Turci dobyli Budapešť, získala Trnava podobný význam jako Bratislava, tehdejší hlavní město celého Uherska. Trnava se totiž stala sídlem uherského primase (místního čelného představitele katolické církve) a díky množství kostelů a klášterů se jí dodnes přezdívá slovenský Řím. Dominantou města je kostel svatého Mikuláše s netypickými bachratými věžemi. Původně románská stavba svoji současnou podobu dostala v době vrcholného baroka. Město má dodnes církevně výjimečné postavení: sídlí tu arcibiskup – metropolita Slovenska.

ČTĚTE TAKÉ:

13. Piešťany: slovenské Karlovy Vary
Termální lázně, které se už v 19. století staly nejvýznamnějšími na území dnešního Slovenska, se v posledních deseti letech opět vrátily k podobě noblesního lázeňského střediska s prvorepublikovou atmosférou. Jsou tu jak krásné lázeňské hotely, tak parky plné vodotrysků a květin. Lázeňským hostům zajišťují bohatý noční život, jejich specialitou je zaměření na arabskou klientelu, pro niž tu byly otevřeny speciální restaurace a kavárny. Před několika lety se sem z nedalekého Trenčína přestěhovalo vojenské muzeum – dobrá turistická alternativa při špatném počasí.

Slovensko - mapa

14. Žilina: Korejci na Slovensku
Žilina byla po staletí jedním z mála měst, kde velkou část měšťanů tvořili Slováci – většina ostatních slovenských měst byla ještě před sto lety převážně německá. Žilina se proto stala jakýmsi srdcem slovenského katolického nacionalismu: v roce 1938 právě tady Josef Tiso vyhlásil po Mnichově slovenskou autonomii. Hezkému středověkému středu města vévodí farský kostel svaté Trojice a Burianova věž, nejvýznamnější bod opevnění města. Po celém městě, kterému vládli donedávna nacionalisté, najdete pomníky slovenských národních buditelů a politiků. Zvláštní atmosféru dodávají městu Korejci, kteří u města postavili velkou automobilku. Korejští manažeři jsou nepřehlédnutelnou součástí současného života Žiliny.

15. Javornické Lurdy
Na hranici mezi Slovenskem a Moravou leží krásná, téměř pustá pohoří s hlubokými lesy, která sice nejsou tak vysoká jako proslavené Tatry nebo Malá Fatra, ale zase tu nepotkáte davy turistů. Javorníky, nejseverněji položeným pohořím, dosahujícím výšky přes tisíc metrů, se dodnes toulají medvědi, vlci, rysi a divoké kočky, ale najdete tu i skvosty flóry, jako jsou horské orchideje. V obci Turzovka se jednomu z místních občanů před půl stoletím údajně zjevila Panna Marie. Z vesnice se stalo poutní místo, kterému se přezdívá slovenské Lurdy. Mnoho lidí na Slovensku tvrdí, že jeho návštěva opravdu zázračně pomáhá.

Nejkrásnější výlety po České republice

Vyhlídka nad Macochou

Cestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

16. Malá Fatra: Jánošík i termály
Podle soudu mnohých a kvůli barevnosti způsobené bílými vápencovými skalami asi nejhezčí slovenské pohoří. Hřebenová túra ve výšce kolem patnácti set metrů patří k největším zážitkům, které můžete ve slovenských horách zažít. Na Martinských holích vznikl v minulých letech jeden z nejlepších a nejmodernějších lyžařských areálů na Slovensku, kterému mnozí dávají přednost před Nízkými a Vysokými Tatrami. Nejlepším výchozím bodem letních výletů je obec Terchová, spojená s postavou Juraje Jánošíka, nebo Vrátna dolina. Nedaleko Malé Fatry jsou malé, příjemné lázně Rajecké Teplice, kde se můžete vykoupat v některém z termálních bazénů.

Malá Fatra je typická svým světlým vápencovým zbarvením. Na výlet můžete vyrazit třeba do Jánošíkových dier podél dvaceti vodopádů.

17. Divadelní Nitra
Z konce Podunajské nížiny se vypíná téměř šest set metrů vysoký vrch Zobor a pod ním leží Nitra, jedno z nejstarších slovenských měst. Město knížete Pribiny se rozprostírá kolem opevněného hradu a ve středověku bylo metropolí husitů, kteří po bitvě u Lipan odešli na Slovensko. Pojmem na Slovensku je zdejší divadlo Andreje Bagára.

Každoročně na konci září tu pořádají festival Divadelní Nitra, který je nejvýznamnější divadelní přehlídkou ve střední Evropě a mezi divadelníky má podobné postavení jako karlovarský filmový festival.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...