Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svérázná metropole. Nové Dillí a jeho 10 nej

Cestování

  7:00
Neustálé troubení, chaos, vůně i nesnesitelný zápach. Dillí útočí na všechny smysly najednou a není divu, že po prvním kontaktu s touto šestnáctimilionovou megapolí to většina cestovatelů vzdá a pobyt si zkrátí na nutné minimum. V dnešním článku se dočtete, o co všechno se připraví.

V Dillí žije početná komunita Sikhů (ilustrační foto). foto: Jana VrubelováLidovky.cz

Druhé největší město Indie ukrývá nespočet zajímavých míst a především jeho nová část je přes všechny předsudky docela příjemným místem. Najdete tu široké bulváry osázené stromy, rozlehlé parky a památky především z dob muslimských vládců.

V samotném srdci Nového Dillí se kromě dalších vládních budov nachází i neoklasicistní prezidentský palác. Monumentální stavba z červeného pískovce stojí v ose naproti Bráně Indie,  připomínající padlé indické vojáky v první světové válce. Monument stojí za návštěvu především večer, kdy je krásně nasvícen. Obě stavby navrhl v 30. letech minulého století Brit Edwin Lutyens, hlavní architekt Nového Dillí.

Monumentální Brána Indie připomíná Vítězný oblouk v Paříži.

Od Brány Indie lze za nákupy či za dobrým jídlem pokračovat na Khan Market. Obklopen vilami a parky jedné z nejlepších čtvrtí indické metropole a s širokou nabídkou stylových restaurací a obchodů patří k nejoblíbenějším místům obyvatel jižního Dillí. Ceny v tamních podnicích se sice blíží těm českým, ale po delším stravování v dhábách (levné pouliční jídelny) to může být příjemná změna. Na Khan Marketu najdete i několik knihkupectví, kterých je v Dillí, a v celé Indii, jako šafránu.

Kino regal na náměstí Connaught Place

Kruhové náměstí Connaught Place je finanční a obchodní centrum metropole a zároveň jedna nejživějších částí města. Koloniální architekturou se můžete kochat nejlépe při bezcílné procházce. Tu lze zakončit třeba ve starém kině Regal, kde diváci během filmů tleskají, pískají, pokřikují či jinak vyjadřují podporu hrdinovi na plátně. Návštěva kina je zážitek a nemusíte se bát, že by vám k pochopení zápletky bollywoodského trháku chyběla znalost hindštiny. Lístek stojí asi 30 Kč.

Kdesi na Blízkém východě a o několik století zpět si můžete připadat v muslimské čtvrti Nizamuddin, která ač v nové části města silně připomíná spíše ulice starého Dillí. Na rozdíl od starší části metropole tam ale nenarazíte na posvátné krávy a tedy i všudypřítomná lejna, a tak lze procházku křivolakými uličkami doporučit i v sandálech.

Prodavači sladkostí.

Hustá zástavba navíc skrývá nečekané poklady. Jedním z nich je i súfijská svatyně, kde se každý pátek zpívají tradiční písně mystického směru islámu. Dalším pokladem je výtečná restaurace Karim, kam míří labužníci i ze vzdálených koutů města. Pokud jste navíc přesyceni vegetariánskou stravou, zamiřte právě sem. V muslimských čtvrtích připravují maso nejlépe.

Symetrické mauzoleum. Humajúnova hrobka v Novém Dillí složila jako předloha pro pozdější Tádž Mahal.

Ze stísněných uliček je to jen 15 minut rikšou do rozlehlého parku s architektonickým skvostem. Humajúnova hrobka, impozantní předloha pro pozdější Tádž Mahal, je jednou z hlavních turistických atrakcí Dillí. Jedná se o první velké mauzoleum mughalské architektury s výraznou zahradou, která je protkána zavlažovacími kanály. V dokonale symetrickém mauzoleu navrženém perským architektem je pochován druhý mughalský císař Humajún (1562-1571). Stavba je zařazena na seznam dědictví UNESCO. Za vstup zaplatíte necelých 100 Kč.

Poměrně novou ale o nic méně zajímavou atrakcí je hinduistický chrám Aškardham. Komplex připomínající Disneyland je centrem sekty Svámínarájan a příběh jejího zakladatele uslyšíte během návštěvy několikrát a pokaždé vás překvapí forma podání. Život zázračného guru vám například převypráví robotické figurky nebo jej můžete shlédnout na plátně jednoho z největších kinosálů v Indii, v 3D samozřejmě. Dalším lákadlem je plavba loďkou, kde se před vámi v jakýchsi jeskyních budou odehrávat scény z historie světa (dozvíte se, že vše vzniklo v Indii). A pokud toho nebudete mít dost, u fontány se koná barevná show, další opěvná óda na svatého muže.

Chrám Aškardham je možné vyfotografovat jen zvenčí. Dovnitř se s fotoaparátem nesmí.

Nicméně srdcem Aškardhamu je samotný chrám, který byl dokončen teprve v roce 2005 a zdobí jej tisíce detailně propracovaných reliéfů a soch. Není bez zajímavosti, že obří větráky namísto návštěvníků ochlazují právě posvátné sochy. Chrám leží na pravém břehu řeky Jamuny nedaleko stadionů Her britského společenství. Vstup je zdarma, ale připravte se ale na důkladnou bezpečnostní prohlídku, při které vám bude dočasně zabaven fotoaparát.

Překrásný park Lodi Garden zdobí architektura z doby afghánské dynastie, která v Dillí vládla v 16. století.

Pokud toužíte po odpočinku od ruchu velkoměsta, zamiřte do nedalekého parku Lodi Garden, jenž patří mezi nejkrásnější městské parky na světě. Jsou v něm totiž rozesety půvabné stavby z doby, kdy na severu Indie vládla afghánská dynastie Lodi. Pokud zeleně nebudete mít dost, stačí mávnout na rikšu a za 10-15 minut můžete být v Nehrúově parku, další oáze stromů, okrasných keřů a květů, z nichž některé začnou vydávat intenzívní omamnou vůni až se západem slunce. Tehdy park zaplní zamilované páry, které se zde i přes proklamovanou modernost města, scházejí většinou tajně.

Do lotosového chrámu proudí od rána do večera davy návštěvníků.

Lotosový chrám
Trochu jako z jiného světa působí bělostný chrám ve tvaru rozevírajícího se lotosu nedaleko letiště. Uprostřed rozlehlého pozemku se k nebi z vodních nádrží zvedá sedmadvacet okvětních lístků. Ty spodní slouží jako brány do prostorné svatyně, vrchní symbolizují sepjaté ruce k modlitbě. Stavba připomínající slavnou Operu v Sydney je v pořadí sedmým chrámem původně íránské víry Baháí, která je někdy označována jako nejmladší monoteistické náboženství světa. Další baháistické chrámy jsou rozesety po celém světě, na každém světadíle alespoň jeden. Ten v Dillí patří nepochybně mezi nejkrásnější. Vstup je zdarma.

Nejvyšší pískovcový minaret na světě. Komlex Kutub Minár leží na okraji jižního Dillí.

Na samém okraji Nového Dillí leží Kutub Minár, nejvyšší cihlový minaret na světě. Stavbu obklopuje mnoho dalších budov, které jsou jedinečnou dochovanou ukázkou indické architektury 12. století a takzvaného indo-islámského stylu. Památka je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Vstupné cca. 100 Kč.

Bílý mramor vykládaný barevnými polodrahokami. Bohatá výzdoba Červené pevnosti zaujme jemnými detaily.

Další doporučenou zastávkou je Lál Qila neboli Červená pevnost. Stavba dostala jméno podle červeného pískovce, z něhož jsou postaveny zdi rozsáhlého komplexu, jehož interiér je do nejjemnějšího detailu vyzdoben mramorem, stříbrem a polodrahokamy. Pevnost v 17. století nechal postavit císař Šáhdžáhán. Tento mecenáš umění chtěl po smrti své ženy (pro kterou vystavěl Tádž Mahal) přesunout tehdejší císařskou rezidenci do Dillí. Nápis v jedné audienčních místnosti dodnes dokládá, co si Šáhdžáhán o tomto místě myslel: "Jestliže existuje ráj na zemi, tak je to zde, zde a jen zde". Vstupné opět kolem stokoruny. 
 

Zácpy se tvoří i na chodníku. Staré Dillí není k procházkám právě stvořené.

Další z překrásných staveb císaře Šáhdžahána není od Červené pevnosti daleko. Džama Masdžid je největší mešita v Indii a na její symetrickou eleganci se nelze vynadívat. Přilehlé náměstí Chandi Chowk skrývá bezpočet výborných pouličních jídelen. Jen provoz je tu poněkud hustší. Vítejte ve starém Dillí.  

Dillí a jeho zajímavosti. Podívejte se, kde je najdete.


Zobrazit místo Dillí na větší mapě