Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak se topilo na hradech? Kašperk chystá zimní akce

Cestování

  15:30
Na způsoby vytápění středověkých hradů i na zábavu a zimní život jejich obyvatel se zaměří tradiční zimní prohlídky šumavského hradu Kašperk.

Hrad Kašperk. foto: www.kasperk.cz

Pro návštěvníky se nejvýše položený královský hrad v zemi založený Karlem IV. otevře od 28. prosince do 1. ledna, řekl kastelán Zdeněk Svoboda.

"Chtěli jsme přiblížit takový běžný zimní život na středověkém hradě a nedílnou součástí toho života byl věčný boj s mrazem," poznamenal kastelán. Třeba v západní věži, kam prohlídka povede, by podle něj byla v zimě bez topení teplota na nule.

Středověká posádka proto topila různými způsoby. Nevytápěl se ale celý hrad, protože vyhřát všechny místnosti bylo nemyslitelné. "Nejluxusnějším a nejefektivnějším způsobem bylo vytápění pomocí kachlových kamen. A protože na našem hradě se našlo spoustu střepů z těchto kamen, tak jsme se rozhodli, že tomu budeme trochu víc věnovat," uvedl Svoboda.

Návštěvníci tak uvidí maketu kachlových kamen s malovanými výjevy denních činností obyvatel hradu. "Den byl tehdy rozdělen na sedm částí od rozbřesku po dobu, kdy ulehli na lože. Každá ta část je v našem podání charakterizována nějakou činností," vysvětlil. Stylizovaná kamna znázorňují třeba hostinu, svaté přijímání v hradní kapli, soud i zábavu.

Kachlová kamna, krby ale i stolování

Kromě kachlových kamen, která se na hradech v Česku používala s neglazovanými kachli už od 14. století, se na Kašperku dochovaly i pozůstatky krbů. Přitápělo se rovněž žhavým uhlím v železných koších - i to návštěvníci prohlídek uvidí. Přes veškerou snahu služebnictva se ale středověcí lidé v místnostech moc neohřáli. "I když obecně byli mnohem otužilejší než my, dokázali to vytopit na teplotu, kterou my bychom nazvali pouze vlažnou," řekl kastelán. Po zkušenostech odhadl, že mezi tlustými kamennými zdmi mohlo být dříve jen kolem deseti až 15 stupni.

Kromě povídání o vytápění čeká návštěvníky také poučení o pravidlech správného stolování. V novém představení se o svérázné proškolení ve středověké etiketě postarají nejlepší šašci Karla IV. Vysvětlí třeba, že u hostiny se nemá třít nos o ubrus, nemá se polehávat na stole, že se stolovníci nemají mnoho drbat na hlavě, zpívat a spoustu dalších věcí, dodal kastelán.

Autoři: ,