Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Jižní Tyroly projet nestačí. Zastavte se třeba v Brixenu

Cestování

  7:00
Kraj alpských velikánů, úpravných městeček, hradů a svahů s vinicemi i sadů jabloní, ale také místo dobrého soužití dvou národností, takové jsou Jižní Tyroly. Scenérie jak vystřižené z barvotiskových kalendářů stojí za vidění.

Alpské panorama foto: Shutterstock

Sterzing: město plné arkýřů

Z výšky Brennerského průsmyku (1350 m. n. m.) na italsko-rakouské hranici vede silnice už jen dolů. První zastavení: Sterzing (950 m), alpské městečko ze 13. století, láká historickou pěší zónou 1 se stylovými tyrolskými domy s nápadnými arkýři. Dominantou je gotická věž Zwölferturm vystavěná v letech 1469-1473. Před povodněmi chrání město sv. Jan Nepomucký před radnicí z 15. století. Pro turisty tu chystají mnoho akcí, které trvají celé léto: rafting na řece Eisack, Jogurtový festival s návštěvou mléčné farmy a ochutnávkami, od září pak Festival knedlíků. Vykoupat se můžete v akvacentru Balneum.

Jižní Tyroly:

Projíždíme tudy - v zimě do alpských lyžařských center a v létě k moři. Ve spěchu, s vidinou blížícího se cíle cesty míjíme mnohdy bez povšimnutí zajímavosti země, s níž nás spojuje dávné a dlouhé soužití v jednom státě a společná středoevropská historie a kultura. To jsou Jižní Tyroly.

Franzensfeste: největší v monarchii

Každý, kdo tudy míří k jihu, kolem ní musí projet. Pevnost Franzensfeste pojmenovali po císaři Františku I., za jehož panování ji postavili. Ve své době platila za nejnedobytnější pevnostní dílo v celé Evropě. Měnila pak státní příslušnost i účel užití. Po Rakušanech přišli po r. 1918 Italové, během druhé světové války jistý čas sloužila i pro úkryt zlatých 2 rezerv Německé říše. Stále si lze dobře představit dokonalé uzavření celého údolí řeky Eisack se silnicí i železnicí - a dokonce i řeky samé - tímto pevnostním systémem. Franzensfeste můžete navštívit s průvodcem.

Pevnost Franzensfeste.

Brixen: Havlíčkův malebný exil

Díky škole a Havlíčkově exilu slyšel u nás o Brixenu každý. Většinu našich návštěvníků - se zažitou představou ponurého místa - napoprvé překvapí, jak příjemným městem Brixen je. Založeno roku 901 dnes působí jako živá metropole této části Jižních Tyrol, malebná a bohatá na památky, mezi nimiž vyniká barokní dóm Nanebevzetí Panny Marie, biskupský hrad a ze světských staveb radnice. Brixen, to jsou klimatické lázně i centrum obchodu, s kavárnami a hospůdkami víc rakouskými než italskými. Ochutnejte tu jihotyrolská vína, třeba bílý tramín nebo červený vernatsch.

Město Brixen je velice příjemné.

Merano: subtropy a Kafka

Jedno z větších měst regionu a magnet pro turisty leží pod svahy Alp, chráněné před severními větry. Nahoře zasněžené vrcholy, ve městě dole pinie, palmy a subtropické klima. Merano je městem lázeňských promenád, dá se tu ale i dobře nakupovat - spousta prestižních značek tu má své obchody. Hlavní třídou historické části je Laubengasse, ulice oboustranně lemovaná domy s podloubími, ve kterých vedle obchodů najdete i krásné hospůdky. V sanatoriu v mondénní čtvrti na druhém břehu řeky Passer pobýval Franz Kafka, zdejší obchodní akademie nosí jeho jméno.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!