Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jogurt, sýr, ale i džus chutná v Americe jinak, říká Čech

USA

  6:41
Jakub Avramov žije v Spojených státech amerických již osm let. Říká, že lidé jsou všude stejní a mají stejná trápení. Co ale nemůže pochopit je to, že se Američané nepřezouvají. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Jakub Avramov foto: ArchivLidovky.cz

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Když jsem se přestěhoval do Philadelphie, všechno probíhalo dobře, nepamatuji si na žádné vážnější problémy či kulturní šoky. Možná je to i proto, že jsem v USA již dříve žil a to rok na střední škole. Asi největší zážitky mám spojeny s administrativou. V USA jsou 3 věci, bez kterých se doslova neobejdete – social security číslo neboli SSN (naše obdoba rodného čísla), bankovní účet včetně kreditní karty, a auto včetně řidičského průkazu.

Získání SSN není zas tak těžké, nicméně to trvá několik týdnů a pokud nemáte SSN, tak doslova neexistujete. Banka vám účet otevře až když máte SSN. Dalším oříškem je, že v USA celý bankovní systém stojí na tzv. credit history (dluhový záznam), tj. jak dobře platíte dluhy. Pokud se do USA přestěhujete z Česka, žádnou credit history nemáte a tudíž vám nikdo nechce vydat kreditní kartu či půjčit peníze, což je základní předpoklad k vybudování dluhového výpisu, takže to je takový začarovaný kruh.

A poslední třešničkou na dortu je získání řidičáku a koupě auta. Český řidičský průkaz není uznáván ve státě Pensylvánie a tudíž člověk musí dělat písemnou a pak praktickou zkoušku jako v Česku. Problém je v tom, že autoškoly zde nemají žádná auta a tak se řidičská zkouška dělá s vaším vlastním autem, ale pro cizince je to oříšek, jelikož alespoň v Pensylvánii, nemůžete dělat řidičskou zkoušku v autě z půjčovny (kvůli pojištění) a auto vám nikdo neprodá, než předložíte platný řidičský průkaz. Navíc čekací doba na řidičské zkoušky je někdy i přes měsíc. Já měl štěstí, že můj německý kolega v práci mi půjčil své auto a já pak jel asi 200 km do jednoho malého městečka, kde měli volné místo na zkoušky, abych tak nemusel čekat několik týdnů, než se uvolní místo v mém bydlišti.

Kdo je Jakub Avramov?

Žiji v USA osm let. Šest let jsem žil ve Philadelphii. Nyní již dva roky žiji na jihu, v universitním městě Knoxville (rodišti mé manželky) ve státě Tennessee. Do USA jsem vycestoval za prací s firmou Siemens, ve které stále pracuji v divizi nukleární medicíny. Vystudoval jsem MBA na Vysoké škole ekonomie a managementu (VŠEM) a Project Management na Penn State University. Hovořím česky, anglicky, německy, francouzsky a momentálně se snažím o zdokonalení španělštiny. Jsem ženatý s manželkou Jessicou. Mojí největší vášní a cílem je pomáhání ostatním a hned za ní je cestování po světě. Jsem adoptivním rodičem a zároveň dobrovolníkem v projektu Adopce na dálku při Centru Dialog o.s.p., která zprostředkovává vzdělání dětí v Guineji a Keni. Byl jsem na pěti kontinentech a zjistil jsem, že krásně je úplně všude.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nejsem si vědom žádného českého zvyku, který bych měl, a byl by doslova zvláštní pro ostatní. Samozřejmě jsou zvyky, které tady neexistují a je jich mnoho, a mohli bychom o nich dlouho psát. Jediné na co jsem si přeci jen nezvykl, je, že si lidé nesundají boty při vchodu do vašeho bytu/domu.

Naprostá většina Američanů (s výjimkou asijských Američanů) si boty nesundavá, což je pro mně stále dost těžké akceptovat. Osobně se však snažím respektovat kultury a zvyky, ať už se nacházím kdekoliv. Myslím, že člověk by měl cestovat s otevřenou myslí a respektovat zvyky a tradice ostatních kultur. Pokud cestujete více, nakonec dojdete k poznání (alespoň to je mé poznání a přesvědčení), že lidé jsou všude stejní a že máme všichni stejné radosti a strasti. Možná to tak navenek nevypadá, ale pokud se člověk opravdu snaží a pozná ostatní kultury blíže, zjistí, že jsme jedno lidstvo a jsme v mnoha ohledech propojeni víc,  než si mnohdy chceme připustit. A to platí i pro občany USA i ČR.

Vnější obal může být jiný, ale jádro lidí je stejné. V obou zemích naleznete lidi, kteří jsou hodní, laskaví, srdeční a zároveň naleznete lidi, kteří lžou, kradou a závidí. Osobně se domnívám, že lidé, kteří tvrdí, že jedna země a její občané mají lepší charakter než ostatní země, nepochopili podstatu našeho bytí a cestu, po které spolu všichni kráčíme. Zvyky a chování lidí se může lišit, ale lidské sny a cíle zůstávají stejné.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Česko je jeden z mých domovů. Má maminka a můj bratr s jeho rodinou žijí v Česku a tak do Česka jezdím alespoň jednou či dvakrát do roka. Do Čech bych se rád vrátil. Nevím jestli na pořád, či pouze na nějakou dobu, ale každopádně to v plánu mám. Má manželka miluje Prahu a Evropu vůbec a tak pokud bude konstelace příznivá, rádi v Čechách budeme alespoň nějakou dobu žít. Pro mně osobně není důležité, ve které zemi žiji, pokud je tam mír a má rodina je se mnou, tak budu spokojený.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo? 
Jsem vegetarián, a tak bohužel není úplně mnoho jídel z české kuchyně, která by mi chyběla. Nicméně, jídla jako bramborák (jihočeská cmunda), smažený sýr, bramborový salát mi chybí. Moje zlatá babička mi navíc dělávala bezmasou svíčkovou či koprovku a ty mi obzvlášť chybí. Vždy když se vracím do Čech, maminka mi vždy všechny tyhle dobroty uvaří.

Doma v USA si většinou děláme bramborový salát, smažený sýr či bramborovou polévku, česnečku. Moje manželka miluje českou česnečku a smažený sýr a hlavně koláče, ty ale doma neděláme. Chuť potravin ale není stejná, jelikož naprostá většina potravin v USA je zpracována a tepelně a chemicky upravována. V EU a Česku k tomu také samozřejmě do jisté míry dochází, ale je to v mnohem menší míře a proto pokud ochutnáte náš sýr, džus, jogurt koupený v Česku a USA, budou chutnat naprosto jinak. Této praxi je také v jisté míře přisuzován důvod, proč tolik Američanů trpí obezitou, srdečními chorobami a do jisté míry i rakovinou. Většina Američanů si nemůže finančně dovolit kupovat zdravé a čerstvé potraviny, jelikož jsou mnohem dražší než ty “nezdravé”.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Manželka má dceru z prvního manželství. Společné dítě spolu zatím nemáme. Pokud budeme mít dítě, tak máme jasno, že já bych na dítě mluvil pouze česky a má manželka anglicky. Manželka se také snaží učit trochu česky, je to pro ni důležité, aby uměla můj mateřský jazyk, ale je to pro ni těžké učit se ve shonu každodenního života. Navíc v USA. Pokud se do Česka přestěhujeme, oba věříme, že jí to s jazykem hodně pomůže.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Českou republiku v USA bohužel většina lidí nezná, alespoň ne podle jména. Lidé střední a starší generace znají Československo, ale to si spíše spojují s dobou socialismu a Sovětským svazem. Pokud se řekne Praha, tak na tu většina lidí reaguje. Znají ji z různých filmů, a naprostá většina lidí, kteří v Praze byli, o ní a o Česku celkově mluví velmi pozitivně. Ještě nikdo mi nikdy neřekl, že by se mu Praha nelíbila. Američané znají Lendla, Navrátilovou (oba paradoxně jsou již americkými občany), Jágra a hokej a samozřejmě pivo -  hlavně Plzeň. Někteří také znají jméno Václava Havla.

Ve Philadelphii je muzeum věnováno vzniku USA a je tam také část věnována vývoji demokracie ve světě. Je tam zmínka o sametové revoluci a fotka pana prezidenta Havla, když obdržel cenu demokracie ve Philadelphii, krátce po pádu socialismu. Co se geografie a její znalosti Američany týče, hlavní podíl na neznalosti mapy Evropy a vůbec celého světa přisuzuji americkému vzdělávacímu systému. Evropa a svět se v hodinách zeměpisu učí jen velmi okrajově a vše se zaměřuje na USA - a i to je celkem povrchní. Zeměpis rozhodně není středem pozornosti místního vzdělávacího systému. Na druhou stranu, neznám mnoho cizinců, kteří by dokázali vyjmenovat všech 50 států USA, a tak pokud někdo nezná Českou republiku, nic si z toho zas tak moc nedělám.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Přiznám se, že se politiku snažím nesledovat. Snažím se orientovat na pozitivní zprávy a těch je v politice velmi málo. Dnešní Amerika je podle mně bohužel velmi vzdálena od idejí a myšlenek “zakládajících otců“ této země. Politika je do značné míry ovlivňována silnou lobby, ať už je to lobby korporátní či lobby za různé myšlenkové proudy, tzv. think cells. Rozdíl mezi českou a americkou politikou je ale spíše v povrchní formě.

V Česku jsou politici více sprostí a otrlí a vypadá to, že je jim jedno, že jsou spojováni s aférami či korupcí. Na mně osobně to alespoň z dálky působí, že se v Česku celkem otevřeně používají mafiánské praktiky. V USA jsou politici zkorumpovaní také, ale navenek se chovají více sofistikovaně a přeci jen si nemohou dovolit, to co politici v Čechách. Osobně si myslím, že podstata dnešních politiků se neliší nikde na světe, jen se liší metody, které politici používají k zakrývání své nemorálnosti, a ty jsou přeci jen v USA lepší a delikátnější než v Česku.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!