Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Juránkova chata je výjimečně k vidění

Cestování

  15:00
Šumavští turisté se budou moci 29. října mimořádně podívat k bývalé slavné Juránkově chatě na Železnorudsku. Chata, jeden ze symbolů šumavské turistiky, už neexistuje a místo je kvůli ochraně přírody v národním parku nepřístupné.
Turisté na Šumavě - ilustrační foto

Turisté na Šumavě - ilustrační foto foto: Lidovky.cz

Česko-německé putování k bývalé chatě na hraniční hoře Svaroh (německy Zwercheck) organizují pořadatelé z obou zemí už podruhé. Loni akce přilákala stovky zájemců. I letos bylo nutné získat na jeden den souhlas správců parku, řekl za pořadatele Radovan Holub ze sdružení Otevřená Šumava.

Sdružení mimo jiné usiluje o obnovení tradičních šumavských turistických cest, včetně přístupu na Juránkovu chatu. "Zdejší chata, fungující od roku 1922 do roku 1950 s přestávkou za druhé světové války, umožňovala túry jak po státní hranici, tak do Bavor a samozřejmě i na českou stranu. Pamětníci a staré mapy dokládají mnoho přístupových cest," připomněl předseda sdružení a autor knih s šumavskou tematikou Emil Kintzl. Na místě bývalé Juránkovy chaty proto zavzpomíná na lyžaře a turisty, kteří dříve nacházeli útočiště v tomto nejvýše položeném hotelu v zemi.

Startuje se na Malém Javoru

Letošní výlet začíná v Německu z chaty na Malém Javoru a pokračuje k Juránkově chatě. Odtud je možné se mimořádně projít i jednou z nejatraktivnějších tras k vyhlídce nad Černé jezero a dál po Juránkově cestě na sedlo mezi jezery, popsal Holub. Trasa končí na nádraží Špičák.

Svaroh s nadmořskou výškou 1333 metrů je pro turisty dostupný jen z německé strany. Z Čech se tam zejména kvůli ochraně tetřeva nesmí, připomněl Holub. "Přitom v Německu je také tetřev, ale chata na Malém Javoru se tam mohla otevřít," poznamenal.

Nejkrásnější výlety po České republice

Velké mechové jezírko

Cestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

Juránkovu chatu postavil v roce 1922 plzeňský Ski klub na hraničním hřebenu jako malý srub pojmenovaný po propagátorovi lyžování Arne Juránkovi. Srub časem vyhořel a místo něj vyrostla tehdy přepychová chata, která byla koncem druhé světové války opět zcela zničena. Hned v létě roku 1945 členové klubu na troskách postavili další, po roce 1948 už zde ale byli jen pohraničníci. Po nich zbyly zase pouze ruiny. Dnes chatu připomíná jen pamětní tabule. O znovuotevření přístupu na Juránkovu chatu usiluje také železnorudská radnice. Vždy ale narazila na zamítavé stanovisko posudku vlivu na životní prostředí.

Autor: