Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kam o prodlouženém víkendu? Do hvězdárny či tunelu Blanka

Cestování

  7:00
Pokud ještě nevíte, kam vyrazit o prodlouženém víkendu, máme pro vás několik tipů. Kromě Svatováclavských slavností se koná celá řada zajímavých akcí. Potěší milovníky historie, vědy i gastronomie.

Farmářské trhy foto: Shutterstock

Jablečné slavnosti na Jiřáku
29. 9., od 10 hodin, náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha, www.farmarsketrziste.cz

Sklizeň jablek (ilustrační foto).

Jablko je nejen hlavní objekt pohádek, legend a folklóru, ale také jeden z nejstarších darů matky přírody. Nejrůznější jablka od českých pěstitelů a výrobky z nich můžete poznat v rámci akce s názvem Jablečné slavnosti na Jiřího z Poděbrad v Praze. Ochutnáte tu mošty, nektary, sirupy, cidery, koláče, štrúdly, pyré, zavařeniny či kompoty. Dozvíte se zde také mnoho užitečných informací starých českých odrůdách jabloní, o pěstování, zpracování a vlivu jablek na naše zdraví. Nebude chybět ani program pro děti i dospělé, "živé" moštování, dětská dílna a Divadlo 2buchet. Na slavnostech zahraje kapela s tématickým názvem Jablkoň, dále zahraje New Prague Dixieland, Atmasféra z Ukrajiny a slovenský ZVA 12-28 band.

Pravěká řemesla v Botanické zahradě

27. - 28. září, od 9 do 16 hodin, areál Botanické zahrady Praha "Na Farkách", www.archeologienadosah.cz

Pravěký kamenný nástroj

Národní muzeum zve všechny příznivce archeologie na akci plnou objevů a poznání Dotkni se pravěku aneb dny pravěkých řemesel, která v areálu Botanické zahrady v Praze. Zažijete na vlastní kůži, jak se v dávných dobách vyráběly nástroje, jak se lidé oblékali, zdobili šperky, i co jedli! Čtvrtek je určený zejména pro školní třídy, družiny i zájmové kroužky, kam je nutné se objednat. Pátek je však vyhrazen všem malým i velkým nadšencům archeologie. Uvidíte a sami si vyzkoušíte, jak štípal kamenné nástroje paleolitický lovec, jak brousil sekerky první zemědělec, jak se zpracovávala kůže, dřevo i kosti nebo jak se odléval bronz. Zkusíte si práci s pravěkým srpem, mletí obilí a tkaní textilií. Aktivity doplní i speciální přednášky věnované jednotlivým řemeslům. Vstup je zdarma.

Den otevřených dveří v tunelu Blanka
28. září, od 9 do 15 hodin, Praha, www.tunelblanka.cz/

Klienti cestovní kanceláře CorruptTour se zastavili ve Škodově paláci, prohlédli si informační centrum tunelu Blanka (na snímku) a pole za stanicí metra Letňany, kde se nekonala olympiáda.

Tunel Blanka se opět otevře veřejnosti a to v pátek 28. září od 9 do 15 hodin. Od 16 hodin se pak bude konat projížďka s méně pohyblivými seniory staršími 65 let, pro které budou přistaveny mikrobusy. (počet míst v mikrobusech je omezen, rezervujte si proto své místo včas na telefonu 220 189 613). Prohlídková trasa začíná na rampě tunelů v ulici Svatovítská u Vítězného náměstí. Trasa dále povede pod ulicí Milady Horákové, Špejcharem a Letenskou plání, úsekem pod Stromovkou, pod Vltavou a skončí na holešovické straně Trojského mostu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout velkou část silničních tunelů, strojovnu vzduchotechniky, nejmodernější tunelářskou techniku a portály v Tróji, kde bude připravena autogramiáda olympioniků. Celá trasa měří pět kilometrů, je sice bezbariérová, ale vozíčkáři by měli mít zajištěný doprovod.

Svatováclavské slavnosti nejen v Českém Krumlově
28. 9. - 30. 9, od 10:00, Český Krumlov, Náměstí Svornosti, www.ckrumlov.info

Český Krumlov.

Svatováclavské slavnosti se budou nadcházející víkend konat snad ve všech českých a moravských městech. Navštivte třeba ty v Českém Krumlově. Čeká vás svatováclavský jarmark, přehlídka folklórních souborů, gastronomické speciality, setkání nositelů jména Václav či Václava, noc otevřených muzeí a galerií, hry pro děti, koncerty a další bohatý kulturní program, do kterého je tradičně zařazen také Mezinárodní folklórní festival Český Krumlov. Celý program si přečtěte ZDE. Vstup je zdarma.

Noc vědců
28. 9., po celé České republice, www.noc-vedcu.cz

Hvězdárna v Ondřejově

Nejen všichni Václavové, ale také vědci slaví v pátek 28. září.  V rámci Evropské noci vědců se otevře mnoho hvězdáren, muzeí a dalších vědeckých pracovišť po celé republice. Navštivte třeba Štefánikovu hvězdárnu v Praze, kde se budou konat exkurze do kopulí a noční obloha se bude pozorovat dalekohledy. Program začne od 19 hodin a potrvá až do 1 hodiny po půlnoci. Také observatoř Akademie věd v Ondřejově nabízí pestrý program - budete si moci prohlédnout modely kosmické techniky a prověřit si své znalosti v malém testu z kosmonautiky. Děti si vymalují podle svých představ skafandr kosmonauta nebo raketoplán. Čeká vás také mnoho přednášek, třeba na téma Mayský kalendář a konec světa. Program začíná v 15 hodin a potrvá až do půlnoci. Více informací o Noci vědců a kompletní program najdete ZDE

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!