Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kam v Alpách: nová střediska i stálice

Cestování

  7:00
Spousta českých lyžařů míří nejen v zimě za hranice. Alpská střediska patří ke snadno dosažitelným a jejich širokou nabídku sportovních aktivit i příležitostí k relaxu doprovázejí také příznivé ceny.
Lyžaři - ilustrační foto.

Lyžaři - ilustrační foto. foto: Shutterstock

RAKOUSKO 

Montafon
Na své objevení českými lyžaři čeká údolí Montafon, jemuž dominuje slavná hora Piz Buin. Jedno z nejzápadnějších rakouských středisek je relativně snadno dostupné i z druhé strany – od Bodamského jezera. V součtu zahrnuje atraktivních 219 km sjezdovek, z nichž zhruba polovina náleží areálu Silvretta Montafon. O zbytek se dělí Hochjoch nad hlavním městečkem údolí Schrunsem, Golm a Schafberg nad Gargellenem.

Od sezony 2011/12 bude Hochjoch nově propojen kabinkovou lanovkou se St. Gallenkirchem, a tedy i s areálem Silvretta Montafon. Po spojení obou původně samostatných areálů budou mít lyžaři na výběr více svahů.

Zillertal
Zillertal patří k oblíbeným cílům českých lyžařů – jeho svahy jsou doslova napěchované sjezdovkami, které se shlukují do tří velkých "houpaček" (Hochfügen-Hochzillertal, Zillertal Arena a Ski Zillertal 3000) a několika menších center. Střediska s hlavními nástupními lanovkami – Kaltenbach, Zell am Ziller a Mayrhofen – jsou od sebe vzdálená ani ne půl hodiny jízdy autem, nespočet možností ubytování nabízejí vsi v jejich okolí. Přestože má Zillertal nejlepší předpoklady pro masový turismus, jako v továrně na lyžařskou zábavu si tu připadat nebudete.

Na Hintertuxu letos nahradí pohodlná desetimístná kabinka dosloužilou dvousedačku Gefrorene Wand 3a, která vede z Fernerhausu na úpatí slalomového svahu do výšky 3033 m n. m. Čas jízdy se díky rychlosti lanovky zkrátí na příjemných pět minut, první kabinky svezou lyžaře během listopadu 2011.

V nejrozsáhlejším zillertalském areálu – Zillertal Areně – bude v provozu nová vyhřívaná kabinková lanovka v Königsleitenu (nahradí dosavadní pomalejší čtyřsedačku na vrchol), čímž se zároveň zrychlí cesta z jednoho konce areálu na druhý.

Mölltal
Sjezdařská plocha nejméně rušné rakouské ledovcové oblasti se letos díky nové lanovce rozroste o více než třetinu. Celkem tu bude k dispozici 71 km sjezdovek. Ty nové sice nebudou ležet na ledovci, zato nabídnou pestřejší terén. Nové plochy se zpřístupní pod vrcholem Alteck naproti hlavnímu ledovcovému svahu. Dvě černě značené a jednu červenou sjezdovku obslouží moderní čtyřsedačka.

Hlavní, přehledný svah Mölltalu pod horou Schareck (3122 m) s tratěmi všech náročností je zpřístupněn metrem, nejdelším v Rakousku. Na něj navazuje kabinková lanovka. Lákavá je zdejší FIS trať i freeridové možnosti.

Lyžařské středisko Mölltal

ITÁLIE

Kronplatz
Stále oblíbenější lyžařská hora Kronplatz s převahou méně náročných, komfortně širokých sjezdovek (celkem 114 km) mohutně investuje. Rostoucí návštěvnost si žádá další plochy k lyžování. V sezoně 2011/12 tak přibyde Ried, nová sedmikilometrová sjezdovka na severním svahu nad městem Bruneck, a rozšířeny jsou i některé sjezdovky v okolí Furkelpassu. Ried bude obsluhovat vyhřívaná kabinková lanovka, jež bude přímo propojena se železniční stanicí, a nabídne tak alternativu každodennímu dojíždění z okolních středisek autem nebo skibusem. Vlak odtud bude pokračovat až do sousední oblasti Hochpustertal s dalšími 77 km sjezdovek.

Val di Sole a Rendena
Mezi Čechy velmi oblíbená jsou také italská střediska Folgarida Marilleva v údolí Val di Sole s hotely a apartmány přímo na sjezdovce. Knim přiléhá pestrý, rodinný lyžařský areál propojený s Madonnou di Campiglio. Od sezony 2011/12 svou nabídku rozšíří ještě o lyžařské terény nad Pinzolem v sousedním údolí Rendena, které zpřístupní z Madonny soustava tří dlouhých kabinkových lanovek. Celkem se v nově vzniklém komplexu otevře 150 km lanovkami plně propojených sjezdovek.

Eisacktal
Největší novinkou sezony 2011/12 v jihotyrolském údolí Eisacktal na úpatí Dolomit bude kabinková lanovka, která spojí původně samostatné areály Gitschberg a Jochtal. Ze dvou malých tak vznikne jeden středně velký areál se 44 km sjezdovek.

Nejostřeji klopené sjezdovky vedou po jižním svahu z vrcholu Gitschberg, dále se terén krotí do lehké modré, aby se zanedlouho opět svižněji propadl do lesa. Odtud povede nová propojovací kabinka do sousedního údolí Jochtal, čímž se oba areály spojí. Jochtal ve svých vyšších partiích pod vrcholem Hinterberg (2100 m) nabízí velmi pohodově skloněné a řídce zalesněné carvingové dálnice s komfortní šestisedačkou, směrem do údolí pak červenou trať vinoucí se lesem s občasnou krátkou rovinkou. Vrchní pasáž údolní trati má ještě dvě krátké, ale skutečně černočerné varianty, které v "rodinném" středisku docela překvapí.

Městským centrem oblasti Eisacktal je tisíc let starý Brixen, kde je kromě památkového centra s pěší zónou a Havlíčkova exilového domku i rozsáhlý aquapark s vodními atrakcemi a saunami.

Zimní tip na Slovensko: Jasná

Nejlepší a nejznámější slovenské středisko Chopok má z těch česko-slovenských asi nejsilnější alpskou příchuť – nabízí dlouhé sjezdovky všech obtížností i freeridový terén. Jeho severní strana je solidně modernizovaná a chystá se její velkolepé propojení s jižní stranou. Již v příštím roce by je měl spojit řetěz kabinkových lanovek, kterým bude dominovat funitel, moderní robustní kabinková lanovka schopná provozu i ve vichřici. Vlek na vrchol Chopku jezdí jen za dobrých povětrnostních podmínek a odtud se můžete spustit i po rozsáhlém jižním svahu. Ten je udržován ve volnějším, freeridovém duchu, i když se postupně „civilizuje“. Hlavní, níže položená polovina severního svahu Chopku v Jasné má již dnes několik pohodlných lanovek, až na výjimky dostatečně prostorné a dobře upravované sjezdovky, navigační značení, zasněžování, bufety...

Nejlepší a nejznámější slovenské středisko Chopok.

Od Rovné hoľe a Lukové vzhůru se charakter mění v drsný freeridový ráj – značení tratí je sporadičtější, částečně rolbovány jsou jen hlavní trasy, jinak jste ponecháni napospas svým schopnostem a prašanu či firnu. Ve středoevropských poměrech ojedinělá a vítaná nabídka.

ŠVÝCARSKO

Engadin Scuol Samnaun

Švýcarská bezcelní zóna Samnaun je jedním z nástupních míst do obřího (235 km sjezdovek) hypermoderního přeshraničního areálu Silvretta Arena, na jehož opačné, rakouské straně leží mondénní resort Ischgl. Oblast patří k nejlepším a zároveň nejdražším v Alpách. Na švýcarské straně k ní přináleží ještě u nás málo známé letovisko Scuol s vlastním lyžařským areálem (80 km sjezdovek), rozsáhlými termálními lázněmi a dalšími wellness lákadly.

Celá oblast sice vystupuje pod jedinou značkou, ale společný skipas pro Scuol i Samnaun zatím nenabízí. Zato je pro Čechy geograficky nejbližší zdejší lyžařskou oblastí.

Čtyři údolí

Nejrozsáhlejší švýcarská lyžařská oblast s více než 400 km tratí je pestrou směsicí střídmých rekreačních vesniček (Veysonnaz, Nendaz), pompézních letovisek (Verbier) i betonových ubytoven (Siviez) prolinkovaných lanovkami ve společnou oblast kolem dominantního vrcholu Mont Fort (3330 m). Díky své velikosti a široké nabídce cenově dostupného apartmánového ubytování patří mezi Čechy k nejoblíbenějším švýcarským střediskům.

Přestože je síť sjezdovek ohromná, všude je spousta volných terénů – zejména v okolí vrcholů Mont Fort a Mont Gele, kde se nachází i velké množství značených, ale neupravovaných tratí. Investují tu do modernizace lanovek i zasněžování, přesto v inovacích Čtyři údolí za alpskou špičkou poněkud zaostávají.

FRANCIE

Tignes
Českými lyžaři nejnavštěvovanější francouzské středisko letos sice nehýří novinkami, jeho kvality ovšem stále lákají. Spolehlivé sněhové podmínky, velmi dobré, perfektně propojené sjezdovky a luxusní off-piste (lyžování mimo sjezdovky) dosažitelný z lanovek jsou hlavními magnety Tignes, typického apartmánového resortu s přímým výjezdem z lyžárny na sjezdovku. Daní za vysokohorský terén je nepřítomnost zalesněných tratí, a tedy i riziko extrémního počasí. Přepravní park byl v posledních letech z velké části obnoven a všechna klíčová spojení jsou zajištěna expresními lanovkami.

Tignes patří mezi českými lyžaři k nejoblíbenějším francouzským střediskům.

V ubytovacích střediscích Le Lac a Val Claret vede typická francouzská betonová zástavba, ale na zútulňování se neustále pracuje – vedle věžáků s malými studii a apartmány vznikly i nové, prostornější rezidence nebo luxusní chalety.

Les Menuires
Nejekonomičtější základna Tři údolí s typickými francouzskými ubytovacími bloky je výhodně propojená lanovkami s Val Thorens i sousedním Meribelem. Výkonné a rychlé lanovky spolu s obvyklým ruchem zimních turistů tvoří typickou atmosféru "továrny na lyžování". Les Menuires je proslulé svou účelovou, ne zrovna vzhlednou architekturou, v posledních letech ale místní zapracovali na tom, aby středisko získalo příjemnější tvář, a nejošklivější stavby odstranili.

Les Menuires není přísně lyžařskou destinací, kde by se nic jiného nedalo podniknout – má vlastní wellness centrum s bazénem a saunami a pořádá i četné kulturní akce, z nichž nejznámější je dubnový hudební festival pro děti.

Autor: