Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Tajemná polární záře. Přinášíme pět tipů kam za ní vycestovat

Polární záře foto: Shutterstock

Doporučujeme
Je krásná a nikdy není stejná. Pokud chcete vidět polární záři, musíte se vydat na sever. V Česku je viditelná ojediněle. Server Lidovky.cz přináší pět tipů, kam vyrazit, když si budete chtít tuto neuvěřitelnou podívanou užít.
  7:00

Začátek letošního roku podle vědců přinese četnější výskyt polární záře. Může za to zesílená erupční aktivita Slunce. Světelné úkazy budou dobře viditelné na Islandu, dobré podmínky nabídnou i další severské země. Polární záře se občas objeví i v Česku, viditelná je i třeba v severní Floridě.

PODÍVEJTE SE:

Pokud patříte mezi nadšence a pozorujete informace na webech, kde se objevují informace o tom, kdy a kde můžete polární záři pozorovat, přinášíme pár tipů, jak se pohodlně dostat do míst, kde ji můžete spatřit.

Island

Nad islandskou sopkou Eyjafjöll se rozprostřela polární záře.

Díky své poloze (na hranici s polárním kruhem) je Island téměř ideální destinací, kde polární záři pozorovat. Toho využívá i turistický průmysl. Islandské cestovní kanceláře v zimních a jarních měsících organizují zážitkové výlety spojené se sledováním polární záře. Loni Islanďanům zkomplikovala život na několik týdnů sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull, ovšem díky jejímu chrlení vznikly unikátní fotografie, když nebe nad ní ozářila polární záře.

Norsko
Nejlepším městem pro pozorování světelných vln na obloze je Tromsø. Na místo se díky častým leteckým spojům navíc dopravíte pohodlně. A ještě si můžete užít noční život nejsevernějšího univerzitního města. Můžete se také vydat na nejsevernější výběžek Evropy, na Nordkapp, kde se stékají vody čtyř moří.

Finsko

Polární záře nad vesničkou Kakslauttanen ve Finsku

Čím dál na severu, tím lépe. Navíc v severních oblastech můžete polární záři sledovat s Laponci. U lyžařského střediska Saariselkä postavili Finové vesnici skleněných iglú Kakslauttanen. Můžete tak ležet v posteli a pozorovat, co se odehrává na nebi. Nevšední zážitek zaručen.

Švédsko
Poslední ze skandinávských zemí, na kterou nesmíme pro její dostupnost zapomenout. I zde využívá turistický průmysl nebeské přírodní úkazy. Nejlepší volbou je malé, ale důležité město. Dá se nazvat centrem severu. Je to také nejvýše položené město severního Švédska.

Skotsko
Ve Skotsku je Aurora borelias viditelná také, ale člověk musí opravdu do severních částí. Doporučuje se Severní vysočina nebo ostrov Skye. V minulém roce se nad Skotskem objevila tak intenzivní polární záře, která byla ve stejných oblastech k videní naposledy před 74 lety.

Polární záři můžete samozřejmě sledovat i v Kanadě, na Aljašce, v Rusku nebo Grónsku.

Polární záře

Polární záře vznikají ve chvíli, kdy až do zemské atmosféry pronikne sluneční vítr, jenž se ze slunce uvolní při protubernacích - poruchách magnetického pole. Většinu slunečního větru (protonů, elektronů a alfa částic) sice magnetické pole odrazí, menší část se ale dostane až k atmosféře, kde stáčí po spirálách směrem k magnetickým pólům země. V té chvíli narážejí sluneční částice do atmosférických a vzniká barevné záření. Její latinský název Aurora borealis je složený ze jména římské bohyně úsvitu Aurory a řeckého pojmenování západního větru Boreas.  

Autor: