Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Klaus otevře opravenou Zlatou uličku

Cestování

  7:00
PRAHA - Jedno z nejmalebnějších míst staré Prahy - Zlatá ulička na Pražském hradě, se po více než roce znovu zpřístupní veřejnosti. Ve středu její brány slavnostně otevře prezident Václav Klaus s manželkou Livií.

Zlatá ulička v Praze. foto: ČTK

Ulička prošla nejrozsáhlejší rekonstrukcí ve své historii a kromě opravených domků zde návštěvníci najdou i novou stálou expozici, která dokumentuje život ve Zlaté uličce v posledních pěti stoletích.

Důvodem rozsáhlé rekonstrukce, která uličku v květnu loňského roku uzavřela, byla oprava zastaralé kanalizace. Podle Hradu představovala riziko pro statiku uličky.

Domy ve Zlaté uličce zbývá natřít výraznými barvami, jak to v padesátých letech naplánoval Jiří Trnka.

Historické místo dostalo nové inženýrské sítě, kanalizaci, vodovod a elektrické rozvody. Stavbaři opravili nosné konstrukce některých domků, instalovali podlahy s vytápěním a restaurovali stropy i fasády.

Unikátní místo prozkoumali také archeologové. Našli mimo jiné pozůstatky románské hradby z 12. století. Rekonstrukce uličky stála podle Hradu asi 34 milionů korun.

VSTUPNÉ

Za vstup a prohlídku domků zájemci zaplatí 250 korun v rámci malého hradního okruhu nebo 350 korun při prohlídce velkého okruhu po Hradu.

Ulička je jedním z hlavních turistických lákadel Hradu. Výše vstupného se podle Františka Kadlece ze Správy Pražského hradu nemění.

Zatímco do loňského roku většinu domků zabíraly obchody se suvenýry, nově budou prodejny jen v sedmi domcích. V ostatních devíti domcích bude historická expozice.

Lidé tam najdou například domácnost nejstarších obyvatel uličky - takzvaných červených střelců, kteří strážili hradní brány. Chybět nebude dílna zlatníka, krčma či domek ranhojičky.

Tudy stoupali střelci do obranné chodby v hradní zdi

Turisté uvidí i domácnost vyhlášené pražské jasnovidky a kartářky Matyldy Průšové či amatérského filmového historika, který v uličce skrýval před nacisty kopie dobových českých filmů.

Návštěvníci ale budou moci navštívit i prodejnu dřevěných hraček a loutek či obchod s keramikou a malbou na sklo. Prodávat by se tam měly také cínové figurky a šperky.

Zlatá ulička vznikla po roce 1597.

V jednom z domečků bude obchod s knihami, které se vážou k nejslavnějšímu obyvateli uličky - Franzi Kafkovi. V uličce zůstane i kavárna, měla by ale mít novou podobu.

OD DALIBORKY K BÍLÉ VĚŽI

  • Zlatá ulička, přesněji Zlatá ulička u Daliborky, je slepá ulička, která vede podél severního opevnění Hradu nad Jelením příkopem. Vznikla v prostoru mezi původní románskou hradní zdí z 12. století a novější jagellonskou hradební zdí z 16. století.
    Na východě ji uzavírá věž zvaná Daliborka (zbudovaná v roce 1496), na západním konci Bílá věž, které sloužily i jako vězení.
    Malůvka na zdi v jednom z domů ve Zlaté uličce.
  • Trpasličí jednoduché domky vznikly vestavěním do opěrných oblouků severní hradební ochranné chodby, která jako součást fortifikačního systému spojovala Daliborku, Bílou věž a Prašnou věž - Mihulku 
  • Pro obydlí 24 hradních střelců toto místo "ve zdi zámku proti zahradě" vyhradil dekretem z roku 1597 císař Rudolf II. Střelci, zde provozovali také různá řemesla, aby si přilepšili. Byly tu krčmy i nevěstince. Později zde bydlela hradní čeleď a zřejmě také zlatotepci, po nichž získala jméno, chudina.
  • Domky byly obývány až do druhé světové války, respektive poslední obyvatelé je opustili v 50. letech 20. století. Bydlení tu nebylo nijak idylické - chudoba, špína, nepořádek. Dlouho tu nebyl žádný zdroj vody. Ještě v první polovině 20. století tu prý sloužil usedlíkům jediný záchod.
    Improvizovaný dřevěný a hlavně přenosný záchod - tady v uličce časté nouzové řešení
  • Mezi známými obyvateli byla třeba vyhlášená kartářka a jasnovidka Matylda Průšová alias Madame de Thébes (čp. 14), v domku čp. 22 pracoval v období 1916 až 1917 spisovatel Franz Kafka.
    V již zbořeném domě mezi Zlatou uličkou a Daliborkou žil na přelomu 20. a 30. let básník Jaroslav Seifert. Zlatá ulička se také stala dějištěm mnoha literárních děl.

Autoři: ,