Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zámek v Horšovském Týně láká na kostýmy z Popelky

Cestování

  7:00
HORŠOVSKÝ TÝN - Dosud nejucelenější vystavená kolekce kostýmů z pohádky Tři oříšky pro Popelku oživí od 1. června do 15. září zámek v Horšovském Týně na Domažlicku. Ve třech sálech uvidí návštěvníci čtyři desítky kostýmů a jejich součástí, které se dochovaly a které se podařilo najít v barrandovských studiích. Některé kostýmy jsou vystaveny vůbec poprvé, návštěvníky čeká i pár zajímavostí, řekla ředitelka divize Fundus Barrandov studia Věra Krátká.

Výstava kostýmů na zámku Moritzburg, kde se v roce 1973 natáčel film Tři oříšky pro Popelku. foto: ČTK

Milovníci pohádky Václava Vorlíčka z roku 1973 uvidí většinu nejslavnějších kostýmů. Mohou se těšit na sadu Popelčiných šatů včetně mysliveckého převleku, červánkových plesových či svatebních šatů, na oblečení prince, nevlastní sestry Dory, princezny Droběny a řady dvořanů. Nechybí ani kopie monumentálního čepce Popelčiny macechy.

PSALI JSME.

"Jsou tu takové kuriozity, které ještě nikdy na předchozích výstavách představeny nebyly. Podařilo se nám například dohledat další šaty Dory," řekla Krátká. Vůbec poprvé budou k vidění pohromadě také dvoje červánkové plesové šaty. Jedny nosila Libuše Šafránková a druhé měla kaskadérka a Dana Hlaváčová, která hrála Popelčinu sestru Doru.

Výtava kostýmů z pohádky Tři oříšky pro Popelku na zámku Moritzburg.

Zajímavostí jsou také tři Popelčiny růžové střevíčky - dva jsou pohodlné s nižším podpatkem na natáčení a jeden elegantnější, který Popelka ztratila cestou z plesu. Kostýmy jsou z autorské dílny Theodora Pištěka a mnohé hrály i v jiných filmech. Pozorný divák a návštěvník výstavy pozná možná šaty, které se kromě Popelky objevily v pohádce Třetí princ, ve filmu Svatby pana Voka nebo Hry lásky šálivé.

Část z kostýmů z Tří oříšků pro Popelku jsou dnes kulturní památkou, barrandovský fundus má navíc kolekci firemního dědictví asi tří stovek kostýmů a doplňků ze slavných českých snímků. Ještě před několika lety se i tyto kostýmy běžně komerčně půjčovaly, nyní slouží jen k výstavám a k propagaci, vysvětlila Krátká.

Střevíček použitý při natáčení kultovní pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Film se točil částečně i na západě Čech, na hradě Švihov a na Šumavě, Podle Davida Růžičky z plzeňského památkového ústavu patří k oblíbeným pohádkám v řadě zemí. Kromě Česka si ji oblíbili také Němci, Rusové či Norové. Výstava o pohádce byla loni na zámku Moritzburg u Drážďan, kde se film částečně točil. Kolekce originálních kostýmů tam ale nebyla tak velká jako v Horšovském Týně. Přesto podle internetových stránek zámku vidělo výstavu na 180.000 návštěvníků.

Expozice v Horšovském Týně kromě kostýmů nabízí i pohled do práce filmových kostýmních výtvarníků, rekvizitářů a maskérů. Výstava je jednou z doprovodných akcí mezinárodního festivalu pro děti a mládež Juniorfest.

Autoři: ,