Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kraťasy a tílko v Tibetu? Jste automaticky prostitutka z Číny, říká Češka

Češi v cizině

  6:00
Hana Činčerová se do Tibetu přestěhovala, aby poznala kus světa a neplánuje zde zůstat navždy. „I v létě se tu nosí oblečení v několika vrstvách a vždy dlouhé. Já bych nejraději měla od května do září kraťasy a tílko, ale toto oblečení na vesnici neznají a ve městech je nosí jen čínské prostitutky,“ říká.

Hana Činčerová foto: Archiv Hany Činčerové

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Písek a prach. Sucho a vedro. Tibet není ani tolik „země sněhů“, jak se u nás říká. V zimě se sem tam severním a východním Tibetem prožene sněhová vánice, ale jinak sněží jen na vrcholcích hor. Bydlíme teď necelých 150 km severně od Himaláje, na břehu řeky Brahmaputry, ale i teď v létě máme vody nedostatek. Na fotkách náš kraj vypadá spíš jako písečná Sahara, než Tibet. V zimě tu jsou často písečné bouře, takže máme písek až v posteli. Tibet je velký a v každé části to vypadá jinak. Na severu bylo postaveno množství velkých čínských měst, na východě se Tibeťané hodně zaměřují na peníze.

Kdo je Hana Činčerová?

Studovala jsem na UP v Olomouci a v rámci studia jsem se dostala do Číny i Tibetu, který jsem nejprve třikrát stopem procestovala. Od roku 2012 jsem žila v Amdu, severním Tibetu, od letoška v Ü-cangu, středním Tibetu, na malé zemědělské vesnici. Tuto destinaci nepovažuji za konečnou.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
I v létě se tu nosí oblečení v několika vrstvách a vždy dlouhé. Já bych nejraději měla od května do září kraťasy a tílko, ale toto oblečení na vesnici neznají a ve městech je nosí jen čínské prosititutky. U nás v domě také žijeme s roční neteří a její výchova se hodně od té české liší. V Tibetu se tradičně už půl ročním dětem míchá mléko s campou (praženou moukou) a v současné době se brzy dětem dává i smažené. Smažená jídla se tu dělají až poslední desetiletí, kdy se to Tibeťané naučili od Číňanů. Z Číny se sem také dováží všechno, co na Západě už moc nechceme, v domě máme dvě chodítka a několik dalších čínských výrobků nevhodných pro malé děti. Ve městě mám problém s dopravou, na každém rohu je deset semaforů, ale nikdo, kromě mně, se na ně nedívá.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se pravidelně vracím, mám tam rodinu.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Často mi tu chybí všechno české jídlo, i ovoce ze zahrádky. Tradiční tibetská strava mi nevadí, ale na naše poměry je hodně chudá na chutě a variace. Existují zde tři, čtyři základní suroviny, které se denně smíchají dohromady a uvaří. Vše se pak doplňuje pouze chilli. Nemáme zatím troubu, takže občas dělám jen palačinky nebo bramboráky a polévky. Díky cibulce a česneku, které mají výraznější chuť, si ale nikdo se mnou nedá. Ovoce a zelenina se sní nebo prodá během letních měsíců a v zimě není.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Znalost mateřského jazyka považujeme za základ, proto samozřejmě naše děti česky i tibetsky umět budou. Do základní trojky počítáme i s angličtinou. S manželem známe i další jazyky, ale nutit je dětem nebudeme.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Lidé tu znají Indii, Anglii, Švýcarsko a samozřejmě Ameriku, tak říkám, že pocházím kousek od Anglie a Švýcarska. Občas řeknu, že jsem z Evropy, ale to nikomu nic neřekne. Lidé se ptají, jakým jazykem mluvíme, jakou pěstujeme zeleninu, jaké máme počasí a jestli mám oba rodiče. Z pochopitelných důvodů se Tibeťané také ptají, zda jsem navštívila Indii.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Samozřejmě, protože místní politika sleduje mě. Jak asi hodně lidí ví, Tibet je už víc jak 60 let okupován ČLR a také tak to tu vypadá. Nesledovat politiku nejde. Ve městech po ulicích jezdí tanky, nad hlavami létají vojenské stíhačky a ulice jsou plné vojáků. I návštěvu chrámu nebo města člověk musí plánovat tak, aby se vyhnul čínským komunistickým svátkům, např. založení strany nebo armády. Je zajímavé sledovat mezigenerační rozdíly. Mladé už málokdy vidíte v tradičním oděvu, málokdy si dají tradiční tibetské jídlo, často mluví čínsky, ale zároveň s místní politikou vůči Tibeťanům moc spokojení nejsou, ani to nemusí být „zastánci tibetské svobody“. Pokud současná politika s neskrývanými prvky genocidy bude pokračovat současným tempem, během dvou generací Tibeťané vymřou.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha