Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Krize uzavřela řecké památky, turisté zuří

Cestování

  7:00
Navštívili jste v poslední době některé řecké památky? Máte štěstí. Kvůli krizi jsou některá muzea a archeologická naleziště uzavřená, jiná fungují jen částečně. A turisté si stěžují.

Kolos rhodský patřil k sedmi divům světa a byl největší sochou antického světa. foto: Profimedia

Odbory zastupující pracovníky bezpečnostních služeb, kteří dohlížejí na muzea a archeologické památky v listopadu uzavřely všechny řecké památky, a to kvůli sporu s ministerstvem kultury a cestovního ruchu o proplácení přesčasů, píše agentura Reuters.

Řecká dluhová krize přinutila turisty přelézat ploty, aby viděli něco z uzavřených památek, anebo cesty do Řecka omezovat, aby se vyhnuli stávkám a nepokojům. Ohrozila také nové plány v oblasti kultury a dokonce také vyvolala obavy o bezpečnost o některé z nejvzácnějších archeologických nalezišť v zemi.

Muzea zkrátila návštěvní dobu

Řecký ministr kultury a cestovního ruchu Pavlos Gerulanos řekl, že jeho úřad musel od vypuknutí dluhové krize v roce 2009 propustit 2000 lidí. Většinou šlo o pracovníky se smlouvou na dobu určitou. To se dotklo zejména menších muzeích, z nichž některá zkrátila návštěvní dobu. "Náš rozpočet byl od roku 2009 snížen o 35 procent, a to nás nutí dělat více s mnohem méně prostředky a stanovit si nové priority," řekl Gerulanos.

Dodal, že v letošním roce se stále očekává nárůst cestovního ruchu o deset procent ve srovnání s rokem 2010. To by mělo přispět dodatečným jedním až 1,5 procentem do řeckého hrubého domácího produktu. Nepokoje provázející takzvané arabské jaro přivedly do Řecka některé turisty mířící původně do Egypta a Tuniska a více jich také přijíždí z nových trhů v Asii, Rusku a Izraeli.

Archeologické muzeum nestíhalo, otevřena byla jen část

Řecko, které jako člen eurozóny používá euro a nemůže tak v těžkých časech devalvovat samostatnou měnu, je stále poměrně drahé v porovnání s konkurenty, jako je Turecko, a to i po čtyřech letech vytrvalé recese.

Cestovní ruch představuje pro Řecko obrovských 18 procent z celkového HDP, takže si země jen stěží může dovolit negativní publicitu, kterou v posledních několika letech poměrně často přinášely někdy i násilné masové protesty a stávky.

Šedesátitisícové město Rhodos patří na seznam památek UNESCO

Národní archeologické muzeum, které je jednou z hlavních turistických atrakcí v Aténách, muselo fungovat jen s 30 procenty svých zaměstnanců v rušných letních měsících, řekl Janis Mavrikopulos, šéf odborové organizace zastupující pracovníky památkových bezpečnostních služeb.

"Návštěvníci platili, aby viděli celé muzeum, ale jen třetina objektu byla otevřená," prohlásil. Problém se trochu zmírnil poté, co vláda přesunula 30 bývalých zaměstnanců státních železnic do bezpečnostní služby.

Obava o archeologické vykopávky

Ochrana památek a artefaktů je dalším předmětem obav, soudí Despina Kutsumba, šéfka sdružení řeckých archeologů. "Každého půl roku ministerstvo kultury vyhlašuje s velkou pompou, že byl zmařen další pokus pašovat starověké artefakty ze země," řekla. "Ale my víme, že s každým zatčeným jich dalších 20 unikne, protože je stále méně příslušníků bezpečnostních služeb, a nedostatek lidí je i v policii a přístavních úřadech," dodala.

S tím, jak se finanční prostředky určené pro výzkum ztenčily na minimum a například platy v tomto odvětví se snížily o 30 a více procent, někteří z nejlepších řeckých archeologů podle ní odešlo za prací do západní Evropy, na Kypr nebo do Turecka.

To snění jinocha sotva pubertálního o tom, jaké to asi muselo být při těch závodech antických naháčů

Antická socha.

V rychlé snaze přilákat nové zahraniční investice s cílem odvrátit státní bankrot se vláda pouští do rizika přehnaně rychlé výstavby silnic a hotelů. To může novým nálezům uškodit, protože archeologové musejí pracovat na budoucích staveništích rychleji.

Řecké výtvarné a scénické umění, které stále významněji zapadalo do strategie rozvoje cestovního ruchu před krizí, je zasaženo ještě víc než archeologické lokality a muzea, kam směřuje 80 procent z rozpočtu ministerstva kultury.

"Ještě před krizí tu byly snahy ukázat, že Atény nejsou jen o slavných památkách, ale také kulturně živým moderním městem," uvedl Augustin Zenakos, spoluzakladatel Aténského Bienále, který prosazuje současné výtvarné umění a design.

"Bienále je velmi významnou součástí tohoto úsilí, ale to vše je víceméně pryč," řekl a dodal, že umělci účastnící se letošního ročníku museli pokrýt většinu svých nákladů.

Další stávky:

Řecká muzea a další kulturní památky mohou zasáhnout ještě další stávky, vzhledem k tomu, že nová vláda národní jednoty v čele s technokratem Lukasem Papadimosem připravuje nová úsporná opatření, která předpokládají snížení počtu pracovníků ve veřejném sektoru o 30.000.

I když tíha škrtů se dotkla hlavně menších provinčních památek, pociťuje je i muzeum na Akropoli, které bylo otevřeno před dvěma lety. Jestliže zatím žije z toho, co vydělá na vstupenkách, v budoucnu může potřebovat státní pomoc alespoň na mzdy.

Autoři: ,