Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kupují eura na dovolenou - a prodělají

Cestování

  16:44
PRAHA - Kvůli obavám z dalšího možného oslabení koruny lidé v posledních dnech v nebývalé míře nakupují ve směnárnách eura. Pokud je ale chtějí použít pro cestu do zemí, kde se eurem neplatí, prodělají. Nájezdy Čechů na směnárny, které započaly zhruba před týdnem, však pokračují.

Dolar a euro

V těžišti zájmu zůstává především euro. „Abnormálně vysoký zájem o tyto valuty v posledních dnech zatím neopadá,“ potvrdila například pracovnice společnosti Exchange, která v Česku patří mezi největší provozovatele směnáren.

Mnoho lidí, kteří okupují směnárny, ale má záměr využít eura jen jako tranzitní měny. Typickým příkladem, kdy k takové situaci často dochází, je Čechy hojně navštěvované Chorvatsko, Bulharsko a další země mimo eurozónu.

Bankomat ušetří tři procenta

Český turista chce na dovolené v Bulharsku utratit ekvivalent částky 10 tisíc korun. Když nakoupí v Česku eura a ta potom promění v bulharské směnárně za leva, získá zhruba 767 leva. Pokud si přímo v Bulharsku vybere místní měnu z bankomatu, získá po odečtení poplatků 791 leva. Z bankomatu tedy získá o 24 leva více (asi 300 korun).

Lidé mají totiž stále zažito, že na dovolenou se vyplatí nakoupit eura a ta pak podle potřeby v lokálních směnárnách měnit za místní měnu. To je ale omyl. Ve většině případů je výhodnější v těchto zemích raději vybírat lokální měnu z místních bankomatů. Dají se tím ušetřit stovky korun.

Kupříkladu turisté v Bulharsku za jedno euro dostanou nejčastěji 1,88 leva. Hotová eura se v Česku dají nyní pořídit zhruba za 24,50 koruny. Výsledný kurz pak pro českého turistu zní 13,03 koruny za jeden bulharský lev.

Pokud ale klient raději vybere hotovost z bulharského bankomatu, zaplatí své bance poplatek půl až jedno procento (minimálně sto korun). Především ale dostane lepší kurz, nyní asi 12,51 koruny za lev. Při zohlednění onoho procentního poplatku za výběr se výsledný kurz dostane na úroveň zhruba 12,64 koruny za leva, což je stále méně než při použití směnáren.

Úspora při použití bankomatu v tomto konkrétním případě činí tři procenta – z každé tisícikoruny třicet korun. Navíc pokud klient hotová eura v Česku nakoupí v bance, ve většině případů zaplatí také jedno procento jako poplatek. A to nákup eur pro jejich další směnu v cizině ještě více znevýhodňuje.

Pokud Češi trvají na tom, že si s sebou do ciziny vezmou hlavně hotovost, je pro ně lepší se vybavit přímo měnou dané země, kam se chystají. Poplatkově vyjde tato varianta stejně jako v případě výběrů z bankomatů v cizině, na jedno procento.

Otázkou je, zda bankovní dům má dostatek požadované měny. V případě chorvatských kun by lidé s jejich nákupem neměli mít v Česku velké problémy. U méně častých měn tomu ale může být jinak.