Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Prudké deště zhoršily kvalitu vody. Kde se radši nekoupat?

Cestování

  7:00
Prudké lijáky v posledních dnech zhoršily kvalitu vody v některých přírodních koupalištích. Spláchly do ní povrchové nečistoty a teplé počasí poporuje množení sinic. Vyplývá to z měření hygienických stanic. Problémy s čistotou vody jsou místy na Příbramsku, v jižních Čechách, v Plzeňském a Karlovarském kraji a na Vysočině.

V současném horkém počasí míří za koupáním na Brněnskou přehradu velké množství lidí. Tamní voda má podle hygieniků díky opatřením, která brání přemnožení sinic, nejlepší kvalitu za poslední desítky let. foto: ČTK

Voda v přehradě Skalka u Chebu v Karlovarském kraji není vhodná ke koupání.Opět se tu přemnožil vodní květ, byť později než v minulých letech. Ostatní koupaliště v kraji mají vodu čistou nebo mírně znečištěnou.

Většina koupališť ve středních Čechách má zatím dobrou kvalitu vody. Nevhodná voda ke koupání byla v minulých dnech pouze na koupalištích v Obecnici a Jincích na Příbramsku. Do potoka, který koupaliště napájí, pravděpodobně unikly odpadní vody.

V jižních Čechách hygienici zatím nikde zákaz koupání nevyhlásili, citliví jedinci by měli zvážit koupání v Lipně u Horní Plané a také u veřejného tábořiště Vojníkov na Otavě pod Orlickou přehradou. Zhoršenou jakost vody objevili v turistickém centru lipenské přehrady v Lipně nad Vltavou a také na Orlíku u veřejného tábořiště Podolsko.

ČTĚTE TAKÉ:

Voda zakalená po prudkých deštích komplikuje koupání také v některých lokalitách Plzeňského kraje. Bez problémů si mohou lidé zaplavat například u hráze na přehradě Hracholusky, v soustavě boleveckých rybníků v Plzni i jinde. Nebezpečná je však voda v Českém údolí v Plzni, nevhodná ke koupání je v Anníně na Sušicku a zhoršenou jakost má Podhájí u Horšovského Týna.

Na Vysočině byla minulý týden voda pro koupání kvůli velkému množství tenkých vláknitých sinic nebezpečná ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku. Nevhodná ke koupání je také voda v rybníku Vřesník na Pelhřimovsku. Z dalších 16 vodních nádrží kontrolovaných hygieniky má šest mírně znečištěnou vodu.

Koupaliště v hlučínské štěrkovně.

Kvůli sinicím hygienici nedoporučují citlivějším jedincům koupání v Máchově jezeře. Podle webu Krajské hygienické stanice v Liberci není v Libereckém kraji voda vhodná ke koupání na třech místech - na přírodních koupalištích v Žandově a Novém Boru na Českolipsku a Chrastavě u Liberce. Podle provozovatele koupaliště Sluníčko v Chrastavě Miloše Laksara to už ale pro ně neplatí. "Dostali jsme v úterý výsledky posledních rozborů s tím, že voda vyhovuje," uvedl.

Přírodní koupaliště v Praze mají před prodlouženým víkendem vodu vhodnou ke koupání. Lehce zhoršenou kvalitu vody zjistili hygienici na Šeberáku, podle dřívějších údajů má mírně zhoršenou kvalitu vody také koupaliště Džbán. Nejvyšší hodnocení jakosti vody dostal hostivařský rybník.

Rozbory vody z tohoto týdne na vodních nádržích a koupalištích v hradeckém kraji nezjistily vodu nevhodnou ke koupání. V Oborském rybníku v Jinolicích a na vodní nádrži Rozkoš má voda sníženou průhlednost.

Také voda v Brněnské přehradě vybízí ke koupání, podle hygieniků má nejlepší kvalitu za poslední desítky let. Čistá voda je i v ostatních přírodních koupalištích na jihu Moravy, nikde nejsou přemnožené sinice.

ČTĚTE TAKÉ:

Na severní Moravě hygienici odvolali zákaz koupání ve vodní nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku, kde se zlepšila kvalita vody. Bezproblémové by mělo být koupání i v dalších přírodních koupalištích v kraji.

A ve všech přírodních koupalištích Zlínského kraje je voda vhodná ke koupání. Pouze ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku je voda méně průhledná, ale i tak se v ní lze koupat bez obav. Hygienici kontrolují sedm nádrží v kraji.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!