Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Líbí se mi vaše vtipy, i ty o sexu. Některým ale nerozumím, říká Američan

USA

  8:00
Guy Roberts vede v Praze divadelní společnost, která českému publiku uvádí inscenace Williama Shakespeara v původním anglickém jazyce. Američan hrdý na svoji vlast se díky svým předkům cítí být zčásti také Čech. Na zdejších obyvatelích si váží především respektu vůči starším lidem, obdivuje také českou historii. „Slovanskou epopej Alfonse Muchy řadím na úroveň Sixtinské kaple,“ říká pro Lidovky.cz

Guy Roberts. foto: Osobní archiv

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Pohltila mě krása Prahy, avšak ještě víc mě ale uchvátilo, jak Češi milují divadlo. Profese divadelního herce je u vás respektována mnohem víc než kdekoli jinde na světě. Líbí se mi tradice shakespearových her v Čechách, byl jsem rovněž ohromen kvalitou a angažovaností herců, se kterými jsem se zde setkal. 

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
V roce 2007 jsem režíroval představení Macbeth v anglickém jazyce pro mezinárodní společnost herců a inscenace sklidila pozitivní ohlasy. Ve spojitosti s tím, že v Praze v tu dobu neexistovalo profesionální anglické divadlo (na rozdíl od měst typu Berlín, Hamburk či Vídeň), jsem se rozhodl, že u vás zavedu profesionální anglickou hereckou společnost se zaměřením na hry Williama Shakespeara.

Lidovky.cz: Co jste si v České republice oblíbil?
Matka mého otce, moje babička, byla Češka. Sám jsem tedy z 25 procent Čech. Když sem přijedu, cítím se jako doma. Nějakým způsobem se vživotě snažím hledat pohodu. Miluji tuto myšlenku a i když si myslím, že je potřeba tvrdě pracovat, jezároveň nutné užívat si náš život na této planetě.

Guy Roberts

  • Zakladatel, umělecký ředitel a jednatel divadelní společnosti Prague Shakespeare Company  
  • Umělecký šéf Mermaid Theatre Company, klasické divadelní společnosti působící v USA
  • Počátkem roku 2014 mu byla organizací Shakespeare Theatre Association jako prvnímu udělena cena Sidney Berger Awards za jeho výjimečný talent a oddanost dílu Williama Shakespeara 
  • Mezi jeho evropské divadelní zásluhy v pozici producenta a ředitele Prague Shakespeare Company patří inscenace uvedené v Praze, a to: As you like it, první hra Williama Shakespeara inscenovaná ve Stavovském divadle v anglickém jazyce, dále projekt Globe Theatre on Tour: Hamlet na Pražském hradě, Macbeth, Romeo and Juliet, jeho autorská hra Shakespeares Country Matters a řada dalších
  • Jeho jméno je spjato i s benefičním festivalem filmové hudby Film Music Prague v Praze
  • Jako herec je k vidění v divadelních hrách souboru Prague Shakespeare Company: Venus in Fure, Macbeth, Twelfth Night, atd. 
  • Divadelní společnosti Prague Shakespeare Company působí v pražském Divadle Kolowrat

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou? Jaké podle vás jsou?
Moje partnerka Jessica Boona, která divadelní společnost rozjížděla se mnou, je Američanka. S Češkou jsem nikdy nechodil, ačkoli s nimi trávím hodně času. Líbí se mi, že se české ženy ve své zemi hojně angažují. Obdivuji také jejich vášeň a nadšení pro život.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi?
Jedna z věcí, kterou mám na Češích a vaší zemi rád, je respekt ke starším lidem. Něco tak jednoduchého jako pustit staršího člověka sednout v tramvaji... I přes období nacismu a sovětské nadvlády zachováváte v České republice vůči starším lidem respekt.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Líbí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Líbí se mi, jak chytrý dokáže být - zejména vtipy o sexu! Některým vtipům u vás občas ale nerozumím, nicméně stále se učím.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Mám rád historii Prahy - pověsti o Libuši a Vyšehradu. Vaše historie je úchvatná - například osobnosti jako Jan Hus, císař Rudolf II. nebo Karel IV... Zajímám se především o nedávnou historii, nadchl mě způsob, jímž Češi ukázali světu, jak je možné mírumilovou cestou svrhnout komunistický režim. Prostřednictvím lidí jako byl Václav Havel a další disidenti. Jsem hrdý na to, že jsem zčásti Čech. Za jedno z největších děl, která kdy byla vytvořena, považuji Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Řadím ji na úroveň Sixtinské kaple.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Samozřejmě, že piji pivo! Když ochutnáte české pivo, žádné už vám nebude chutnat tolik. Mám rád i tradiční české pokrmy jako Svíčková a pochopitelně také hruškovici nebo burčák. 

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Doufám, že Prague Shakespeare Company bude stále růst a produkovat mnoho zábavy a kulturního vyžití pro české publikum. Proto věřím, že v Praze ještě dlouhou dobu zůstanu. Hrajeme převážně shakespearovské hry jako jsou Macbeth, Twelfth Night, atd. Ve hře Twelfth Night (Večer tříkrálový) hraje jednu z hlavních rolí dokonce britská velvyslankyně Jan Thomspon, která je výbornou herečkou. Téměř všechny hry jsou v angličtině, ale ti, kteří si nejsou svou angličtinou jistí, se nemusejí bát, v divadle jsou české titulky. Do repertoáru jsme zařadili i jednu hru od jiného autora, a to Venuši v kožichu. Hrajeme ji v angličtině a protože je velmi úspěšná, nastudovali jsme ji i v češtině v hlavních rolích s Václavem Vašákem a Janou Pidrmanovou. Jsem nadšený, že naše hrymají  takový úspěch a velmi děkuj všem divákům, kteří na nás chodí.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Stýská se mi po mojí dceři Isabelle. Přijede za mnou na návštěvu o letních prázdninách, i na ní pozoruji české kořeny, které zdědila. Mám rád Ameriku a jsem hrdý na to, že jsem Američan, avšak aktuálně nemohu měnit své místo s krály („change my place with kings“), jak praví Shakespeare. 

ČESKÝ ŠOK

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!